• Start
  • Wiadomości
  • Szansa na pożegnanie z długami. Bezpłatne porady prawników, ekonomistów, policjantów

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego = szansa na pożegnanie z długami. Bezpłatne porady prawników, ekonomistów, policjantów

Pierwsza praca i pierwsze... długi, których nie ma z czego spłacać? A może problemy ze ściąganiem alimentów po rozwodzie, czy kłopoty z oszustwem podatkowym, którego zostaliśmy ofiarą - to tylko niektóre z problemów, o których można rozmawiać podczas Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Gdańsku od 16 do 20 kwietnia 2018 roku.
13.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdański Dzień bez Długów. Stanowisko informacyjne w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych listopad 2017 rok

- Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to wiele spotkań edukacyjnych, konkretnych porad czy warsztatów - mówi Sylwia Ressel rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Cel jest jeden, to walka z nadmiernym zadłużeniem mieszkańców Gdańska. Te dni to możliwość porad od radców prawnych, adwokatów, specjalistów od ekonomii i biznesu, psychologów, organizacji pozarządowych i kancelarii prawnych. Tegoroczna oferta tygodnia adresowana jest szczególnie do gdańskich seniorów, młodzieży oraz dłużników i wierzycieli alimentacyjnych.

Komórka na raty? Młodzi nie zadłużajcie się

Od 16 do 20 kwietnia specjaliści będą chętnym udzielać bezpłatnie wskazówek, informacji i  edukować w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa ekonomicznego i społecznego. Rozpiętość tematyczna jest duża - od nauki oszczędzania dla młodzieży po sprawy spadkowe, zadłużenie seniorów i kwestie alimentacyjne rodzin.  

- Już bardzo młodzi ludzie są zadłużeni - mówi Aleksandra Klonn psycholog z gdańskiego MOPRu. - Dostają pierwszą pracę, wyprowadzają się od rodziców, próbują samodzielności. Wiele młodych osób nie potrafi racjonalnie wydawać pieniędzy, oszczędzać, czy planować swój budżet. Do tego dochodzi presja konsumpcji, której są poddawani zewsząd, media społecznościowe gdzie chwalimy się telefonem, ubraniem, wakacjami. Każdy tak chce. A te pierwsze pensje zwykle są małe i bardzo szybko konfrontują młodych ludzi z rzeczywistością. Do tego banki, firmy pożyczkowe oferują młodym ludziom kredyty, pożyczki od ręki i tu spirala zadłużenia może się rozkręcać.  

Szczególną ofertą dla młodzieży w tegorocznym TBE jest spotkanie w gdańskim Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, podczas którego specjaliści opowiedzą o zawieraniu umów i produktach bankowych, o tym jak przeciwdziałać oszustwom finansowym i o bezpieczeństwie w podejmowaniu pracy za granicą, udzielą też porad, jak  bezpiecznie korzystać z usług agencji zatrudnienia.

- Młodzież chętnie korzysta z treningów budżetowych - dodaje Aleksandra Klonn. - To są dla nich nowe rzeczy, poznają narzędzia racjonalnego oszczędzania i widzą że to działa.

Alimenty, rozwody, świadczenia

- Organizacja tych pomocowych działań wynika m.in. z Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na lata 2016 - 2023, realizowanego w mieście na rzecz potrzebujących mieszkańców - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Jest on skierowany do osób z różnych grup wiekowych, w zakresie edukacji ekonomicznej i prewencji. Szczególnie do gdańszczan zmagających się z problemami zadłużenia, a także ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych. Również do osób znajdujących się w otoczeniu osób zadłużonych, ofiar przestępstw i nadużyć. Warto działać nim dług odbierze nam godność i ubezwłasnowolni w działaniu.

Podczas tygodnia Gdańskie Centrum Świadczeń zaprasza do stoiska informacyjnego w Dziale Obsługi Mieszkańców. Pracownicy Centrum udzielą tam informacji dotyczących wypłacanych świadczeń, szczególnie dedykowanych rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, powiedzą też, jakie działania można podjąć wobec dłużników alimentacyjnych, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

- Firmę pomagającą kobietom przed, w trakcie i po rozwodzie założyłam z koleżanką po osobistych doświadczeniach rozwodowych - mówi Dorota Wollenszleger - Gałuszka z Centrum „Kobieta i Rozwód”. - Podczas TBE opowiem o sytuacji kobiet i dzieci borykajacych się z niealimentacją, o tym jak walczyć o alimenty, jak przygotować się do ich oszacowania. Jestem mediatorem i wiem, jaką rolą odgrywa podzcas mediacji z dłużnikiem przedstawienie mu na co idą alimenty, że to nie są pieniądze dla eksmałżonka, ale to po prostu koszty utrzymania dzieci. Aż 30 proc. spraw które prowadzę dotyczy sytuacji, kiedy nie można ściągnąć alimentów. A jak już się uda je uzyskać z Funduszu Alimentacyjnego, to są zbyt niskie, bo od 11 lat nie zostały podwyższone.

 

Na wnuczka, prezentację garnków. Seniorzy w opałach

- Seniorzy to grupa której problem zadłużania dotyczy szczególnie - mówi Sylwia Ressel. - To oni najczęściej padają ofiarą oszustw finansowych, przestępstw, wpadają w pułapkę "chwilówek", kiedy nie mają jak dorobic do renty czy emerytury.

Podczas TBE będzie spotkanie informacyjne dla seniorów w Europejskim Centrum Solidarności dedykowane seniorom - mowa będzie o bezpieczeństwie zawierania umów pożyczkowych, o produktach bankowych i przeciwdziałaniu oszustwom "na wnuczka", seniorzy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z parwnikami i policjantami.

Głównym organizatorem TBE jest Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

Jak mówi Anna Szałkowska z Centrum BEiWOZ centrum pełni rolę punktu wspierającego osoby zadłużone, jest też ośrodkiem koordynująco-wspierającym dla podmiotów świadczących usługi w obszarze zadłużeń i edukacji ekonomicznej. Działania podejmowane w ramach poradnictwa prawnego to m.in przygotowanie zindywidualizowanego dostosowanego do potrzeb odbiorcy dokumentu. Poradnictwo obejmuje też pomoc w przygotowaniu pism w postepowaniu ugodowym, sądowym i egzekucyjnym, prowadzeniem indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia, a nawet prowadzenie grup samopomocowych i terapeutycznych dla osób borykających się z problemem utraty kontroli nad długami.

Partnerami BEiWOZ są: UMG, WRS, MOPR w Gdańsku, GZNK, GCŚ, ECS, WUP, Pomorska Izba Adwokacka, Narodowy Bank Polski, KMP w Gdańsku, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Centrum „Kobieta i Rozwód”, Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk – Waliszewski.

 

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomiczego w Gdańsku, od 16 do 20 kwietnia 2018 r.  

16 kwietnia, godz. 10.30 - 13.30 - spotkanie informacyjne dla seniorów w Europejskim Centrum Solidarności, w zakresie bezpieczeństwa zawierania umów, produktów bankowych oraz przeciwdziałania oszustwom "na wnuczka"

16 kwietnia, godz. 13.00 - 17.00 oraz 18 kwietnia w godz. 9.00 – 13.00 – w Kancelarii Radców Prawnych przy ul. Kartuskiej 67/4, porady prawne z zakresu upadłości konsumenckiej

16 i 18 kwietnia w godz. 9.00 – 12.30 w Narodowym Banku Polskim przy ul. Okopowej 1 odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży i seniorów

17 kwietnia, godz. 9.00 - 14.00 - Otwarty Punkt Informacyjno – Konsultacyjny w plenerze przy ul. Karmelickiej w Gdańsku (przed kinem Krewetka) - bezpłatne porady prawne, zawodowe, finansowe i specjalistyczne udzielane m.in. przez specjalistów z GZNK, UKE, Pomorskiej Izby Adwokackiej i funkcjonariuszy Policji

18 kwietnia od godz. 12.00 - spotkanie seniorów w Europejskim Centrum Solidarności z Agnieszką Kapała – Sokalską z Pomorskiej Izby Adwokackiej oraz Dorotą Wollenszleger - Gałuszką z Centrum „Kobieta i Rozwód”,

19 kwietnia, w godz. 9.30 - 13.30 spotkanie dla młodzieży w Centrum BEiWOZ przy ul. Grunwaldzkiej 8, w zakresie zawierania umów i produktów bankowych, przeciwdziałania oszustwom oraz bezpieczeństwa w podejmowaniu pracy za granicą i porad nt. bezpiecznego korzystania z usług agencji zatrudnienia (WUP).

 

Od 16 do 20 kwietnia:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zaprasza przede wszystkim seniorów do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, w pełnym zakresie tematycznym:

 

poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 7.30 do 15.30, w środę w godz. od 8 do 17 i w piątek w godz. od 7.30 do 14.30 w Centrach Pracy Socjalnej (adresy: mopr.gda.pl). Na miejscu można także skorzystać z porad psychologów MOPR,

od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.30 do 17 w ramach ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej w 9 punktach MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5.

 

Wsparcie dla seniorów oraz osób spełniających kryteria ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej w punktach organizacji pozarządowych, koordynowanych przez MOPR:

- ul. Grunwaldzka 5, pon. godz. 10 - 14, wt. 15.30 - 19.30, śr. 8.30 – 12.30, czw. i piąt. 10 –14

- ul. Opata Rybińskiego 10, pon. godz. 9 – 13, wt. 14 – 18, śr. 8 – 12, czw. i piąt. 10  - 14

- ul. Hoża 4, pon. i wt. godz. 15 – 19, śr.  11.30 - 15.30, czw. i piąt. 15 - 19

- ul. Gościnna 10, pon. godz. 16 – 20, wt. 8.30 - 12.30, śr. 13 – 17, czw. i piąt. 15 - 19

- ul. Jagiellońska 11, pon. i wt. godz. 16 – 20, śr. 13 – 17, czw. 8 - 13, piąt. 8 - 12

- ul. Północna 5, pon. 15 – 19, wt. 9 – 13, śr., czw. i piąt. 15 - 19                                

- ul. Kisielewskiego 12, pon. i wt. godz.  13.45 - 17.45, śr. 8.30 – 12.30, czw. 9.15 - 13.15, piąt. 13.45 - 17.45

- ul. Jaśkowa Dolina 105, pon. i wt. godz. 16 – 20, śr. i czw. 8 – 12, piąt. 8 - 13

- Stowarzyszenie Jasień, ul. Zakopiańska 40, dni powszednie godz. 8.30  -12.30

- ul. Reduta Wyskok 2, pon. i wt. godz. 9 – 13, śr. 13.15 - 17.15, czw. 14 – 18, piąt. 9 – 13.

 

Spotkania prawno – edukacyjne, w dzielnicach miasta – tematy i adresy: www.mopr.gda.pl (zakładka aktualności).

 

Od 16 do 20 kwietnia:

Gdańskie Centrum Świadczeń przy ul. 3 Maja zaprasza do stoiska informacyjnego w Dziale Obsługi Mieszkańców. Pracownicy Centrum udzielą tam informacji dot. wypłacanych świadczeń, szczególnie dedykowanych rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych,  którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Godziny funkcjonowania stoiska GCŚ: poniedziałek 8.00 - 15.30, wtorek 8.00 – 15.00, środa 8.00 – 17.00, czwartek 8.00 -15.00, piątek 8.00 – 15.00.

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim