• Start
  • Wiadomości
  • Tunel pod Pachołkiem im. Macierewicza? Osowianie chcą zmian

Tunel pod Pachołkiem im. Macierewicza? Osowianie chcą zmian

Zaledwie pół godziny wystarczyło, by radni dzielnicy Osowa zebrali ponad 50 podpisów mieszkańców popierających budowę ul. Nowej Kielnieńskiej i Nowej Spacerowej z tunelem pod wzgórzem Pachołek. - Jeżeli obecny rząd wesprze nas finansowo, jestem gotowy wychwalać PiS i nazwać tunel imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich, a nawet Antoniego Macierewicza – zadeklarował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
22.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na spotkanie z prezydentem Gdańska i jego zastępcami przyszło ponad 100 mieszkańców.

Na spotkanie obywatelskie „Twoja dzielnica – Twój Gdańsk” z Pawłem Adamowiczem, które odbyło się w czwartek, 21 kwietnia,  w Szkole Podstawowej nr 81, przyszło ponad 100 osób. Jednym z wiodących tematów był projekt budowy nowego połączenia drogowego między Osową a tzw. dolnym tarasem miasta.

 

Zbierają podpisy poparcia

- Dla osowian ważny jest szybki i wygodny dojazd do pracy czy do szpitali, bo mieszka tu sporo starszych osób - podkreślał Maciej Przybylski, przewodniczący zarządu dzielnicy Osowa. - Zdarza się, że do Oliwy jedzie się aż godzinę. Nowa Spacerowa i Nowa Kielnieńska są nam bardzo potrzebne.

Prezydent Adamowicz przyznał, że Gdańsk nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć finansowo tej inwestycji. - Dlatego musimy przekonać decydentów w Warszawie, żeby nas wsparli w tym przedsięwzięciu - mówił.

Podczas spotkania rozpoczęto zbiórkę podpisów mieszkańców popierających inwestycję. Nikogo nie trzeba było przekonywać. Niektórzy pytali dzielnicowych radnych, czy mają więcej druków, by mogli samodzielnie zbierać podpisy wśród swoich swoich sąsiadów i znajomych, a także mieszkańców sąsiednich gmin. Radni rozdawali specjalnie przygotowane karty i podkreślali, że im więcej podpisów, tym lepiej, nie tylko dla gdańszczan. Akcja potrwa przynajmniej do końca maja br. Następnie podpisy trafią na biurko prezydenta Gdańska, potem będą jednym z żelaznych argumentów władz miasta podczas rozmów z rządem RP.

 

Co zmieni się w Osowej w najbliższym czasie?

We wrześniu br. powinna zakończyć się budowa basenu przy SP nr 81. Pływalnia zostanie oddana do użytku mieszkańców na przełomie września i października. W Osowej mieszka sporo młodych małżeństw, urzędnicy planują więc budowę kompleksu ze żłobkiem, przedszkolem i miejscem przeznaczonym na tzw. funkcje społeczne, np. miejsce spotkań seniorów. Trwa poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji.

1 czerwca z kolei, przy ul. Orfeusza 2, zostanie otwarta siedziba straży miejskiej. Mundurowi będą widoczni na ulicach częściej niż teraz.

Pytaniom nie ma końca. Padały także w rozmowach indywidualnych.

Bezpieczniej będzie na ul. Nowy Świat i w parku przy ul. Chirona, gdzie obecnie montowane jest oświetlenie. W tym roku zbudowany zostanie też kolektor w ul. Keplera, a w 2017 r. - zbiornik retencyjny Osowa II.

Osowianie dopytywali w czwartek władze Gdańska o to, dlaczego wiele tutejszych ulic ma charakter tymczasowy, „płytowy”, a nie docelowe, asfaltowe jezdnie. Zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski tłumaczył, że Osowa bardzo się rozbudowuje, ale nie ma odwodnienia dróg. Niegospodarne byłoby wylanie asfaltu, który za kilka lat trzeba by było zrywać.

- Musimy najpierw wydać 55 milionów złotych na odwodnienie, dopiero wtedy miasto będzie mogło zrobić docelowe drogi - tłumaczył Bojanowski.

Kilka osób zwróciło też uwagę na potrzebę budowy ronda zamiast skrzyżowania ulic Jednorożca i Wodnika. Przygotowali nawet taki projekt do Budżetu Obywatelskiego. Jak tłumaczyli, to miejsce jest obecnie niebezpieczne, a mieszkańcom zależy na tym, by zwolnić i upłynnić ruch zwłaszcza z ul. Jednorożca.

 

Prezydent docenia społeczników

Tradycją spotkań z prezydentem Gdańska stało się wyróżnianie i nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy. W Osowej takimi osobami są: Aneta Baczyńska-Rostkowska i Iwona Karpińska ze stowarzyszenia „INNE jest piękne”, Beata Pawlik ze Stowarzyszenia Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani” oraz Grzegorz Grochowski z Fundacji „Wiem i umiem” ( w jego imieniu nagrodę odebrała żona).

Przyznano też Medal Prezydenta Miasta Gdańska. W dowód uznania za działalność na rzecz lokalnej społeczności otrzymała go Marlena Majerowska.

Wejściówki na basen od MOSiR-u rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

 

60 spotkań z mieszkańcami

Z mieszkańcami Osowej prezydent miasta spotkał się popobierz prezentacja raz trzeci, jednocześnie było to 60. spotkanie z cyklu „Twoja Dzielnica - Twój Gdańsk”, któy trwa od 2007 roku. Z tej okazji w czwartek dla obecnych przygotowano słodki poczęstunek. Miłą niespodziankę miał też Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: 300 dwouosobowych wejściówek na basen, który powstaje przy SP nr 81. 


Prezentacja przedstawiona podczas spotkania z osowianami

Pobierz - prezentacja (12.66 MB)

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim