• Start
  • Wiadomości
  • Karta, którą trzymają w lodówce gdańscy seniorzy może uratować życie

Karta, którą trzymają w lodówce gdańscy seniorzy może uratować życie

Ponad cztery tysiące gdańskich seniorów - przewlekle chorych, samotnych, niepełnosprawnych - trzyma w swoich lodówkach tzw. koperty życia z informacjami o stanie zdrowia. W tym roku i w latach następnych koperty życia otrzymają kolejni mieszkańcy.  - To kampania na wiele lat - mówi Marek Jankowski dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia. - I nie tylko koperta, ale systematyczna edukacja seniorów.
04.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koperta Życia przekazana Eulali Badarskiej przez Marie Rogińskom w styczniu 2017 roku w Gdańsku
Koperta Życia przekazana Eulali Badarskiej przez Marię Rogińską w styczniu 2017 roku w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Koperty Życia to pomysł przeniesiony do nas z krajów anglosaskich, w których ten rodzaj pomocy bardzo dobrze się sprawdza - mówi Marek Jankowski dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia, koordynatora i organizatora kampanii programu „Gdańska Koperta Życia”. - Cel to realna pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych i lekarzy, ratowników medycznych, którzy wezwani do chorego znajdą w lodówce w kopercie życia pełną informacje o stanie pacjenta: chorobach, lekach, alergiach.   

Lodówka? Przecież stoi w każdej kuchni

Kampania “Gdańska Koperta Życia” trwa od 2016 roku, kiedy pilotażowo rozdano ok. 3 tys. kopert gdańskim seniorom. Koperta życia to druk zawierający m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia właściciela koperty, chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach czy osobach do kontaktu. Formularz w plastikowym, zamykanym etui po wypełnieniu - często przy pomocy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - jest umieszczany w lodówce podopiecznego. Zestaw uzupełnia nalepka na drzwi chłodziarki, która jest wskazówką dla ratownika medycznego lub lekarza, że Koperta Życia jest wewnątrz. Dodatkowo każdy senior dostaje kartę ICE (a w niej dane m.in. nazwisko,numer telefonu właściciela, deklaracja o zgodzie lub jej braku na pobranie narządów) do noszenia np. w portfelu

- Dlaczego lodówka? To najbardziej oczywiste, logiczne miejsce, które raczej znajduje się już w każdym domu i zwykle w kuchni - tłumaczy dyrektor Jankowski. - Łatwe do zlokalizowania dla ekipy pogotowia, dla bliskich którzy np. w razie wypadku seniora poza domem mogą być proszeni o podanie informacji na temat stanu zdrowia dziadka itp.

Służby medyczne przybyłe na pomoc np. samotnemu seniorowi od razu mogą zapoznać się z danymi o stanie pacjenta. Podjąć decyzję, jak zadziałać, który lek podać, by pomoc była jak najskuteczniejsza. Koperta bardzo dobrze sprawdza się szczególnie, gdy samotny, starszy pacjent stracił przytomność - dane z formularza mogą być wówczas na wagę życia.

Koperta i przede wszystkim edukacja

W tym roku pracownicy socjalni i opiekunowie MOPR-u przekażą kolejne 500 Kopert Życia potrzebującym mieszkańcom. Otrzymali je przede wszystkim samotni seniorzy, osoby w bardzo zaawansowanym wieku, także niepełnosprawne oraz przewlekle chore, objęte wsparciem. Ich liczba będzie zwiększana z roku na rok.

Koordynatorem i organizatorem kampanii - programu „Gdańska Koperta Życia” jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Partnerami m.in. MOPR, Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Centrum Medyczne Synexus.

- Dbamy o aktywizację, integrację ale i szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych, niepełnosprawnych, często samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Ochrona zdrowia mieszkańców jest działaniem priorytetowym. Koperty Życia mogą uratować człowieka. Ich kolportaż w ramach naszej kampanii ma wymiar długofalowy, nie jest akcją, a ciągle rozwijanym procesem, obejmującym nowe kręgi odbiorców.

- Seniorzy dostają kopertę, ale i konkretną wiedzę - dodaje Marek Jankowski. - I o to też w naszej kampanii chodzi. W Gdańsku będzie coraz więcej przeszkolonych osób, które przede wszystkim będą miały kopertę w lodówce, ale też będą wiedziały, kiedy wzywać pogotowie, jak przygotować się na wizytę. Kiedy pamięć lub stan zdrowia na to nie pozwoli - koperta dostarczy informacji, które mogą uratować życie.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1