• Start
  • Wiadomości
  • Ten weekend: Zwiedzanie Domu Zdrojowego, spektakl dla dzieci, vintage bazar...

Ten weekend: Zwiedzanie Domu Zdrojowego, spektakl dla dzieci, vintage bazar...

W ten majowy weekend nie zabraknie w Gdańsku atrakcji dla dużych i małych. Szczególnie ucieszą się miłośnicy teatru, których zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Miniatura. Coś dla siebie znajdą także ci, którzy lubią zwiedzać.
( Publikacja: 06.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeden z najbardziej uznanych na świecie skandynawskich teatrów tańca, Jo Strømgren Kompani, pokaże spektakl „Salve Regina” w Teatrze Szekspirowskim w piątek, 6 maja
Jeden z najbardziej uznanych na świecie skandynawskich teatrów tańca, Jo Strømgren Kompani, pokaże spektakl „Salve Regina” w Teatrze Szekspirowskim w piątek, 6 maja
fot. Erik Berg

Jaki pyszny chwast! - Terenówki przyrodnicze w sobotę

„Salve Regina” - spektakl teatru tańca pod takim tytułem, w wykonaniu jednego z najbardziej uznanych na świecie skandynawskich teatrów tańca, Jo Strømgren Kompani, zobaczymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w piątek o godzinie 19:00.

Tytuł nawiązuje do hymnu maryjnego, który od tysięcy lat daje nadzieję i pocieszenie potrzebującym. Spektakl także przynosi nadzieję, że będzie lepiej, daje poczucie ulgi w trudnych czasach w świecie naznaczonym zamętem, wątpliwościami i rosnącym poziomem konfliktów społecznych. A to wszystko podane muzyką Monteverdiego, Scarlattiego, Vivaldiego i Jorgena Knudsena.

„Salve Regina” jest wynikiem wspólnej pracy artystycznej skandynawskiego teatru tańca Jo Strømgren Kompani i Oslo Danse Ensemble. Jo Strømgren Kompani został założony w 1998 roku w Bergen w Norwegii i szybko stał się jedną z najprężniejszych, niezależnych grup w Skandynawii. Zespół jest jednym z czołowych norweskich eksporterów kultury. Do tej pory występowali w ponad 60 krajach. Rocznie prezentują około 150 przedstawień – zarówno w dużych teatrach narodowych, jak i na małych, alternatywnych scenach na całym świecie. 

Czas trwania: 1h 15min. Bilety: 40-60 zł.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 6 i 7 maja zaprasza na pełen wydarzeń i atrakcji Weekend Otwarcia American Corner
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 6 i 7 maja zaprasza na pełen wydarzeń i atrakcji Weekend Otwarcia American Corner
mat. WiMBP w Gdańsku

Także w piątek rozpocznie się weekend otwarcia American Corner. W mieszczącej się przy Targu Rakowym 5/6 mediatece w piątek i sobotę czeka wiele atrakcji - w tym spotkania z Dariuszem Rosiakiem, Jakubem Ćwiekiem i Piotrem Sommerem, i zawodnikami futbolu amerykańskiego. Będzie to także okazja, by podziwiać nowe wnętrze po remoncie. Dla odwiedzających przygotowano upominki.

Pierwszego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Sommerem - poetą, tłumaczem, eseistą, redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”. O przekładach Sommera z poezji amerykańskiej rozmawiać będzie gdańska pisarka i poetka, Barbara Piórkowska.

Z kolei sobota, 7 maja, będzie dniem wypełnionym różnorodnymi spotkaniami i atrakcjami związanymi z USA. Od 10:00 przez cały dzień na odwiedzających czekać będzie wystawa „150 lat Parku Narodowego Yellowstone”, gry planszowe z motywem amerykańskim do korzystania na miejscu oraz kawa i herbata z cornerowego ekspresu.

Między 12:00, a 14:00 odbędzie się spotkanie z zawodnikami futbolu amerykańskiego Białe Lwy Gdańsk, podczas którego zawodnicy opowiedzą o tym pasjonującym sporcie oraz przeprowadzą krótki pokaz dla wszystkich zainteresowanych. Będzie również możliwość zrobienia zdjęcia z zawodnikami.

O godzinie 16:00 Jakub Ćwiek - pisarz i podróżnik opowie o swoich pasjonujących przygodach podczas wypraw do USA, a o 17.30 będzie można wziąć udział w quizie z nagrodami na temat kultury i historii Stanów Zjednoczonych. Natomiast o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, ikoną polskiego dziennikarstwa i reportażu, gospodarzem podcastu „Raport o stanie świata”.

W oba dni nie zabraknie również atrakcji kulinarnych. Billy’s American Restaurants - Forum Gdańsk zaprasza do siebie wszystkich spragnionych amerykańskich smaków. W restauracji (Targ Sienny 7) przez cały dzień na czytelników czekać będzie zniżka 10% oraz darmowy napój na hasło „American Corner”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Mediateka American Corner od piątku ponownie otwarta. Weekend pełen atrakcji

Gdańska 100cznia, słynąca ze swojego industrialnego charakteru, streetfoodowej kuchni z całego świata, miejsc spotkań, dyskusji i rozrywki, powraca z nową energią na nowy sezon
Gdańska 100cznia, słynąca ze swojego industrialnego charakteru, streetfoodowej kuchni z całego świata, miejsc spotkań, dyskusji i rozrywki, powraca z nową energią na nowy sezon
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Popularna gdańska 100cznia (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5) po zimowej przerwie otworzyła sezon i w niedzielę zaprasza na Bazar Vintage - wydarzenie na świeżym powietrzu, podczas którego będzie można się zaopatrzyć w niepowtarzalne ubrania, książki, płyty winylowe i tym podobne, a jednocześnie korzystać ze 100czniowych barów, kuchni i przestrzeni do relaksu. 

- Naszą misją od początku było stworzenia przestrzeni, gdzie spotkać się mogą miłośnicy rzeczy niepowtarzalnych, winylowych unikatów, wyjątkowych stylówek i zapomnianych książek, których nie znajdziecie w galeriach handlowych i nie kupicie w internecie. Możliwość dotknięcia, sprawdzenia, posłuchania, przymierzenia - ale też poznania się nawzajem, jest jednym z dwóch najważniejszych elementem naszego Bazaru. Drugim jest świadomość działania w duchu less waste, nadawania nowego życia przedmiotom, dźwiękom i ciuchom - zapraszają organizatorzy.

Pierwszy w tym roku Bazar Vintage na świeżym powietrzu, rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do wieczora. Wstęp wolny. Bazar jest wydarzeniem otwartym dla wystawców, więc jeśli masz w swojej szafie zapomniane modowe perełki, które chcesz podać dalej, zgłaszaj się śmiało, używając maila infokupse@gmail.com albo formularza zgłoszeniowego.

W 1993 roku zespół dawnego Domu Zdrojowego został wpisany do rejestru zabytków
W 1993 roku zespół dawnego Domu Zdrojowego został wpisany do rejestru zabytków
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Również w niedzielę Hevelianum ponownie zaprasza do Brzeźna na zwiedzanie z przewodnikiem wnętrza Domu Zdrojowego (ul. Zdrojowa 2) - otwartej pod koniec ubiegłego roku nadmorskiej filii instytucji.

O godz. 11:00 i 12:00 (do wyboru) przewodnik zaprezentuje wnętrza budynku, opowie o ich historii i nowym przeznaczeniu, a także zabierze na krótki spacer szlakiem wystawy historycznej w pobliskim parku.

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: domzdrojowy.hevelianum.pl. Dostępna będzie także niewielka pula wejściówek do odbioru na miejscu, na 10 minut przed oprowadzaniem.

Wystawa „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, jest okazją, by zobaczyć dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku
Wystawa „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”, jest okazją, by zobaczyć dzieła, które powstały bądź funkcjonowały w Gdańsku od początku XIII do drugiej połowy XVIII wieku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1) zaprasza natomiast w niedzielę na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”. Tematem będą tajemnice gdańskiej szafy.

Po wystawie będzie oprowadzać Lech Łopuski – historyk sztuki, opiekun zbiorów Pracowni Mebli i Rzeźby Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Obecnie pracuje nad katalogiem mebli oraz dawnych zegarów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesuje się historią kolekcji muzealnej i dawnym wyposażeniem domów mieszczańskich.

- W gdańskiej kamienicy mieszczańskiej najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem była sień. Najokazalszym meblem w sieni była szafa. Jakie skrywała tajemnice? Na niedzielnym spotkaniu prześledzimy rozwój szafy od XVI do XVIII wieku. Przyjrzymy się rozwiązaniom konstrukcyjnym, użytym materiałom, formom dekoracji. Porównamy wyroby miejscowe z niderlandzkimi. Może nawet zajrzymy do środka - zaprasza kurator.

Zapisy pod adresem zapisy@mng.gda.pl lub telefonicznie: 512 034 327 (Ośrodek Edukacji Muzealnej). Początek o godzinie 13:00. Udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstępu: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.

W „Krainie Śpiochów” Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo ma senne koszmary. Jej tata, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć rozwiązanie...
W „Krainie Śpiochów” Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo ma senne koszmary. Jej tata, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć rozwiązanie...
fot. Piotr Pędziszewski

Najmłodszych z kolei w niedzielę zaprasza Teatra Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16), gdzie na Dużej Scenie zobaczymy bajkę „Kraina Śpiochów” w reżyserii Jacka Malinowskiego, na podstawie sztuki jednej z najpopularniejszych autorek dla dzieci Marty Guśniowskiej. To zabawny spektakl o trudnościach z zasypianiem i o tym, że warto robić coś dla innych. A przy tym, jeśli ktoś w nocy cierpi na bezsenność z powodu koszmarów - być może dzięki sposobom przedstawionym w „Krainie Śpiochów” znów będzie spał jak dziecko.

Do realizacji spektaklu reżyser, który oprócz bycia na stałe związanym z Białostockim Teatrem Lalek, pracował w wielu teatrach w kraju i za granicą, m.in. na Węgrzech, Słowacji oraz Litwie, oprócz zespołu Teatru Miniatura zaprosił grono znakomitych artystów litewskich. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Giedrė Brazytė, scenografka, która współpracuje z teatrami dramatycznymi, muzycznymi i lalkowymi na Litwie, Słowacji i w Polsce. Muzykę skomponował Antanas Jasenka - jeden z najbardziej interesujących kompozytorów współczesnej sceny europejskiej, cieszący się rozpoznawalnością na Litwie i w Europie. A wzbogacające scenografię animacje do spektaklu stworzył znakomity animator i ilustrator Mantas Bardauskas - artysta video, absolwent Wileńskiego Kolegium Technologii i Projektowania. Współpracował przy realizacji wielu spektakli z teatrami na Litwie i w Polsce.

Występują: Jolanta Darewicz, Jakub Ehrlich, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik i Magdalena Żulińska.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 4. roku życia. W ten weekend zobaczymy go w niedzielę o godzinie 12:00 i 15:00. Bilety: 27-30 zł.

Przeczytaj recenzję: Powiew świeżości w Teatrze Miniatura. Piękna wizualnie „Kraina Śpiochów”