Szwedki pokonały sztorm. Orszak św. Łucji w Gdańsku

W poniedziałek Orszak nie dotarł do Gdańska z powodu sztormu, ale już we wtorek mieszkańcy Gdańska mogli wysłuchać śpiewu dziewcząt z południowej Szwecji oraz skosztować szwedzkich ciasteczek przy fontannie Neptuna i koło choinki na Długim Targu.
01.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Święta Łucja ze swoim orszakiem zdążyła jeszcze przed wizytą w Nowym Ratuszu odwiedzić uczniów Szkoły Podstawowej nr 55 w Gdańsku-Nowym Porcie.

Świętą Łucję wybiera się w każdym szwedzkim mieście raz do roku. Może zostać nią wykształcona muzycznie dziewczyna poniżej 20. roku życia. Ta, która dostąpi tego zaszczytu, w ramach obchodów Dnia Świętej Łucji (Luciadagen – 13 grudnia) występuje podczas wydarzeń miejskich oraz odwiedza ze swoim orszakiem oficjalne przyjęcia, ale też domy dziecka, domy starców i osoby samotne. 

Tego wieczora na ulicach całej Szwecji można podziwiać pochody ludzi ubranych w sięgające do ziemi białe koszule przewiązane w pasie czerwoną szarfą. Niosą palące się świece. Na czele kroczy ubrana na biało młoda dziewczyna (Lussibrut) z koroną ze świec, które rozświetlają zimowy mrok. Jej orszak złożony jest z dziewcząt, które – podobnie jak zwyciężczyni – stanęły do konkursu na św. Łucję, ale przegrały. Cały pochód śpiewa kolędy i pozdrawia przechodniów.


Program pobytu:

wtorek, 1 grudnia

godz. 11.00

Spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem i zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Grzelakiem, Nowy Ratusz, Sala Herbowa

godz. 16.00

Długi Targ, okolice Neptuna - spotkanie z mieszkańcami

 

środa, 2 grudnia

godz. 9.00

I LO w Gdańsku – próba śpiewu i występ wspólnie z uczennicami szkoły

 

TV

Światowa stolica bursztynu