• Start
  • Wiadomości
  • Szkolne koła PCK w Gdańsku. Było kilka, jest kilkadziesiąt

Szkolne koła PCK w Gdańsku. Było kilka, jest kilkadziesiąt

- Młodzi ludzie chcą pomagać, ale często nie wiedzą komu ani jak - mówi Jolanta Zawadzka-Giza, prowadząca szkolne koło PCK w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. - Koło PCK w szkole to świetne miejsce, żeby im pokazać, jak to robić.
26.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Jolanta Zawadzka Giza (z lewej) i Wiesława Bromber  dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku

 

Jolanta Zawadzka-Giza odebrała w środę, 26 października 2016 roku, nagrodę Pezydenta Miasta Gdańska za działanie na rzecz wolontariatu w szkolnym kole PCK. Nagrodę odebrała podczas spotkania opiekunów szkolnych kół Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku, które stało się okazją do przypomnienia idei PCK i świętowania odnowy tei odei pomocy w Gdańsku.

- Dla mnie to nowy początek, mam poczucie, że zaczynamy od nowa - mówił Kamil Żuk, dyrektor Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK. - Wskrzeszamy ideę i działalność kół PCK w szkołach i przedszkolach w Gdańsku. W 2014 roku na terenie Gdańska działało jedno szkolne koło PCK oraz 3 kluby "Wiewiórka" w przedszkolach zrzeszające około stu osób. Dziś mamy już 72 koła PCK w szkołach i 32 "Wiewiórki". Na pewno pomogło zaangażowanie miasta w tę ideę.

Gdański PCK promuje honorowe krwiodawstwo (na terenie Gdańska działa 14 klubów Honorowych dawców Krwi PCK zrzeszających blisko 150 krwiodawców. W roku 2015 udało się pozyskać około 500 litrów pełnej krwi), pierwszej pomocy, ratownictwa, świadczenia pomocy społecznej jak np. usług opiekuńczych dla mieszkańców miasta, programu pomocy żywnościowej i propagowaniu idei pomocy humanitarnej wśród dzieci i młodzieży.
 
 
Akty powołania szkolnych kół PCK
 
- Czasy mamy trudne, niespokojne dlatego potrzebujemy silnego, efektywnego i sprawnego Polskiego Czerwonego Krzyża - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, który społecznie pełni funkcję prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Gdańsku. - Dlatego potrzebujemy młodych ludzi, którzy umieją nieść pomoc, chcą to robić, znają zasady pierwszej pomocy. Wielu tych młodych ludzi potrzebuje liderów, którzy pokażą, jak pomagać. Takimi liderami są właśnie opiekunowie szkolnych kół PCK. Tylko w Gdańsku PCK każdego roku różnego rodzaju pomocą obejmuje blisko 50 tysięcy mieszkańców.  

Podczas spotkania prezydent Kowalczuk wręczył akty powołania kół PCK w szkołach i przedszkolach. Dla pomorskiego oddziału PCK i dla miasta to symboliczne odrodzenie tego ruchu w Gdańsku.

- Szkolne koła PCK mają w Polsce 95-letnią tradycję - dodaje Kamil Żuk. - Ich stworzenie zainicjował marszałek Józef Piłsudski, już w 1921 roku powstało u nas pierwsze szkolne koło PCK. Mamy więc się do czego odwoływać i o co dbać. Idea humanitaryzmu bezstronnego, apolitycznego to idea, którą można się zafascynować na lata, na całe życie. Jestem tego przykładem: rzuciłem pracę w korporacji, żeby rozwijać PCK w Gdańsku.

 

Gdańszczanie zaangażowani w ruch PCK. Od lewej Kamil Żuk, Wiesława Bromber, Marzena Dobrowolska (prezes zarządu PCK na Pomorzu) i Piotr Kowalczuk

 



TV

Mevo się kręci!