• Start
  • Wiadomości
  • Solidarity of Arts i Octopus Film Festival: suwerenność i nieokrzesanie razem

Solidarity of Arts i Octopus Film Festival: suwerenność i nieokrzesanie. Wideoczat

Dwa festiwale, które niebawem rozpoczną się w Gdańsku, będą się przenikać i zawładną terenami postoczniowymi. Mowa o Solidarity of Arts oraz Octopus Film Festival. Pierwszy znany jest gdańszczanom od 10 lat, drugi to nowy festiwal kina gatunkowego w mieście. Dlaczego warto je odwiedzić? Zobaczcie zapis naszego wideoczatu.
15.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na Octopus Film Festival (22 - 26 sierpnia 2018 r.) zobaczymy ponad 30 produkcji. Wielu z nich jeszcze nie poznaliśmy, bo nie trafiły w ogóle do polskich kin. Część z nich to filmy klasy B, którymi inspirują się tak wielkie nazwiska świata filmu jak Quentin Tarantino. Na festiwalu przypomnimy sobie też filmy kultowe i znane, jak "Trainspotting". Odbędą się też koncerty, spotkania i wykłady: z Krystyną Czubówną, Michałem Oleszczykiem i Antonim Ruszkowskim. Ten ostatni opowie o przemianach gatunkowych pornografii filmowej od XIX do XXI wieku, a Michal Oleszczyk - były dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni (2014-2016) - o filmowym Nowym Jorku. 

Program festiwalu jest tutaj.

Dlaczego warto oglądać filmy, które są tak złe, że aż ciekawe - tłumaczył w naszym programie Grzegorz Fortuna, rzecznik Octopus Film Festival.

- Na festiwalu będzie trochę filmów klasy B, czyli niskobudżetowych, które śmieszą przez to, że są źle nakręcone, źle zagrane, czy mają bardzo słabe efekty specjalne – wyjaśnia Grzegorz Fortuna. - Jest to jednak przede wszystkim festiwal kina gatunkowego z nastawiem na dobre kino, które potrafi przełamywać gatunkowe schematy, łączyć pewne konwencje z bardzo ciekawą autorską wizją. Te filmy, która są tak złe, że aż dobre, to jest mniej więcej jedna kwarta programu. Reszta to filmy dobre, nowatorskie i w ciekawy sposób wykorzystujące pewne gatunkowe schematy.

Solidarity of Arts (program) odbywa się w Gdańsku już od 10 lat. Znajdziemy w nim jak zawsze dobrą muzykę oraz taniec, teatr i film (14, 23-26 sierpnia 2018 r.), ale po raz pierwszy wydarzenia festiwalu odbędą się w przestrzeniach postoczniowych. 

- Nazywamy nasz festiwal, festiwalem „kroczącym”, to znaczy, że odbywa się w różnych lokalizacjach i z różym programem – mówi Magdalena Fryze, specjalista ds. projektów kulturowych w Europejskim Centrum Solidarności. - To są koncerty, warsztaty, jest też program filmowy, który prezentuje Octopus Film Festival. Jest to trochę inna formuła, która była prezentowana na Ołowiance przez wiele lat, ale myślę, że zachęcimy nowych i starych bywalców, także turystów do odwiedzenia festiwalu w sierpniu.

Wśród zaproszonych gości była także Urszula Wasilewska. Artystka i scenografka, gdańszczanka, która po kilkuletniej emigracji powróciła do naszego miasta i teraz tutaj rozwija się artystycznie. Jej ostatnie dzieło, które ma związek z festiwalem Solidarity of Arts zawisło właśnie w Europejskim Centrum Solidarności.

- Przygotowałam instalację, która już wisi w hali głównej Europejskiego Centrum Solidarności – wyjaśnia Urszula Wasilewska. - Chciałam podziękować, że dostałam możliwość pojawienia się w tej przestrzeni, bo to też jest wyraz solidarności, że jako gdańska artystka zostałam zaproszona do tego projektu. Jest to instalacja, którem kształtem przypomina ósemkę, czyli symbol nieskończoności, ale jest to też pewien proces niedokończoności, bo przyglądamy się temu obiektowi z każdej strony. Myślę że osoby, które odwiedzą ECS będą musiały oswoić się z jego obecnością, z jego trochę masywną formą, która wisi nad głowami. Jest widoczna na wejściu, ale wyłania się dopiero po przekroczeniu holu.

Czy to możliwe, że nieudany film który pochłonął 6 mln dolarów, wyprodukował poznaniak? Kim jest Afshin Ghaffarian, człowiek, który swoim talentem i determinacją pokonał ograniczenia narzucone mu przez własny kraj? Która polska aktorka jest odpowiedzialna za produkcję filmu opowiadającego jego historię?

Tych i innych ciekawostek dowiedzą się Państwo się z naszego programu. Zapraszamy do oglądania i wzięcia udziału w obu wydarzeniach. 

Więcej informacji:

Octopus Film Festival

Solidarity of Arts

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus