Śladami gdańskiego manieryzmu. Wycieczka z przewodnikiem

Spacer w formie gry miejskiej z zagadkami – to propozycja Instytutu Kultury Miejskiej na poznawanie tajemnic Gdańska. O słynnych zabytkach będzie opowiadać miejska przewodniczka Ewa Czerwińska.
06.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spacer połączony z grą miejską i zagadkami to dobry sposób na zapamiętanie szczegółów.

 

Gdańskie Miniatury to realizowany od 2009 roku projekt edukacyjny, który w prostej, interaktywnej formie przybliża historię Gdańska i odkrywa przed uczestnikami miejsca, które odegrały ważną rolę dla miasta. Łączy spacer pod okiem przewodnika z elementami gry miejskiej – uczestnicy otrzymują mapki z quizem i ciekawostkami dotyczącymi odwiedzanych miejsc.

– Dotychczas mieliśmy takie tematy, jak niezwykłe kobiety, szpitale i przytułki czy gdańskie kościoły. W tym roku myślą przewodnią jest architektura gdańska – mówi licencjonowana przewodniczka po Trójmieście, Ewa Czerwińska. – Zaczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku od stylu romańskiego. W grudniu była pierwsza część poświęcona renesansowi – trasa przebiegała Traktem Królewskim. Teraz, w styczniu, kontynuujemy styl manieryzmu niderlandzkiego i renesansu.

Styczniowa edycja Gdańskich Miniatur poprowadzi śladami najwspanialszych zabytków manieryzmu w Gdańsku. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in., który budynek był niegdyś największym magazynem broni w Europie, i poznają historię jednej z najstarszych kamienic na Starym Mieście.

– Spacer zaczniemy koło Domu Opatów Pelplińskich, zwiedzimy także wnętrza Ratusza Staromiejskiego i Wielkiej Zbrojowni. Zakończymy pod Bramą Wyżynną – dodaje przewodniczka.

Tak wyglądał Dom Opatów Pelplińskich ponad wiek temu. Zdjęcie wykonano w roku 1900.

Wycieczka „Style architektoniczne w Gdańsku – renesans i manieryzm, cz. II” jest bezpłatna, trwa około godziny i nie wymaga specjalnego przygotowania. Odbędzie się w dwóch terminach.

Na pierwszy spacer, 14 stycznia 2016 r., obowiązują zapisy – termin upływa w piątek, 8 stycznia! Wycieczka jest przeznaczona dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Do wyboru trzy tury: o godz. 10, 11.30 i 13. Zgłoszenia należy wysyłać pod adres miniatury@ikm.gda.pl, podając nazwę szkoły, liczbę uczestników, wybraną godzinę, nazwiska oraz telefony kontaktowe osób, które będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun).

Z myślą o pozostałych chętnych kolejny spacer zorganizowany będzie dwa dni później – w sobotę, 16 stycznia. Uczestnicy mają do wyboru trzy godziny rozpoczęcia wycieczki. O godz. 11 i 14 wycieczka ruszy sprzed Domu Opatów Pelplińskich przy ulicy Elżbietańskiej 3, a o godz. 12.30 spod Bramy Wyżynnej (ul. Wały Jagiellońskie 2a). Zapisy nie są konieczne.

Spacerować można także indywidualnie. Mapka z trasą zwiedzania dostępna jest na stronie www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl.

 
Więcej o Gdańsku i jego zabytkach przeczytasz w Gedanopedii

 
Ratusz Staromiejski. Podczas spaceru będzie można się przekonać, jak się zmienił do dziś.
 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet