• Start
  • Wiadomości
  • Sinice w Zatoce Gdańskiej. Na Wyspie Sobieszewskiej już lepiej

Sinice w Zatoce Gdańskiej. Na Wyspie Sobieszewskiej już lepiej

Jak co roku o tej porze w wodach Zatoki Gdańskiej kwitną sinice. W tym roku, ze względu na wyjątkowo ciepłe i długie lato, sytuacja może trwać dłużej niż zwykle. Wprawdzie są już informacje, że na kilku kąpieliskach stan wody wraca do normy, warto jednak zachować ostrożność i śledzić komunikaty Sanepidu na bieżąco.
25.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zatoka Gdańska z sinicami
Zatoka Gdańska z sinicami
zdj. TVBrodnica PROMEDIA



Sinice to tzw. cyjanobakterie (lub cyjanofity). Są szczególnie niebezpieczne w fazie wykwitu. Produkują wówczas różne toksyczne substancje. Woda, w której obecne są sinice, jest mętna i zawiesista, a jej barwa zmienia się na szaro - zielony kolor. Wojewódzkie Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne we wszystkich regionach Polski, szczególnie latem, dokładnie kontrolują stan wody morskiej i śródlądowej, informując, czy jest ona przydatna do kąpieli czy nie. Decyzja o zamknięciu kąpieliska należy do zarządcy kąpieliska. W poniedziałek, 23 lipca, taką decyzję podjąć musieli zarządcy wszystkich plaż nad Zatoką od Gdyni po Gdańsk Świbno. 

Zobacz jak wyglądają trójmiejskie kąpieliska z sinicami - real. TVBrodnica PROMEDIA: 

W środę (25.07) sytuacja w wielu nadmorskich miejscowościach poprawiła się. Na plażach w Sobieszewie, Orlem i Świbnie według informacji Sanepidu (godz. 13.00) woda w morzu jest zdatna do kąpieli. Sanepid na bieżąco, na specjalnym Serwisie Kąpieliskowym, podaje informacje o stanie wód. Każdy z chcących skorzystać z kąpieli może sprawdzać je na bieżąco. W Gdańsku stan wody można sprawdzać również w serwisie Gdańskie Kąpieliska

Sinice na plaży w Gdańsku Brzeźnie
Sinice na plaży w Gdańsku Brzeźnie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


- Rzeczywiście sytuacja na Wyspie Sobieszewskiej poprawia się, ale pamiętajmy, że w zależności od pogody wszystko jeszcze może się zmienić. Tamtejsze plaże są oddalone od głównych plaż trójmiejskich, wody są bardziej otwarte, większe jest falowanie i większa wymiana wód. Tam najszybciej sytuacja wraca do normy – mówi Grzegorz Pawelec, rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Kliknij, żeby sprawdzić aktualną sytuację:

Stan wody w Bałtyku w Gdańsku (25.07 godz.13.00)
Stan wody w Bałtyku w Gdańsku (25.07 godz.13.00)
źródło: Serwis Kąpieliskowy


Informację tę potwierdza Anna Obuchowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdańsku.

- W tym roku mamy lato trwające nieprzerwanie od maja. Jest bardzo ciepło i to działa na niekorzyść plażowiczów. Ciężko więc powiedzieć, kiedy skończy problem z sinicami. Ciepła woda to dla nich bardzo dobre środowisko. Musimy uzbroić się w cierpliwość – wyjaśnia Anna Obuchowska.


Osoby, które zetkną się z sinicami (pływały w skażonej wodzie lub napiły się jej) mogą zachorować. Najczęstsze dolegliwości to gorączka, podrażnienie skóry, swędzenie, wysypka, łzawienie oczu, a także bóle stawowo – mięśniowe, wymioty i biegunka. Należy wówczas udać się do lekarza. Pamiętajmy jednak, że najlepiej w czasie wykwitu sinic poczekać z kąpielą w morzu czy jeziorze.

O zamknięciu kąpieliska informują m.in. specjalnie ustawione znaki
O zamknięciu kąpieliska informują m.in. specjalnie ustawione znaki
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim