• Start
  • Wiadomości
  • SMART METROPOLIA. Trzy razy Grand Prix - zobacz, kto otrzymał nagrody

SMART METROPOLIA. Trzy razy Grand Prix - zobacz, kto otrzymał nagrody

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Małgorzata Bałkowska z Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci i Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza - to lista laureatów gdańskiego kongresu samorządowego Smart Metropolia. Nagrody rozdano już po raz trzeci w kategoriach: Osoba Publiczna, Działalność Społeczna i Samorząd Gospodarczy.
14.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z laureatami

Gala odbyła się w poniedziałek wieczorem, 13 listopada, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Nagrody wręczał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Była to już trzecia edycja Grand Prix kongresu Smart Metropolia.

RELACJA Z ZESZŁOROCZNEJ GALI Wręczono nagrody Smart Metropolia - jedna zostaje w Gdańsku, dwie jadą do Pszczółek i Gdyni

Michał Olszewski: “Czy mam teraz budować metropolię w Gdańsku?”

- Od samego początku zaangażował się w krzewienie metropolitalnej świadomości - przedstawił prezydent Adamowicz laureata w kategorii Osoba Publiczna. - Co jest ważne, jest współprzewodniczącym Zespołu do Spraw Metropolii w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Jest wielkim przyjacielem naszej metropolii. I zajmuje się w Warszawie wieloma rzeczami, przy pani prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, ale sprawy metropolitalne od samego początku wziął mocno na swój sztandar pracy samorządowej. Michale, potrzebujemy więcej takich samorządowców jak Ty!

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy - laureat w kategorii Osoba Publiczna

Michał Olszewski - samorządowiec postury Pana Wołodyjowskiego - zaprezentował się na scenie jako laureat wdzięczny, dowcipny, z dystansem do swojej osoby: - Szanowni Państwo, przemawiać po prezydencie Adamowiczu to nie tylko zaszczyt, ale też wyzwanie nie polegające tylko na obniżeniu mikrofonu do mojego wzrostu. Ja zawsze z dużą zazdrością patrzyłem na Trójmiasto. I dostać nagrodę tego typu z Trójmiasta to naprawdę bardzo duży zaszczyt. I cieszę się, że wysiłki, które robimy w Warszawie, one również służą temu, żebyście zacieśniali swoją współpracę metropolitalną. Cieszę się, że Smart Metropolia jest jako konferencja dużym sukcesem. Gratuluję, naprawdę gratuluję… Ja nie powiedziałem dzisiaj tego na penelu… Bardzo gratuluję tego, że udało wam się zbudować obszar do dyskusji, w którym aktywni są nie tylko przedstawiciele waszych samorządów, które z nami współpracują, ale również samorządów z całego kraju i również przedstawicieli z metropolii zagranicznych, bo tak naprawdę musimy zdawać sobie sprawę, że metropolię będziemy budowali przez wiele, wiele lat, i wyzwań przed nami jest jeszcze bardzo, bardzo dużo. Wszystkim dzisiejszym laureatom bardzo gratuluję i naprawdę bardzo, ale to bardzo, się cieszę, że dostałem tę nagrodę. I rozumiem, że to jest jakieś zaproszenie do Gdańska? Tak? Czy mam teraz budować metropolię tu w Gdańsku? Razem z wami? (Śmiech).

Prezydent Adamowicz: - Dalej współpracować tak efektywnie, jak do tej pory, a nawet jeszcze bardziej.

Michał Olszewski: - Bo już się zastanawiałem, czy to nie jest taki rodzaj obligacji, że mam teraz robić co sił, żeby powstał Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot. To na pewno powstanie, od razu powiem. I ja też do tego będę się bardzo mocno przykładał. Dziękuję bardzo.


Małgorzata Bałkowska: “Codziennie dostaję lekcję pokory”

Prezydent Adamowicz mówił: - Nie wszyscy w województwie pomorskim są szczęśliwi, nie wszyscy są zdrowi - zresztą nie tylko w naszym województwie… Są wśród nas ludzie którzy przez 365 dni w roku codziennie, bez względu czy są to święta Bożego Narodzenia, czy Nowy Rok, wspierają i niosą pomoc dla tych spośród nas, którzy są chorzy nieuleczalnie. Którzy cierpią, i z którymi cierpią ich najbliżsi i już często sami nie mają sił psychicznych, sił fizycznych, by nieść pomoc. W tym roku nagrodę w kategorii Działalność Społeczna wręczę pani Małgorzacie Bałkowskiej, prezes Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Jest to jedyne hospicjum, które na przestrzeni stu kilometrów, od Gdańska do Pelplina, od Gdańska do Władysławowa, Starogardu, Choczewa, obsługuje codziennie chore dzieci. Jak domyślacie się, ono powstawało oddolnie… To nie decyzja tego czy innego samorządowca, tego czy innego rządu, admonistracji rządowej czy samorządowej. Grupa ludzi samorzutnie, oddolnie stworzyła to hospicjum, które odwiedza w domach chore dzieci. Jeździ, pokonuje setki, tysiące kilometrów w ciągu roku. Hospicjum, które jest utrzymywane po części, w 50 procentach, przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale drugą połowę musi pozyskać… Mówiąc wprost: wyżebrać od tych którzy mają pieniądze, którzy chcą się podzielić swoimi pieniędzmi. A więc przy okazji promuję, przypominam: abyście nie zapominali wpłacić jednego procenta odpisu podatkowego, abyście nie zapominali o darowiznach na rzecz tego hospicjum.

Małgorzata Bałkowska, prezes Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci - laureatka w kategorii Działalność Społeczna

Małgorzata Bałkowska: - Ja bardzo serdecznie dziękuję kapitule za tę właśnie nagrodę. Jest to szczególna nagroda dla nas, zwłaszcza w kontekście tego, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 10-lecie naszego istnienia. To jest nagroda dla całego zespołu, tego medycznego i tego też biurowego. Chcę powiedzieć, że codziennie rano na odprawie dostaję taką szczególną lekcję. Lekcję pokory. Widzę jak nasz zespół z wielkim zaangażowaniem walczy o godne życie dla naszych dzieciaków i młodych dorosłych. Jak walczy o godne życie ich rodzin w całym województwie pomorskim, w prawie wszystkich powiatach. I ja za to rzadko mam okazję publicznie im podziękować. Bardzo im serdecznie dziękuję. Tutaj z nami jest kasia, która jest pielęgniarką u nas w hospicjum. Niezwykle żywiołowa i żywotna osoba. I tutaj na jej ręce przede wszystkim składam wielkie podziękowanie za to, co cały zespół robi dla naszych podopiecznych. A państwu dziękuję za zauważenie naszej pracy, naszej organizacji, która nie jest duża, ale o wielkim sercu.


Zbigniew Canowiecki: “Dzisiaj mamy podstawy do rozwoju”

- Bogactwem poszczególnych społeczności są ludzie - mówił prezydent Adamowicz. - Bogactwem są dobrze zorganizowane społeczeństwa obywatelskie, gdzie są osoby które tworzą takie organizacje, jak przed chwilą poznaliście, jak Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, oddolna inicjatywa. Za chwilę wręczę nagrodę w kategorii Samorząd Gospodarczy dla stowarzyszenia przedsiębiorców, na czele którego stoi człowiek o ogromnym zaangażowaniu społecznym, charytatywnym. nie tylko w Gdańsku, nie tylko na Pomorzu. Do tego jeszcze osoba, która napisała książkę parę lat temu o współpracy metropolitanej włąśnie u nas w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, na Pomorzu… Książki, która wywołała ferment, debatę, dyskusję na temat potrzeby samoorganizacji metropolitalnej. Osoba, która uczestniczy chętnie w debatach, dyskusjach. Ja bym powiedział, że takich osób jak ta, chcielibyśmy mieć na Pomorzu znacznie więcej. Jak ten Ktoś znajduje czas i siły na wszystko, to jest już jego tajemnica. Szanowni Państwo! Wręczam tę nagrodę dla stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, dla pana doktora Zbigniewa Canowieckiego, szefa tego stowarzyszenia.  

Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza - laureat w kategorii Samorząd Gospodarczy

Zbigniew Canowiecki: - Chciałbym podziękować za dostrzeżenie naszego środowiska i naszego udziału w budowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot. Dla naszego środowiska jest to niezwykły zaszczyt uczestniczyć w tym procesie budowania tej wyjątkowej metropolii. Wyjątkowej, bo nie zadekretowanej żadną ustawą, to metropolia, która powstaje oddolnie, tworzona przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który uparł się że nasze Trójmiasto i nasz region zasługuje na dynamiczny obszar metropolitalny, który stanie się największym obszarem tego typu w południowej części Bałtyku i będzie takim największym obszarem miejskim w północnej Polsce. To się udało. Bez ustawy, bez odgórnych zaleceń - do tego stopnia, że prezydent Adamowicz nie tylko nasze środowisko gospodarcze, ale wiele innych środowisk, wciągnął w ten proces budowania metropolii. Dzisiaj na Pomorzu nikt nie ma wątpliwości, że jest ona potrzebna, rozwojowa i dla całej Polski północnej jest punktem wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego. Dziś każdy mówi, że nasza metropolia to nie tylko Trójmiasto, to metropolia od Malborka do Lęborka. Dzisiaj miasto Gdańsk jest miastem, którym się szczycimy, które posiada dzisiaj taką infrastrukturę - i to nie tylko komunikacyjną, ale w zakresie kultury, sportu, medycyny. Dzisiaj nasze środowisko jest dumne, dzisiaj my możemy zapraszać największych partnerów z całego świata. Dzisiaj my możemy rozwijać turystykę - nie tylko tę klasyczną, ale biznesową, muzyczną, medyczną… W każdym zakresie. Dzisiaj Gdańsk jest miastem, które prezydent Adamowicz natchnął swoją energią i swoją wizją - jest dumą naszego środowiska gospodarczego, które ma dzisiaj podstawy do rozwoju swoich firm i dalszego dynamicznego rozwoju.


TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie