• Start
  • Wiadomości
  • Rzeźnik, szewc, kucharz. Znajdziesz coś dla siebie? Gdański Tydzień Zawodowca

Rzeźnik, szewc, kucharz. Znajdziesz coś dla siebie? Gdański Tydzień Zawodowca

Jak się robi biznes, jak szukać swoich mocnych strony i co wybrać: realizowanie pasji czy zawód, który zapewni pracę i pieniądze? O tym z gdańskimi gimnazjalistami rozmawiali podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca biznesmeni z Pomorza i doradcy kariery.
07.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gimnazjaliści podczas warsztatu „Pudełko Inspiracji Zawodowych, czyli do czego masz talent?” w Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku

- Centrum Rozwoju Talentów, które zorganizowało Tydzień Zawodowca to jednostka Gdańskiego Urzędu Pracy - mówi Beata Butkiewicz doradca zawodu z Centrum Rozwoju Talentów. - Działamy od czerwca 2016 roku i bezpłatnie doradzamy wszystkim mieszkańcom Trójmiasta w kwestiach zawodowych. Pomagamy w odkrywaniu swoich mocnych stron i talentów, w szukaniu nowych wyzwań zawodowych. Osobom zarejestrowanym jako bezrobotne poprzez warsztaty i doradztwo w znalezieniu pracy.

Każdy ma talent, ty też

Gdański Tydzień Zawodowca to odbywająca się po raz drugi w Gdańsku promocja techników i szkół zawodowych. Przez dwa dni uczniowie ostatnich klas gimnazjów mają do wyboru warsztaty lub spotkanie z biznesmenami. Warsztat „Pudełko Inspiracji Zawodowych, czyli do czego masz talent?” poświęcony jest zainteresowaniom zawodowym. W trakcie warsztatów młodzi ludzie dowiadują się konkretnych rzeczy, np jakich zawodów brakuje obecnie na rynku, a jakich jest za dużo, ale też - dzięki trenerom zawodu - mają szanse odkryć swoje predyspozycje.

- To jest przede wszystkim pokazanie uczniom, że każdy z nich ma swoje mocne strony, talenty, zdolności, na których może zbudować przyszłość, wybrać zawód - mówi Beata Butkiewicz. - Warsztaty trwają półtorej godziny i jest to naprawdę intensywna twórcza praca.

- Dowiedziałam się trochę nowych rzeczy o sobie, o moich kolegach - mówi Ewa, jedna z gimnazjalistów, którzy wzięli udział w warsztatach w CRT. - Słyszymy zewsząd: odkryj swoją pasję, idź za pasją, to ci się powiedzie, ale to jest bardzo trudne zdać sobie sprawę, co tą pasją jest. Mnie wydawało się, że nie mam ani szczególnych zdolności ani pasji, po tych warsztatach myślę trochę inaczej. To chyba dla mnie jest największe zaskoczenie.

Im się udało, opowiadają jak to zrobić

Cykl „Sześciu wspaniałych” to spotkania z zawodowcami, to dyskusje z ludźmi sukcesu z różnych dziedzin. Specjaliści mówili młodzieży o możliwościach rozwoju w swoich branżach, zdradzali tajniki swojej pracy, ale też udzielali konkretnych rad, jak poradzić sobie w świecie biznesu.

- Warto zaczynać od początku, od najniższego stanowiska, żeby na własnej skórze poznać branżę, którą chcemy wybrać, bo potem wielu ludzi i firm będzie wam wmawiało, że czegoś się nie da albo że można zrobić tylko tak a nie inaczej - mówił Piotr Pielichowski właściciel restauracji Gar Masz w Gdańsku. - I powiem wam, bo pewnie zanim ten własny biznes założycie, będziecie jednak gdzieś pracować, że pracodawca zawsze chce osób zaangażowanych, entuzjastycznych, z energią. Te tzw “miękkie kompetencje” ceni się nieraz bardziej niż wiedzę.

- Tydzień zawodowca to przede wszystkim pokazanie, że można wybrać technikum lub zawodówkę, ale że to nie oznacza końca nauki, że to nie zamyka drogi przed dalszym rozwojem - dodaje Agnieszka Marusiak doradca zawodowy z gdańskiego centrum.

Wśród zaproszonych gości w tej edycji Gdańskiego Tygodnia Zawodowca z młodymi ludźmi spotkali się: m.in. ButKompany - pierwsza w tej części Polski firma oferująca czyszczenie, renowację, custom obuwia oraz drobne naprawy szewskie, Peri Polska – firma z branży budowlanej, jeden z największych światowych producentów deskowań i rusztowań, Opel Haller – firma rodzinna z 40-letnią tradycją, zajmująca się sprzedażą samochodów oraz obsługą posprzedażową. Gar Masz – Piotr Pielichowski, biznesmen, właściciel restauracji, uczestnik 3 edycji MasterChefa, który zrezygnował z prestiżowej pracy i postanowił otworzyć pracownię smaku opartą na kuchni europejskiej zawierającą elementy garmażu i delikatesów, towarzyszył mu Karol Suk, rzeźnik pracujący w restauracji, który opowiadał o swojej kulinarnej pasji. W warsztatach udział wziął również koordynator prac wykonywanych przez Grupę Techniczną OBC, Andrzej Śledziona, który opowiadał o codziennej pracy zespołu przy naprawach usterek w największym, biznesowym kompleksie budynków w Trójmieście. Byli też przedstawiciele Trans-Fair, firmy świadczącej usługi w zakresie krajowego i międzynarodowego przewozu rzeczy, specjalizującej się w transporcie łodzi i jachtów.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim