Nie tylko absolutorium. Rozmowa z radnymi przed 52. sesją Rady Miasta

W czwartek, 30 czerwca odbędzie się 52. sesja Rady Miasta Gdańska. Tradycyjnie w programie „Wszystkie Strony Miasta” o najważniejszych sprawach, którymi zajmą się radni porozmawiamy z przedstawicielami klubów. Na emisję programu zapraszamy w środę, 29 czerwca o godz. 11.00.
( Publikacja: 28.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Goście programu Wszystkie Strony Miasta : Bogdan Oleszek (WdG) i Kamila Błaszczyk (KO)
Goście programu "Wszystkie Strony Miasta": Bogdan Oleszek (WdG) i Kamila Błaszczyk (KO)
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

„Sesja absolutoryjna”

Najbliższa sesja Rady Miasta Gdańska to jedna z dwóch najważniejszych sesji w roku. O ile w grudniu radni decydują o kolejnym budżecie Miasta, to w czerwcu zatwierdzane jest wykonanie wcześniejszego budżetu. Odbywa się też głosowanie w sprawie wotum zaufania dla prezydenta Miasta i w sprawie udzielenia mu absolutorium. Podczas tej sesji prezentowany jest też raport o stanie miasta i odbywa się debata z udziałem mieszkańców.

Jak będą głosować kluby?

Miniony rok nie był łatwy. Był drugim rokiem pandemii Covid-19. Dla samorządów to czas niełatwy. Dodatkowo ten rok to czas wojny w Ukrainie. Problemów do rozwiązania jest mnóstwo i wciąż pojawiają się nowe wyzwania.

Bohaterowie Mariupola uczczeni w Gdańsku. 1 lipca oficjalne otwarcie skweru ich imienia

Gośćmi najbliższego programu „Wszystkie Strony Miasta" będą Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej i Bogdan Oleszek, radny klubu Wszystko dla Gdańska. Zapytamy ich jak, oceniają wykonanie ubiegłorocznego budżetu i jak będzie wyglądać głosowanie. Sesja absolutoryjna nie należy do krótkich. Z pewnością swoje krytyczne uwagi zgłaszać będzie opozycyjny klub radnych PiS.

Nie tylko absolutorium

Podczas 50. sesji RMG radni podejmą w sumie 30 uchwał. Będzie m.in. uchwała w sprawie rezolucji do Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie kierunku działań dla zwiększenia bezpieczeństwa na obszarze Głównego Miasta. O to również zapytamy naszych gości. Rezolucja jest pokłosiem niesławnego, zakończonego wypadkiem nocnego rajdu samochodem po Długim Targu i ul. Stągiewnej. Co Miasto może zrobić, żeby nie dochodziło do takich sytuacji? Czy problem może rozwiązać instalacja tzw. automatycznych słupków?

Zakończył się remont nawierzchni na Długim Targu. Zobacz, jak teraz wygląda ulica

Bardzo ciekawie zapowiada się też inicjatywa związana z uchwałą w sprawie nowego targowiska w Gdańsku, gdzie rolnicy będą mogli bezpośrednio sprzedawać swoje plony. Gdzie będzie zlokalizowane nowe miejsce handlu i w jakich dniach będzie działać? Czy ten pomysł spotka się z dobrym przyjęciem i gdańszczanie będą robić zakupy na nowym targowisku?

Porządek 50. sesji RMG (124.2 KB)

„Wszystkie Strony Miasta” - emisja w środę 29 czerwca o godz. 11.00 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy!