• Start
  • Wiadomości
  • Radosław Pakuła, kierowca ZKM: Gdybym przejechał to dziecko, nie wiem, czy dalej bym jeździł...

Radosław Pakuła, kierowca ZKM: Gdybym przejechał to dziecko, nie wiem, czy dalej bym jeździł...

Na jedną z najbardziej ruchliwych ulic Gdańska, Podwale Grodzkie, wybiega nagle kilkuletnia dziewczynka - wprost pod nadjeżdżający autobus komunikacji miejskiej. Przytomna i natychmiastowa reakcja kierowcy sprawia, że nie doszło do tragedii. O tej sytuacji zrobiło się głośno w Internecie dzięki przypadkowo nagranemu filmowi. Jako pierwsi rozmawiamy z 46-letnim Radosławem Pakułą, kierowcą Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, który zatrzymał autobus centymetry przed wbiegającym na jezdnię dzieckiem.
20.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Radosław Pakuła, kierowca Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Gdyby nie jego refleks, zdrowie, a może i nawet życie straciłaby kilkuletnia dziewczynka.

Kamila Grzenkowska: O Pańskiej reakcji na drodze mówią chyba wszystkie trójmiejskie media. Czuje się Pan bohaterem?

Radosław Pakuła: - Bohaterem? Zdecydowanie nie. Czuję się szczęśliwcem, bo nic poważnego się nie stało i w zasadzie wszystko dobrze skończyło się. Ta dziewczynka pokazała totalną bezmyślność. Dla niej mogło się to bardzo źle skończyć.

W Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku usłyszałam, że takie sytuacje zdarzają się tutejszym kierowcom przynajmniej raz w tygodniu. Panu też?

- Oczywiście, i nie są one związane tylko z małymi dziećmi, ale też z osobami starszymi czy nawet w średnim wieku. Ostatnio, na przykład, miałem taką sytuację, w której mężczyzna wtargnął nagle na przejście dla pieszych. Ja już byłem na tym przejściu, a on nie dawał wcześniej żadnych sygnałów, że będzie wchodzić na jezdnię. Nieraz jest przecież tak, że ktoś się zbliża do przejścia i widać, że chce przejść. A ten mężczyzna szedł wzdłuż ulicy i nagle wykonał manewr wchodząc na przejście. Są też takie sytuacje, w których ludzie stoją zbyt blisko krawężnika przy przystankach i wtedy bardzo łatwo jest o uderzenie przednim prawym lusterkiem autobusu. Takie zdarzenia są nagminne.

W ZKM rozmawiał Pan o sytuacji z dziewczynką czy wszyscy dowiedzieli się o tym dopiero z mediów?

- Przyznaję, że z nikim z firmy jeszcze o tym nie rozmawiałem. Nie było okazji.

A żonie Pan opowiedział?

- Pewnie. Żona, w takich przypadkach, zawsze mi mówi, żebym się nie przejmował i nie denerwował.

Z innymi kierowcami, kolegami z pracy, nie rozmawia Pan o takich sytuacjach?

- Rozmawiamy, ale muszę przyznać, że im dłużej się jeździ, i jeżeli nic poważnego się nie stało, przemilczamy to. Chcemy o tym jak najszybciej zapomnieć. To są bardzo stresujące sytuacje. Tamtego dnia byłem tak dobity tym zdarzeniem, że zastanawiałem się, czy nie wziąć dnia wolnego. Ale zostałem w pracy.

Zakładam, że na co dzień niebezpieczne sytuacje prowokują nie tylko piesi, ale i inni kierowcy poruszjący się po Gdańsku?

- To prawda. Inni kierowcy potrafią gwałtownie zahamować czy zmienić nagle pas ruchu. W takich sytuacjach i my musimy gwałtownie hamować, a pretensje pasażerów skupiają się potem, niestety, na nas.

Czy trakcie tamtego groźnego zdarzenia w autobusie prowadzonym przez Pana byli pasażerowie?

- Na szczęście nie. Tego dnia obsługiwałem linię 151, która dojeżdża do Wałów Piastowskich. Pasażerowie wysiedli, całe szczęście, wcześniej - przy dworcu kolejowym. Na pewno inaczej by to wyglądało, gdyby ktoś poza mną był jeszcze w pojeździe. Myślę, że mogłoby się to wówczas skończyć mnie szczęśliwie. Ktoś by pewnie upadł, potłukł się...

Wiem, że dostanie Pan nagrodę finansową od szefostwa ZKM. Chyba, że już to nastąpiło?

- Nic mi na ten temat nie wiadomo.

Czyli zaskoczyłam Pana?

- Tak. Nie wiem, co mam powiedzieć. Ja naprawdę się cieszę, że ta sytuacja z dziewczynką skończyła się właśnie tak. Gdyby wpadła mi pod autobus, to nie wiem czy dalej bym jeździł...

Jak długo pracuje Pan jako zawodowy kierowca?

- W ZKM pracuję już dziesięć lat.

Czy przez ten czas zauważył Pan może zmiany w zachowaniach kierowców na gdańskich drogach? Jeżdżą lepiej, gorzej?

- Jest różnie, choć wydaje mi się, że najgorsza sytuacja jest z kierowcami przyjezdnymi, z sąsiednich gmin. Robią takie rzeczy, od których można czasem osiwieć. Wyjeżdżają pod sam autobus, i to co już wcześniej mówiłem, gwałtownie hamują. Natomiast z gdańskimi kierowcami jest różnie. Trudno generalizować.

Zawsze prowadzi Pan na linii 151?

- Nie, jeżdżę na różnych liniach. Tego dnia akurat wypadła ta.

Bycie kierowcą autobusu miejskiego to ciężki kawałek chleba...

- Kiedyś, gdy uprawiałem inny zawód, wydawało mi się, że prowadzenie autobusu to spokojna, siedząca praca. Dzisiaj tego nie powiem, bo jest zupełnie inaczej. Tu są nerwy. Trzeba mieć skupioną uwagę, bo w każdej chwili może się coś zdarzyć.

Przeczytaj także:

Dziecko prawie wpadło pod autobus. Zobacz, jak to wyglądało od strony kierowcy i z boku.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej