• Przyjechał, zobaczył, zwyciężył. Artur Sowiński najszybszy w drugiej edycji cyklu XC. WYNIKI

Artur Sowiński w tym roku jeździ we Włoszech, ściga się głownie na szosie. Do Polski przyjechał na trzy tygodnie. W sobotę, 30 czerwca, wziął udział w drugiej edycji cyklu XC Gdańsk, nie miał większych problemów z pokonaniem rywali na ponad 26-kilometrowej trasie w Matemblewie.
01.07.2018
Artur Sowiński prowadził prawie od samego początku

Druga runda zawodów XC Gdańsk 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska odbyła się w Matemblewie, gdzie na kolarzy czekało kilka ciekawych podjazdów i zjazdów, z płaskim finiszem do mety.

- W stawce nie zabrakło znanych z tras mtb nazwisk. Zjawili się między innymi Bartosz Banach i Rosjanin Eduard Tomaszewski. Zabrakło za to Krzysztofa Krzywego, który wygrał pierwszą edycję gdańskich zawodów - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, organizatora cyklu.

Gwiazdą wyścigu w Matemblewie okazał się Artur Sowiński, były zawodnik GKS Cartusia Kartuzy, który w tym roku ściga się we Włoszech na szosie. Zachował się w myśl rzymskiego przysłowia "Veni, vidi, vici" - przyszedłem, zobaczyłem, zwyciężyłem. Medalista mistrzostw Polski orlików w jeździe na czas już na pierwszym podjeździe tuż za startem wysunął się na prowadzenie. Przewaga wypracowana na pierwszym kółku pozwoliła mu kontrolować przebieg rywalizacji aż do samej mety.

- Postanowiłem swoim tempem rozpocząć pod górkę. Zobaczyłem, że robi się luka, tak około 20 metrów i resztę dystansu nie oglądałem się za siebie. Znajomy na trasie cały czas informował mnie o przewadze, więc starałem się utrzymywać bezpieczną odległość. Bardzo fajna trasa, techniczna, ciężka, takie typowe XC - podsumował Sowiński, który ukończył zawody z wynikiem 1:11,13.

Drugie miejsce, podobnie jak w pierwszym wyścigu tegorocznego cyklu, zajął Tomaszewski (WEST MTBO TEAM Kalinigrad). Jego czas to 1:13,41. Za nim na mecie pojawił się Bartosz Banach (Apteka Gemini Banach Sport Team) z wynikiem 1:14,28.

Wśród pań najszybsza okazała się Paulina Juchniewicz z czasem 1:35,20 przed Elżbietą Wydrowską (DiverseExtremeTeam) - 1:36,16 oraz Magdaleną Fabjanowicz - 1:39,48.

SPRAWDŹ WYNIKI

W wyścigu udział wzięły kilkuletnie maluchy...

... i trochę starsi

W pozostałych kategoriach wiekowych uczestnicy ścigali się na krótszych dystansach. Gdański Ośrodek Sportu do zabawy zaprosił również dzieci i młodzież. Najmłodsi mieli możliwość zabawy na  rowerkach biegowych. Ci starsi mogli już poczuć smak rywalizacji z kolegami na dedykowanych, krótki trasach.

Finałowa, trzecia edycja zaplanowana została na 28 lipca.