• Start
  • Wiadomości
  • Przyjdź do Muzeum Gdańska na oprowadzanie po niezwykłej wystawie

Przyjdź do Muzeum Gdańska na oprowadzanie po niezwykłej wystawie - już w ten czwartek

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska - oddziale Muzeum Gdańska trwa wystawa zatytułowana „Bliźniemu swemu… 2018”. Wystawa niezwykła, bo wszystkie prezentowane prace, wśród których są m.in. obrazy i fotografie Zdzisława Beksińskiego czy Rafała Olbińskiego trafią pod młotek. Będzie można je wylicytować w marcu, a cały dochód z akcji trafi do Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.
07.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wystawę 'Bliźniemu swemu...' można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta do 11 lutego 2018 r. Warto, bo cel jest szczytny, do tego można wrócić do domu z dziełem sztuki

233 dzieła sztuki - w tym 55 obrazów i fotografie od 11 stycznia 2018 r. do 11 lutego 2018 r. można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46/47) na wystawie zatytułowanej „Bliźniemu swemu… 2018”. Wśród nich są między innymi obrazy i fotografie Zdzisława Beksińskiego czy takich cenionych polskich malarzy, jak Rafał Olbiński, Tadeusz Dominik i inni. Wszystkie pochodzą z kolekcji stworzonej w latach 2016-2017, i pozyskane dzięki życzliwości artystów i członków ich rodzin oraz instytucji kultury.

- Prezentujemy sztukę współczesną, wyrażaną chociażby poprzez prezentowane dzieła Zbigniewa Beksińskiego, które w marcu będzie można nabyć na aukcji charytatywnej w Rzeszowie - mówi dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski.

- To prace rodzimych, współczesnych artystów, które w perspektywie kilkudziesięciu lat mogą zostać uznane za ważne dla historii naszego kraju i polskie muzea będą chciały je pokazywać, albo już pokazywały w swoich wnętrzach. W Gdańsku zobaczyć można np. grafikę i fotografię Zdzisława Beksińskiego, przekazane Towarzystwu przez Muzeum w Sanoku - dodaje kurator wystawy, Dorota Powirska z Muzeum Gdańska.

Dzieła można podziwiać w Ratuszu Głównego Miasta dzięki czwartej edycji niezwykłego przedsięwzięcia o charakterze dobroczynnym - będącej efektem współpracy gdańskiego muzeum z Fundacją „Bliźniemu swemu” i powiązanym z nim Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta (to czwarta edycja wydarzenia w Muzeum Gdańska, piętnasta w ogóle).

Na aukcji w Rzeszowie będzie można wylicytować m.in. takie dzieło Zdzisława Beksińskiego. Oryginał można zobaczyć na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

Co wyjątkowego jest w tej wystawie? Mianowicie możliwość zabrania dzieł sztuki z muzeum... do domu. 4 marca 2018 r. wszystkie prezentowane eksponaty trafią pod „aukcyjny młotek” w Rzeszowie. Środki pozyskane ze sprzedaży dzieł wspomogą podopiecznych i działalność wspomnianego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta (licytować można także przez telefon), które skupia się wokół pomocy bezdomnym, ale podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci i osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

- Cele tego przedsięwzięcia to nie tylko zgromadzenie środków finansowych, ale również promocja idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym poprzez kulturę wysoką. Polscy artyści od wielu lat angażują się na dużą skalę w tę działalność, dotyczy to zarówno najwybitniejszych przedstawicieli świata sztuki, jak też młodych artystów u progu sławy - tłumaczą pomysłodawcy akcji z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Wystawę w Ratuszu Głównego Miasta można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, a wszystkich, którzy prezentowane dzieła nie tylko chcieliby zobaczyć z bliska, ale do tego poznać ich historię, zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się w czwartek, 8 lutego, 2018 r. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.

Wkrótce kolejne zwiedzanie z kuratorem

Oprowadzanie po wystawie odbędzie się w ramach cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska” (znanego wcześniej pod nazwą „Czwartki w Historycznym”). To projekt, w ramach którego Muzeum Gdańska zaprasza do swoich oddziałów wszystkich miłośników i pasjonatów historii miasta na spotkania poświęcone historii Gdańska i Pomorza. W ramach trwającego przez cały rok (z wyłączeniem okresu letniego) cyklu w każde czwartkowe popołudnie organizowane są wykłady, debaty, oprowadzania kuratorskie po wystawach, promocje książek, debaty i warsztaty.

- Program „Czwartków…” przeznaczony jest dla wszystkich gdańszczan zainteresowanych dziedzictwem naszego miasta i jego historią oraz dla osób, które stawiają pytania o tożsamość współczesnego Gdańska. To dość szerokie zagadnienia, ale nasze Muzeum stara się na te pytania odpowiadać. Po to także gromadzimy i prezentujemy nasze zbiory - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska i zaprasza na kolejne odsłony projektu.

- W trzeci czwartek lutego gdańszczanie będą mogli zapoznać się szerzej z historią bursztynu w dwudziestoleciu międzywojennym i wyrobami bursztynników żyjących w tym czasie, a w ostatni czwartek lutego po wystawie o gdańskim złotnictwie gościnnie oprowadzi Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu. Przybliży on także postać Jana Polmanna - jednego z najwybitniejszych gdańskich złotników - dodaje Ossowski.

Wszystkie tematy spotkań nawiązują do aktualnych wystaw czasowych prezentowanych w Oddziałach Muzeum Gdańska: „Bliźniemu Swemu…”, „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej…” (w Galerii Palowej) oraz „Bursztynowe Art Déco…” (w Muzeum Bursztynu).

TV

120-letnia kamienica jak nowa