• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie Corriere della Sera: - Imigranci są szansą, nie problemem

Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie Corriere della Sera: - Imigranci są szansą, nie problemem

Corriere della Sera, czołowy dziennik we Włoszech, w poniedziałek, 12 grudnia, na pierwszej stronie pisze o prezydencie Gdańska. Artykuł związany jest z jego obecnością na konferencji w Watykanie, podczas której debatowano o uchodźcach. Pawła Adamowicza cytuje także włoski portal ANSA.it
12.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Paweł Adamowicz na pierwszej stronie czołowego włoskiego dziennika

Paweł Adamowicz był w gronie burmistrzów 80 miast zaproszonych do siedziby Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich na konferencję pod hasłem „Europa; uchodźcy są naszymi braćmi”. Podczas dwudniowego spotkania, które odbyło się w dniach 9-10 grudnia 2016 r., debatowano o potrzebie strukturalnego rozwiązania kryzysu migracyjnego oraz udzielaniu gościny migrantom. 
 

Paweł Adamowicz w Watykanie: - Mam nadzieję, że w czasie świąt Polacy rozpoznają w małym Jezusie i jego rodzinie ubogich uchodźców


Beppe Severgnini, dziennikarz Corriere della Sera, w swoim artykule cytuje Pawła Adamowicza, Yiorgosa Kaminisa - burmistrza Aten i Barta Somersa - burmistrza Mechelen, laureatów nagrody dla najlepszego burmistrza świata.

Adamowicz mówi m.in.:

"W Wielkiej Brytanii jest 850 tysięcy polskich imigrantów i chcemy dla nich równych praw. Czy tego samego nie możemy zapewnić osobom przebywającym w Polsce? W Gdańsku jest 15 tysięcy imigrantów, nie możemy udawać, że tego tematu nie ma. Imigranci są szansą, a nie problemem. Szczególnie w portowym mieście, gdzie różne kultury mieszają się od wieków." 

Przypominał czasy początków Solidarności:

"W Stoczni Gdańskiej, we wczesnych latach 80-tych, polska demokracja wyrosła z Solidarności, Lecha Wałęsy. Robotnicy i intelektualiści ufali sobie wzajemnie i połączyli się przeciwko komunizmowi.

Mówił również o podejściu rządu PiS i Kościóła do kwestii imigracji:

"Rząd nigdy nie zaakceptuje redystrybucji uchodźców w Europie. [...] Wielu księży jest otwartych: słucha papieża Franciszka, gdy mówi o miłosierdziu. Biskupi są znacznie bardziej ostrożni."


Pawła Adamowicza cytuje także portal ANSA Europe:

"Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie Wschodniej, które ma konkretny program integracji imigrantów. [...] Pomaga i sprawia, że imigranci czują się bezpiecznie i jak w domu."  


12 imigrantów będzie doradzać prezydentowi Gdańska. Kim są?

Dziennik przypomiana, że w Gdańsku znajduje się Rada Imigrantów, która zajmuje się polityką przyjmowania i integracji. I dalej cytuje Adamowicza:

"Gdańsk jest dumny ze swoich międzykulturowych korzeni i chce działać w kierunku budowania bardziej otwartego i zintegrowanego społeczeństwa." 


Na konferencji w Watykanie obecni byli także m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, mer Paryża Anne Hidalgo, burmistrz Rzymu Virginia Raggi, burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa Giusi Nicolini, burmistrz Madrytu Manuela Carmena, Ada Colau - burmistrz Barcelony i jedna z inicjatorek spotkania, Enrico Ioculano - burmistrz położonego przy granicy z Francją miasta Ventimiglia, burmistrz Lizbony Fernando Medina i burmistrz Lesbos Spyros Galinos.



TV

Światowa stolica bursztynu