• Start
  • Wiadomości
  • Prezydenci Gdańska, Poznania, Białegostoku i Warszawy razem przeciw ksenofobii. Podpisali apel

Prezydenci Gdańska, Poznania, Białegostoku i Warszawy razem przeciw ksenofobii. Podpisali apel

Samorządowcy podpisali dokument w środę, 27 czerwca, w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. To apel skierowany do innych prezydentów i burmistrzów polskich miast o prowadzenie polityki „zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu”.
29.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
marsz_rownosci-008_798x533
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Prezydenci Gdańska, Poznania, Białegostoku i Warszawy wzięli udział w spotkaniu pod hasłem: „Nie dla Nienawiści: Miasta wobec uprzedzeń etnicznych i religijnych”, które odbyło się w Muzeum Polin, zorganizowane przez American Jewish Committee Central Europe oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Przy wspólnym stole usiedli prezydenci: Białegostoku – Tadeusz Truskolaski, Gdańska – Paweł Adamowicz, Poznania – Jacek Jaśkowiak oraz zastępca prezydent Warszawy – Włodzimierz Paszyński. Samorządowcy dyskutowali o tym, jak reagują i starają się zaradzić rasizmowi, ksenofobii i antysemityzmowi w rządzonych przez siebie miastach.

Apel Prezydentów Miast:

Jako Prezydenci dużych polskich miast, uważamy propagowanie wartości demokratycznych i działanie na rzecz wolności obywatelskich za nasze priorytety. Wszelkie przekonania oraz zachowania bazujące na uprzedzeniach religijnych, etnicznych czy kulturowych, jak niezgodne z naszymi wartościami, stanowczo potępiamy.Dlatego jako gospodarze miast, które od wieków rowijają się dzięki społecznościom reprezentującym odmienne religie i narody, stajemy w obronie godności ludzkiej i poszanowania różnorodności.

Chcemy realizować politykę zerowej tolerancji dla rasizmu, antysemityzmu i innych form nienawiści wobec drugiego człowieka. Będziemy korzystać z dostępnych instrumentów prawnych, aby przestępstwa popełnione na tle nienawiści rasowej czy religijnej nie były bagatelizowane. Chcemy stale podnosić świadomość społeczną wśród obywateli miast, pracowników instytucji miejskich i służb porządkowych.

Takie działania, wraz z rozbudowanym programem edukacji młodego pokolenia, są nie tylko słuszne, ale mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom miast.

Zachęcamy Prezydentów i Burmistrzów innych polskich miast, aby przyłączyli się do naszego apelu o wdrożenie polityki "zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu".

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim