Pożegnaliśmy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego [RELACJA]

W piątek, 6 maja 2016 roku, pożegnaliśmy arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego. Podczas uroczystości pogrzebowych obecni byli m.in. Lech Wałęsa z małżonką, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, byli premierzy Waldemar Pawlak, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Jarosław Kaczyński.
06.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


AKTUALIZACJA, GODZ. 13.51

Uroczystość pogrzebowa abpa Tadeusza Gocłowskiego została zakończona. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.43

Trwa pożegnanie w Krypcie Biskupów Gdańskich. Po kościele rozchodzi się śpiew Salve Regina. Przed świątynią słychać salwy honorowe. 

- Prochem jesteś i w proch się obrócisz, niech Pan wskrzesi cię w dniu ostatecznym. Spoczywaj w pokoju! - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź. 

TEKST PIEŚNI SALVE REGINA

Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia,
życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj!
Do Ciebie wołamy
wygnańcy, synowie Ewy,
do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc
na tym łez padole.
Przeto, Orędowniczko nasza,
one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć,
a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego,
po tym wygnaniu nam okaż.
O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!

PIEŚŃ SALVE REGINA


AKTUALIZACJA, GODZ. 13.35

Trumnę na ramionach niosą duchowni. Do krypty schodzą księża i krewni abpa Gocłowskiego. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.30

Rozpoczyna się ostatnie pożegnanie. Za chwilę trumna z ciałem abpa Tadeusza Gocłowskiego zostanie przeniesiona do Krypty Biskupów Gdańskich. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.25

Abp Głódź odczytuje fragmenty testamentu abpa Gocłowskiego, napisanego 2 czerwca 2015 roku. Pisze w nim, że miał trzy rodziny: księży misjonarzy, tę naturalną i Archidiecezję Gdańską.. Wszystko co jest w jego mieszkaniu leży do archidiecezji.

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.10

O arcybiskupie Gocłowskim mówił też metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź: - Nie umiał wypoczywać. Wielu go ceniło i podziwiało. Był ostatnim z ośmiogra rodzeństwa i często mówił do nas: "Jestem ostatni". Znałem go trzydzieści lat, posiadał umiejętność posługiwania się pięknym polskim językiem. Będzie brakowało tego słowa i dżwięku jego głosu. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.02

Za chwilę ostatnie pożegnanie arcybiskupa seniora Tadeusza Gocłowskiego. Trumna w procesji zostanie przeniesiona do krypty.

Na zewnątrz kościoła tłum wiernych obserwuje to, co dzieje się w środku na telebimie. 

Krypta Biskupów Gdańskich - tu spocznie abp Tadeusz Gocłowski

AKTUALIZACJA, GODZ. 12.50

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie krył wzruszenia

Słowa pożegniania wypowiedział też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który nie ukrywał wielkiego wzruszenia: w trakcie przemowy rozpłakał się.

- Arcybiskupa Gocłowskiego żegna cały Gdańsk. Dziękuję za miłość i przyjaźń do gdańszczan. Swoje ramiona szeroko otwierałeś dla każdego - mówił prezydent Adamowicz. - Zawsze osobiście odbierał telefon i umawiał się na spotkania. Otworzyłeś szeroko drzwi gdańskiego kościoła dla każdego, także dla wyznawców innych religii. Dziękuję, że mogłem się z Tobą pożegnać, jak z ojcem.

AKTUALIZACJA, GODZ. 12.45

Minister Małgorzata Sadurska odczytała list kondolencyjny od prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał m.in.: "Żegnamy wybitnego, zasłużonego hierarchę polskiego Kościoła, świadka i uczestnika przełomowych wydarzeń w życiu naszego narodu. Swoje biskupie posługiwanie rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku stanu wojennego. Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi Solidarności i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. W wolnej Polsce odegrał ważną rolę w ukształtowaniu przyjaznych relacji państwo - Kościół.

PEŁNA TREŚĆ LISTU KONDOLENCYJNEGO OD PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Eminencje i Ekscelencje!
Czcigodni Kapłani i Członkowie Zakonów!
Szanowni Państwo!

Żegnamy dzisiaj Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego - wybitnego, zasłużonego hierarchę polskiego Kościoła, świadka i uczestnika przełomowych wydarzeń w życiu naszego narodu. Człowieka oraz kapłana, którego postawę wyróżniały duch służby, zdecydowanie i gorliwość w głoszeniu Ewangelii.
Cieszył się szacunkiem i zaufaniem wiernych, a także współbraci i przełożonych w Zakonie Księży Misjonarzy oraz w diecezji gdańskiej. Był przełożonym polskiej prowincji swojego macierzystego zgromadzenia w Krakowie, rektorem gdańskiego seminarium duchownego i wykładowcą prawa kanonicznego. Pełnił odpowiedzialne funkcje w sądownictwie kościelnym.
Swoje biskupie posługiwanie rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku stanu wojennego. Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi Solidarności i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Krzepił serca, głosił nadzieję, dzielił się wiarą w nadchodzący triumf prawdy i wolności. W trosce o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny wziął udział w negocjacjach z władzami PRL w latach 1988-1989, kontynuowanych później w formule Okrągłego Stołu.
W wolnej Polsce odegrał ważną rolę w ukształtowaniu przyjaznych relacji państwo - Kościół oraz w procesie przyjmowania konkordatu między Rzecząpospolitą a Stolicą Apostolską. Swoją wiedzą i doświadczeniem służył jako członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych oraz watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów. Uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski - m.in. w Radzie Stałej, jako Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu oraz Moderator Krajowy Duszpasterstwa Ludzi Morza.
Wieloletnia, niezwykle aktywna służba Bogu i Ojczyźnie zyskała Zmarłemu wiele tytułów i wyróżnień, w tym Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego. Sprawiła także, iż opinie i wskazania Księdza Arcybiskupa były wysłuchiwane z uwagą, a dla wielu - także dla osób oddalonych od wiary katolickiej i Kościoła – były istotnym punktem odniesienia.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!
Bliskim i rodzinie zakonnej Zmarłego, jego przyjaciołom, współpracownikom i wychowankom składam wyrazy serdecznego współczucia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

AKTUALIZACJA, GODZ. 12.30

Sakrament komuni św. przyjęła większość obecnych w świątyni. Goście słuchają pieśni w wykonaniu chóru Capella Gedanensis. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 12.00

Po nuncjuszu apostolskim przemawiał abp Henryk Muszyński, prymas Polski w latach 2009-2010, arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, który - jak sam podkreślił - jest synem Ziemi Kaszubskiej (ur. w Kościerzynie, w 1933 r.).
Apb Muszyński mówił o arcybiskupie Gocłowskim: - Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszego czasu, czasu drugiej połowy XX i pierwszej połowy XXI wieku. duchowy syn św. Wincentego a Paulo. Wspaniały, szlachetny, otwarty człowiek. Wrażliwy na potrzeby bliźniego i jednocześnie gorliwy szafarz sakramentów i sługa Chrystusowej Ewangelii. Niestrudzony duszpasterz, szczególnie ludzi pracy i ludzi morza. Odszedł wielki społecznik, szczerze zaangażowany w życie publiczne naszej Ojczyzny. Odszedł wielki patriota, ale ponieważ dzisiaj bardzo często szafujemy tym określeniem, chciałby dodać: patriota w zrozumieniu św. Jana Pawła II. Odszedł orędownik, pasterz i strażnik Solidarności. Szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i w późniejszym okresie Jego działalności. Był, jak wiemy, również nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń kapłanów. Jednak cała Jego biskupia posługa, wpierw jako biskupa pomocniczego, następnie jako biskupa diecezjalnego i wreszcie arcybiskupa i metropolity gdańskiego, jest związana właśnie z Gdańskiem. Nigdy jednak nie ograniczał swojej działności wyłącznie do archidiecezji. 
Kończąc, abp Muszyński mówił w bardzo osobistym tonie: - Pozwolę sobie zdradzić, myślę, że świętej pamięci ksiądz arcybiskup Tadeusz nie weźmie mi tego za złe. Moje ostatnie spotkanie z Nim, które miało miejsce w szpitalu klinicznym, tutaj w Gdańsku - zdążyłem się z Nim pożegnać - otoczenie zaświadczało, że przyjmuje jeszcze słowa pożegnania i podziękowania.. I nawiązałem do Jego ostatnich słów życzeń, które mi przekazał z okazji Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a motywem tych życzeń były słowa: "Surrexit Christus spes mea"... Zmartwychwstał Chrystius, moja nadzieja... Do tych życzeń napisanych maszyną, dorzucił własną ręką kilka bardzo osobioistych słów: "Drogi Heniu, mam nadzieję, że zdrowie Ci służy. Ad multos annos! Mnie ściga chemia, ale jestem" I wieloznaczący wielokropek. "Jestem. Jestem stary, więc trzeba się wybierać w drogę". I ostatnie zdanie, .ostatnie wyznanie: "Zmartwychwstanie, Chrystus - wielka spes mea. Chrystus, moja wielka nadzieja". 

Lech Wałęsa i Bogdan Borusewicz

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z małżonką i Basil Kerski, dyrektor ECS

Jarosław Kaczyński wita się z Jerzym Buzkiem

Byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Waldemar Pawlak

Były i obecny przewodniczący NSZZ Solidaność - Marian Krzaklewski i Piotr Duda

Jarosław Sellin, poseł PiS

Janusz Śniadek, poseł PiS, były szef NSZZ Solidarność

Andrzej Jaworski, poseł PiS

Tomasz Arabski - w przeszłości jeden z najbliższych współpracowników abpa Gocłowskiego, Sławomir Nowak - były minister, Grzegorz Fortuna - autor albumów o Gdańsku

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.29

Przy trumnie asysta Marynarki Wojennej. Właśnie nastąpiła zmiana warty.

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.20

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał po polsku krótki list od papieża Franciszka, podpisany przez watykańskiego sekretarza stanu Pietro Parolina:

"Jego Świątobliwość Franciszek jednoczy się z Kościołem w Gdańsku w bólu z powodu śmierci arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, emerytowanego metropolity gdańskiego. Odszedł do Pana pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych Jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie On do historii kościoła w Gdańsku jako gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych, który w imię miłości Chrystusa i Kościoła troszczył się o sprawiedliwość społeczną i zachowanie godności każdego człowieka. Ojciec Święty jest wdzięczny za wkład, jaki abp Gocłowski wniósł w życie Kościoła i modli się, aby Pan przyjął Go do swojej chwały. Księżom, biskupom, duchowieństwu i wiernym, a szczególnie rodzinie zmarłego, przesyła swoje pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo". 

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.05

Do Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie, kilka minut po godz. 11, wkroczył pochód biskupów uczestniczących w ostatnim pożegnaniu abpa Tadeusza Gocłowskiego. Na końcu pochodu szedł arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź - jako celebrujący mszę św. pogrzebową. 

Abp Głódź pokłonił się przed trumną i uczynił znak krzyża. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.00

Kościół nie jest przesadnie wystrojony. W środku tłumy. Msza jeszcze się nie rozpoczęła, rozbrzmiewają organy.

AKTUALIZACJA, GODZ. 10.45

Przed Bazyliką Archikatedralną zebrało się około 200 osób, na telebimie wystawionym przed świątynią wyświetlane są nagrania z wypowiedziami abpa Tadeusza Gocłowskiego i znanymi politykami.

W świątyni są już Lech Wałęsa z małżonką, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z małżonką, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Tomasz Arabski, posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Agnieszka Pomaska, Adam Korol, Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Janusz Śniadek. A także byli premierzy Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Jarosław Kaczyński i Jan Krzysztof Bielecki, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Bogdan Borusewicz oraz radni Miasta Gdańska.

Homilię wygłosi ks. arcybiskup Henryk Muszyński, prymas Polski w latach 2009-2010 a od 2010 roku - arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po mszy św. nastąpi przeniesienie trumny z ciałem arcybiskupa Gocłowskiego do Krypty Biskupów Gdańskich. Znajduje się ona w południowej części ambitu katedry, pod kaplicą Krzyża Świętego. Do jej ciężkich, metalowych drzwi można dojść schodami.

Jak informuje "Gość Niedzielny", przed wiekami w krypcie chowano znaczniejszych mnichów. Od 1971 r. stała się ona miejscem pochówków gdańskich biskupów. Spoczywają w niej ordynariusze Edward O’Rourke, pierwszy biskup gdański, oraz Edmund Nowicki i Lech Kaczmarek. Obok nich znajdują się trumny biskupów pomocniczych: Kazimierza Kluza i Zygmunta Pawłowicza. Biskup Pawłowicz był ostatnim duchownym, którego tutaj pochowano: miało to miejsce 23 marca 2010 r.

Arcybiskup Gocłowski będzie natomiast pierwszym gdańskim metropolitą, który tu spocznie.

Krypta, ze względu na funkcję jaką pełni, nie jest przeznaczona do zwiedzania. Otwiera się ją tylko w rocznice śmierci poszczególnych biskupów oraz w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.


Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, we mszy św. pogrzebowej ma wziąć udział przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński a także byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski.


Uroczystości żałobne arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego rozpoczęły się w środę, 4 maja. Dziś, w piątek 6 maja, o godz. 7, odprawiono mszę św. z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej, a o godz. 9, odbyła się Jutrznia z homilią w intencji zmarłego z udziałem wszystkich Kapituł Archidiecezji Gdańskiej.


Komunikacja miejska w piątek, 6 maja w godz. 8.00-15.00 w okolicach Oliwy


KRYPTA BISKUPÓW GDAŃSKICH - MIEJSCE SPOCZYNKU ABPA GOCŁOWSKIEGO


OSTATNIE PRZYGOTOWANIA DO MSZY ŚW.




TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór