• Start
  • Wiadomości
  • „Powrót wilka” Mirosława Tomaszewskiego, zwycięzcy Gdańskiego Konkursu Literackiego, ukazał się drukiem

„Powrót wilka” Mirosława Tomaszewskiego, zwycięzcy Gdańskiego Konkursu Literackiego, ukazał się drukiem

„Powrót wilka” Mirosława Tomaszewskiego - książka wyłoniona w 30. edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca - została już wydana. „Świetnie wyrobione prozatorskie ciasto", jak okrzyknęło ją jury, można znaleźć w wybranych filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, oraz w sklepiku internetowym biblioteki.
( 22.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska biblioteka wydała kolejną książkę - dobrze oceniony przez krytyków „Powrót wilka” Mirosława Tomaszewskiego, laureata 30. edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca
Gdańska biblioteka wydała kolejną książkę - dobrze oceniony przez pierwszych krytyków „Powrót wilka” Mirosława Tomaszewskiego, laureata 30. edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca
mat. WiMBP w Gdańsku

 

 

„Powrót wilka” (pierwotnie książka miała być zatytułowana „Zjazd”) jest 21. publikacją nagrodzoną w Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca (konkurs organizowany jest dłużej, jednak jury kilkakrotnie nie wyłoniło zwycięzcy), i pierwszą wydaną przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, jako operatora konkursu.

W uzasadnieniu wyboru komisja konkursowa napisała:

- Jerzy Kwiatkowski po debiucie Zbigniewa Herberta napisał, że celem tego poety nie jest nowość, ale doskonałość. Na nowatorstwie nie zależy także Mirosławowi Tomaszewskiemu, autorowi powieści-zwyciężczyni w Konkursie Literackim im. Bolesława Faca w roku 2020. To świetnie wyrobione prozatorskie ciasto, w którym co i rusz natrafiamy na mięsiste rodzynki metafor.

Co ciekawe, książka pierwotnie miała być zatytułowana „Zjazd”. Skąd zmiana?

- Czekając na werdykt doszedłem do wniosku, że ten tytuł nie oddaje właściwie treści książki. Czytelnikowi, który nic o powieści nie wie, może skojarzyć się z posiedzeniem partyjnym albo konferencją - śmieje się nagrodzony autor Mirosław Tomaszewski.

 

Mirosław Tomaszewski w 2020 roku dołączył do grona laureatów Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca
Mirosław Tomaszewski w 2020 roku dołączył do grona laureatów Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca
www.tomaszewski.edumuz.pl

 

Kolejna już książka wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku jest wciągającym połączeniem powieści pokoleniowej i historycznej, z wątkami obyczajowymi i sensacyjnymi. Czytelnik z łatwością odnajdzie tu też opowieść uniwersalną o prozie życia i zderzeniu rzeczywistości z marzeniami.

- „Powrót wilka” jest świetnym materiałem wyjściowym dla filmu, który byłby dla starszego pokolenia wzruszającą podróżą w czasie, a dla młodszych generacji wspaniałą lekcją z najnowszej historii Polski. Ma oryginalną perspektywę narracyjną, głównego bohatera z jego perypetiami, ale przede wszystkim kompozycję - ocenia Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W oczekiwaniu, aż powieść trafi być może na ekrany, warto zaopatrzyć się w jej tradycyjną, książkową wersję. Można ją nabyć w Bibliotece Głównej przy ul. Targ Rakowy 5/6 i wybranych filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Jest dostępna także w sklepiku internetowym WiMBP Gdańsk. Autor już zapowiada kolejne pozycje.

- Właśnie poprawiam kolejną wersję prequela „Powrotu Wilka”, który opisuje losy tych samych postaci 19-24 lata wcześniej. Wcześniejsza wersja tej powieści brała udział w Gdańskim Konkursie Literackim w 2019 roku i zdobyła wtedy wyróżnienie. Zamierzam wydać ją samodzielnie na początku 2022 roku i nadać jej tytuł, który będzie współgrał z sequelem, ponieważ obie fabuły, czytane w dowolnej kolejności, będą tworzyć trzecią, dodatkową, pełniejszą opowieść zmieniającą spojrzenie na przedstawione historie.

 

31 edycja Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca - trwa nabór

Przypominamy też, że trwa nabór prac do tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego. Niepublikowane wcześniej utwory - zbiory wierszy, opowiadań, esejów, wspomnienia, powieść, utwór dramatyczny lub reportaż, pełnoletni autorzy mogą przesłać do 31 sierpnia do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, z dopiskiem „Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca”.

Szczegóły: Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca. Zgłoszenia do 31 sierpnia - zwycięskie dzieło ukaże się drukiem.