• Start
  • Wiadomości
  • Hall o Polsce i konstytucjach - Gdańska Debata Obywatelska. Dziś, transmisja na żywo

Hall o Polsce i konstytucjach - Gdańska Debata Obywatelska. Dziś, transmisja na żywo

Jak opisać dzieje Polski w ostatnim stuleciu na podstawie kolejnych konstytucji obowiązujących w naszym państwie? Czy jako wspólnota polityczna umieliśmy je szanować? Czy to, co obecnie dzieje się z Konstytucja RP miało już swój odpowiednik w międzywojennej Polsce? Próby odpowiedzi na te i inne pytania podejmie się Aleksander Hall. Początek: wtorek, 9 stycznia o godz. 18.00. TRANSMISJA NA ŻYWO na www.gdansk.pl
05.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Aleksander Hall - wybitny działacz opozycji demokratycznej w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, obecnie zajmuje się pracą naukową, ale jako obywatel nie stroni od udziału w polskim życiu publicznym, jest publicystą i komentatorem

- Nasz prelegent skupi się na jednym z trzech węzłowych problemów dwóch polskich niepodległości - mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich. - Opisanie dziejów naszego kraju pod kątem stanowienia prawa i uchwycenia podobieństw i różnic między Drugą i Trzecią RP  to ambitne wyzwania, a profesor Hall to postać wybitna. To nie tylko naukowiec, autor wielu publikacji, który doskonale zna materiał źródłowy, ale także polityk, który współtworzył naszą niepodległość po 1989 roku. Podczas najbliższego spotkania nasz gość zda relację ze swych przemyśleń poświęconych szansom polskiej demokracji w okresie międzywojennym jak i w naszych czasach. Wystąpienie profesora będzie także głosem w debacie nad sensem przygotowania nowej konstytucji… To spotkanie będzie wyjątkowe i warto wziąć w nim udział. 

Będzie to trzecia już odsłona Gdańskich Debat Obywatelskich - cyklu spotkań otwartych dla publiczności, które odbywają się w Ratuszu Głównego Miasta. 


RELACJE Z DWÓCH PIERWSZYCH DEBAT: 

Adam Michnik o Polsce. Emocjonujący początek gdańskiej serii debat na 100-lecie niepodległości [WIDEO i ZDJĘCIA]

Gdańskie Debaty Obywatelskie. Prof. Andrzej Friszke: “Obawiam się, że niektórzy są gotowi zaryzykować”


Poszukiwania tożsamości

Gdańskie Debaty Obywatelskie składają się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski w ramach projektu Niepodległa 1918–2018, który Miasto Gdańsk przygotowało dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania w 1918 r. przez Polskę suwerenności.

Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego odbywają się na początku każdego miesiąca, aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta. Mają one charakter otwarty i są przeznaczone dla osób poszukujących odpowiedzi na pytanie o Polskę, wyzwania przed Nią stojące i w końcu - tożsamość.

- Po stu latach niepodległości przychodzi czas refleksji. Przyglądania się temu, gdzie byliśmy, jak wykorzystaliśmy ten czas jako naród, społeczeństwo, ale i nasza gdańska społeczność. Taka refleksja jest nam potrzebna, aby wiedzieć, gdzie chcemy podążać. Wiedza, debata i otwartość na dialog stają się przewodnikami w czasach trudnych wyzwań. Dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa w Gdańskich Debatach Obywatelskich - zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


Były już dwa spotkania, będą nastepne

Cykl Debat zainicjował Adam Michnik wystąpieniem podsumowującym stulecie niepodległej Polski. Węzłowe problemy Rzeczpospolitych zarysował 4 grudnia 2017 r. Andrzej Friszke, który opisał ich dzieje na trzech płaszczyznach: ustrojowej, miejsca Polski w Europie, a także społecznej. Podczas najbliższej debaty Aleksander Hall rozwinie pierwsze z poruszonych zagadnień. Spotkanie naukowca i polityka z gdańszczanami będzie miało jednak nieco inny charakter…

Wykład Aleksandra Halla „Polskie Konstytucje” odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska o godz. 18.00. Spotkanie potrwa około 2,5 godziny. Wstęp jest bezpłatny. Debata będzie transmitowana przez portal Gdańsk.pl.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich „Polska! Polska! - ale jaka?”:

  • 7 XI 2017 Dwie Niepodległości – 1918 / 1989 – wyzwania i bilans (Adam Michnik)
  • 4 XII 2017 Dwie Polski – jak opisać nasze dzieje 1918 – 2018? (Andrzej Friszke)
  • 9 I 2018 Polskie konstytucje (Aleksander Hall)
  • 13 II 2018 Polska w Europie (Aleksander Smolar)
  • 13 III 2018 Naród i rewolucja (Andrzej Leder)
  • 10 IV 2018 Mity polityczne – wczoraj i dziś (Marcin Napiórkowski)
  • 8 V 2018 Maj 1926 – utracone szanse polskiej demokracji (Wiesław Władyka)
  • 12 VI 2018 Obywatele RP. Swoi i obcy (Krzysztof Czyżewski)
  • 11 IX 2018 Kościół w Polsce (Adam Szostkiewicz)
  • 9 X 2018 Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 – 2018 (Stefan Chwin)
  • 6 XI 2018 1918 – 2018 – Kultura polska w kulturze świata (Krzysztof Pomian)



TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku