• Start
  • Wiadomości
  • Politechnika Gdańska będzie miała nową bazę żeglarską w Sobieszewie

Politechnika Gdańska będzie miała nową bazę żeglarską w Sobieszewie

Nowoczesny kompleks położony w malowniczym zakątku Wyspy Sobieszewskiej - tak wkrótce będzie wyglądać baza żeglarska Politechniki Gdańskiej. Centrum Edukacji Morskiej PG ma powstać w ciągu najbliższych pięciu lat.
20.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W hangarach znajdzie się miejsce dla 12-metrowych smoczych łodzi

- Politechnika Gdańska weszła w posiadanie nieruchomości w Sobieszewie, na terenie miasta Gdańska. To teren o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych, leżący bardzo blisko uczelni, z łatwym dojazdem - opisuje mgr inż. Marek Tłok, kanclerz PG.

Na obszarze nieruchomości wybudowane zostaną nabrzeża, hangary, laboratoria, pomieszczenia socjalne i sale seminaryjne. W planowanym ośrodku zacumują jednostki żeglarskie uczelni, w tym smocze łodzie - dwunastometrowe łodzie z dziesięcioma ławkami w środku.

Studenci politechniki, oprócz uczestniczenia w szkoleniach na stopień żeglarza, zyskają miejsce do badania właściwości hydromechanicznych budowanych przez siebie statków. Tam też odbywać się będą zajęcia międzynarodowej szkoły hydrodynamiki okrętów.

- Będzie to miejsce, w którym rozpoczniemy budowę Centrum Edukacji Morskiej PG. Prowadzenie szkoleń w nowym kompleksie będzie o wiele łatwiejsze niż w przypadku, gdy wszyscy chętni musieli jeździć do dotychczasowego ośrodka w Iławie - tłumaczy profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.


Nowa baza żeglarska stanie przy ul. Nadwiślańskiej 9

Baza żeglarska ma być gotowa w ciągu pięciu lat. Obecnie Politechnika Gdańska stara się o pozyskanie pieniędzy na budowę ośrodka z funduszy europejskich, a w ciągu pół roku ma być gotowa wstępna koncepcja zagospodarowania terenu. Przygotowuje ją powołany przez rektora Jacka Namieśnika zespół doradców, w skład którego wchodzą: profesor Janusz Kozak - dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, oraz prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, dr hab. inż. i prof. nadzw. PG Marek Dzida.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku