• Start
  • Wiadomości
  • Po Brukseli i Monachium wystawa Bursztyn Bałtycki ponownie w Gdańsku

Po Brukseli i Monachium wystawa Bursztyn Bałtycki ponownie w Gdańsku

„Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” to pełny tytuł wystawy, która znana jest już w Europie. Po sukcesach w Monachium i w Brukseli ponownie będzie prezentowana w Gdańsku. Jej międzynarodowy sukces zachęcił organizatorów do powiększenia zakresu wystawy i pokazania jej zwiedzającym od 26 maja do 28 października 2018 r. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.
23.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bursztyn to symbol Gdańska
Nikogo nie trzeba przekonywać, że bursztyn to symbol Gdańska
zdj. M. Krzyżowska/Muzeum Gdańska

Biżuteria znanych osób

Wśród kilkuset eksponatów będzie można podziwiać repliki bransoletki Michelle Obamy, bransolety Roda Stewarta, naszyjnika Księżnej Kate i spinek Księcia Williama. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć koronę Miss Polonia, statuetkę Bursztynowego Słowika Małgorzaty Ostrowskiej i bursztynowe pióro Amber Rex Lidii Popiel, Ambasadorki Bursztynu. Miłośnikom przyrody spodoba się zapewne kolekcja naturalnych form bursztynu bałtyckiego i inkluzji ze zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu.  

Na wystawie zobaczymy setki eksponatów w siedmiu grupach tematycznych
Na wystawie zobaczymy setki eksponatów w siedmiu grupach tematycznych
zdj. M. Krzyżowska/Muzeum Gdańska

Bursztyn bałtycki w siedmiu odsłonach

Na powierzchni blisko 200 m2 w Galerii Palowej zaprezentowanych zostanie kilkaset prac. Wiele z nich zostało nagrodzonych bądź wyróżnionych podczas największych na świecie targów Amberif i Ambermart, a także w międzynarodowych konkursach wzorniczych. W ramach ekspozycji zwiedzający mogą podziwiać możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego w siedmiu tematycznych ujęciach.

– Chodziło nam o ukazanie wieloznaczności i bogactwa, jakie kryje w sobie Złoto Północy. „Wiedza o bursztynie” prezentuje naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” znalazła się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów i tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI i XVII wieku. W dziale „Sztuka współczesna” znajdą się obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie – mówi Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, jeden z kuratorów wystawy.

Wystawa odniosła sukcesy w Brukseli i Monachium
Wystawa odniosła sukcesy w Brukseli i Monachium
zdj. M. Krzyżowska/Muzeum Gdańska

Prezentowane będą także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – pod hasłem „Innowacyjny design” – oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look – w dziale „Moda na bursztyn”. W ostatnim dziale Bursztyn po II Wojnie znajdzie się biżuteria z bursztynem bałtyckim z drugiej połowy XX wieku wyprodukowana przez nieokreślone wytwórnie z kolekcji prof. Ireny Huml ze zbiorów galerii Sztuki w Legnicy. W ramach wystawy zostaną pokazane prace z projektu Trend Book 2018. Nie zabraknie także nowoczesnych aranżacji, multimedialnych prezentacji i animacji.

Wizytówka Gdańska i Polski

Bursztyn od wieków łączył pokolenia ludzi zafascynowanych jego pięknem. Dziś jest to symbol nie tylko miasta i regionu, ale także tradycji i innowacyjności.

– Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i Polski oraz sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji. W pracę nad wystawą zaangażowanych było wiele fantastycznych osób oraz instytucji. To dzięki ich pasji i profesjonalizmowi opowieść o bursztynie i naszym mieście przekracza granice naszego kraju – twierdzi Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu, drugi z kuratorów wystawy.

Wystawa ma pokazać tradycję i nowoczesny aspekt bursztynu
Wystawa ma pokazać tradycję i nowoczesny aspekt bursztynu
zdj. M. Krzyżowska/Muzeum Gdańska

W wystawę zaangażowanych jest wiele osób i instytucji. Dyrektorem artystycznym jest Małgorzata Gliwińska-Radwańska, a koordynatorem technicznym Anita Dmowska. Organizatorem wystawy są Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Muzeum Bursztynu, Oddziałem Muzeum Gdańska, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Galerią Sztuki w Legnicy. Partnerami są Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Promocji Wzornictwa i Polska Regionalna Organizacja Turystyczna.

 

Wystawę „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” będzie można zobaczyć w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska w dniach 26 maja-28 października przez cały tydzień w godzinach 10:00-18:00. Wyjątkiem są niedziele. Wówczas wystawa będzie otwierana w godzinach 11:00-18:00.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo