Planowanie przestrzenne w rękach gdańszczan

Mieszkańcy górnego Wrzeszcza, Oruni, Osowej i Łostowic-Ujeściska przez rok spotykali się, debatowali, rysowali i planowali… wygląd swoich dzielnic. Plon ich pracy zostanie przedstawiony na konferencji z udziałem ekspertów z Polski i zagranicy. Zgłoszenia chętnych do udziału w spotkaniu będą przyjmowane tylko do 19 października!
16.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nie zawsze inwestycje miejskie są poprzedzone konsultacjami społecznymi. W Gdańsku zachodzą też zmiany, które nie we wszystkich budzą zainteresowanie, nie każdy przecież korzysta z siłowni pod chmurką czy z placu zabaw. Niektóre realizacje wręcz budzą niezadowolenie. Stąd pomysł, by oddać głos mieszkańcom. By to oni, pod okiem specjalistów, wypracowali ministrategie, dzięki którym w ich dzielnicach będzie przyjemnie i funkcjonalnie. Tak zrodził się projekt „Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto”. To przedsięwzięcie Gdańskiej Fundacji Inicjatywy Społecznej, realizowane w partnerstwie z Politechniką Gdańską i Sopocką Szkołą Wyższą oraz we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku.

Zaproszenie skierowano do gdańszczan z górnego Wrzeszcza, Oruni, Osowej i Łostowic-Ujeściska. Spotkania i warsztaty trwały rok. Kluczowe dla uczestników było spojrzenie na dzielnicę jako na całość. Brali w nich udział mieszkańcy, ale także studenci, radni dzielnic, pracownicy organizacji pozarządowych i urzędnicy. Efektem są ciekawe projekty, które być może kiedyś zostaną zrealizowane.

Podsumowanie obywatelskiego planowania miasta zostanie przedstawione na konferencji, która odbędzie się w sobotę, 24 października 2015 r., na Politechnice Gdańskiej. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, organizator prosi o mejlową rejestrację do 19 października 2015 r. na adres: p.kluz@gfis.pl.

– Zaproszenie kierujemy nie tylko do mieszkańców dzielnic, w których odbywały się warsztaty, ale do wszystkich, którzy chcą mieć wpływać na to, jak wygląda ich miasto, a jednocześnie interesują się długofalowym rozwojem swojej dzielnicy. W dyskusji wezmą udział udział eksperci ze Sztokholmu, Łodzi, Warszawy, Poznania. Będą to przedstawiciele ruchów miejskich i urzędnicy, praktycy i politycy – informuje Przemysław Kluz z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Projekt finansowany jest z Funduszy EOG, w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

 

Konferencja „Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto”

Politechnika Gdańska, Dziedziniec Heweliusza, ul. Narutowicza 11/12

24 października 2015 r.

Program

9.00-9.30 rejestracja uczestników

 

9.30-10.00 oficjalne otwarcie konferencji: przedstawiciele gospodarzy i partnerów projektu

 

10.00-10.30 Wprowadzenie do problematyki partycypacji w planowaniu miast: Artur Celiński, Respublica

 

10.30-11.30 Prezentacja wyników projektu „Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto”: Gabriela Rembarz (WAPG), Justyna Martyniuk-Pęczek (WAPG, SSW), Przemysław Kluz (GFIS), Barbara Zgórska, Barbara Marchwicka, Agnieszka Jurecka

 

11.30-12.30 Podsumowanie dorobku projektu według partnerów społecznych. Moderacja: Łukasz Pancewicz (WAPG, UM Łódź) oraz przedstawiciele partnerów społecznych projektu

 

12.30-13.30 Lunch

 

13.30-14.30 Doświadczenia z praktyki w dziedzinie planowania partycypacyjnego: Monika Rudeńska (UM Sztokholm, Szwecja), Wojciech Kłoskowski (UM Łódź)

 

14.30-16.00 Panel dyskusyjny: „Obywatele dla Demokracji” w planowaniu miasta. Debata z udziałem: prof. Iwony Sagan (UG), Macieja Wudarskiego (zastępca prezydenta Poznania, „Prawo do Miasta”), Edyta Damszel-Turek (dyrektor BRG). Moderacja: Artur Celiński, Respublica

 

16.30 podsumowanie i oficjalne zakończenie konferencji (kawa)

 

17.00-19.00 sesja informacyjno-posterowa w podgrupach tematycznych czterech dzielnic przy panelach wystawowych

 

Paneliści i prelegenci:

Maciej Wudarski – przedstawiciel poznańskich ruchów miejskich „Prawo do Miasta”, zastępca prezydenta Poznania, współautor „Anty-Bezradnika przestrzennego”

Iwona Sagan – prof. UG, dr hab. Uniwersytetu Gdańskiego, geograf, członkini Rady Studium SUIKZP

Edyta Dymszel-Turek – dyrektor Biura Rozwoju Gdańska

Łukasz Pancewicz – dr inż. arch. Politechniki Gdańskiej, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi

Wojciech Kłosowski – niezależny ekspert ds. rewitalizacji miast

Monika Rudeńska – planistka, Urząd Miejski w Sztokholmie

moderator: Artur Celiński – ekspert ds. polityki kulturalnej, Res Publica, zastępca redaktora naczelnego magazynu „Miasta”.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku