• Start
  • Wiadomości
  • Piece do wymiany. Wnioski z Panelu Obywatelskiego o jakości powietrza

Piece do wymiany. Wnioski z Panelu Obywatelskiego o jakości powietrza

W Gdańsku praktycznie nie ma problemu smogu, ale zarówno uczestnicy II Panelu Obywatelskiego, jak i przedstawiciele Miasta, są przekonani, że warto zabiegać o dalszą poprawę jakości powietrza. Co można zrobić? Podejmować działania informacyjne i edukacyjne, ale nade wszystko konsekwentnie dążyć do ograniczenia emisji szkodliwych spalin z prywatnych domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych. W naszym mieście należy wymienić ponad 10 tysięcy pieców.
28.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Panorama terenów przemysłowych i postoczniowych, widziana z osi widokowej wzgórza przy ul. Wroniej na Aniołkach. Jakość powietrza w Gdańsku jest dobra, ale może być lepsza

Wyniki II gdańskiego Panelu Obywatelskiego - który był poświęcony jakości powietrza - podsumowano podczas konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności, w czwartek, 27 kwietnia.

- Pomimo tego, że transport samochodowy jest znaczącym źródłem zanieczyszczeń powietrza, to zakres rozwiązań, które są z nim związane, jest tak duży, że lepiej jest zająć się nim w ramach odrębnego panelu - mówi dr Marcin Gerwin, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji społecznej. - Z kolei emisje zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych, które nie są własnością Miasta, pozostają poza możliwością bezpośredniego wpływu na ich funkcjonowanie. Stąd decyzja, by skupić się na zanieczyszczeniach, które pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych.

Władze Gdańska podkreślają, że już uruchomione zostały przygotowania by wprowadzić w życierekomendacje panelu obywatelskiego.

- Część wytycznych można zrealizować stosunkowo szybko - zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, który przewodniczył pracom zespołu organizującego konsultacje. - Choćby wykorzystanie nośników informacyjnych komunikacji miejskiej, w tym monitorów, do regularnego informowania o jakości powietrza. Inny przykład to wniosek o powołanie specjalnego zespołu, którego celem będzie opracowanie spójnego planu wymiany pieców grzewczych na paliwa stałe oraz inwentaryzacja budynków, które wymagają termomodernizacji czy wymiany pieców. To już zadanie bardziej czasochłonne. Krok po kroku, będziemy to wdrażać.

Urząd Miejski w Gdańsku zapewni także usługi doradztwa dla mieszkańców w zakresie termomodernizacji budynków oraz przygotowuje kampanię edukacyjną.

Wbrew pozorom zwykły dym z domowyh pieców ma ogromny wpływ na parametry powietrza. Wystarczy pomyśleć, że w sezonie grzewczym kopci się tak z 10 tysięcy kominów w Gdańsku

Paneliści opowiedzieli się też w głosowaniu za wprowadzeniem uchwały o czystym powietrzu dotyczącej całkowitego zakazu spalania paliw stałych po upływie 5-letniego okresu przejściowego i natychmiastowego zakazu spalania paliw najgorszej jakości (np. miału węglowego).

- To leży w kompetencjach Sejmiku oraz Urzędu Marszałkowskiego - podkreśla wiceprezydenta Grzelak. - Zwrócę się do Pana Marszałka oraz radnych z prośbą o konsultacje, bo ta rekomendacja wymaga dogłębnej analizy. Podobna inicjatywa ma miejsce w województwie małopolskim, dlatego będziemy się przyglądać działaniom samorządowców z południa kraju. Być może uda się wykorzystać tamtejsze rozwiązania. Natomiast największym wyzwaniem w sensie finansowym będzie program osłonowy wynikający z tej uchwały, który będzie obejmował m.in. dofinansowanie wymiany pieców.

- W tej chwili miejska dotacja wynosi 5 tysięcy złotych, ale zamierzamy podwyższać tą kwotę, aby pokrywała większość kosztów. Mamy wstępnie oszacowane, że takich pieców do wymiany jest minimum 10 000 sztuk - zapowiada wiceprezydent Gdańska.

Wiceprezydent Piotr Grzelak i dr Marcin Gerwin podsumowują II Panel Obywatelski. ECS, 27 kwietnia 2017 r.

Losowanie uczestników panelu nastąpiło spośród 9042 osób z rejestru wyborców, reprezentujących wszystkie 34 dzielnice Gdańska. Z tego 899 zgłosiło chęć udziału. W drugim etapie przeprowadzono publiczne losowanie (stream online) 56 panelistów oraz 8 rezerwowych.

WIĘCEJ O IDEI I SPOSOBIE ORGANIZACJI GDAŃSKICH PANELI OBYWATELSKICH CZYTAJ:

Pierwsze spotkanie Panelu Obywatelskiego za nami. Czy zapadły jakieś decyzje? ZOBACZ relację wideo i zdjęcia

Drugi gdański panel obywatelski - jak poprawić jakość powietrza?

Czyste powietrze. Druga edycja panelu obywatelskiego [RELACJA WIDEO]

Raport podsumowujący i rekomendacje wypracowane podczas panelu do pobrania na gdansk.pl: TUTAJ i TUTAJ

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór