• Start
  • Wiadomości
  • Osiem rodzin i dwie singielki z Gdańska na detoksie. Ruszył projekt GIWKu

Osiem rodzin i dwie singielki z Gdańska na detoksie. Ruszył projekt GIWKu

Przegląd zabawek, kosmetyków, chemii gospodarczej, wyposażenia mieszkań - to pierwszy etap Miasta na Detoksie, projektu w którym bierze udział dziesięć gdańskich gospodarstw, m.in z Wrzeszcza, Jasienia, Zaspy, Ujeściska i Śródmieścia. To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce i pierwszy taki realizowany przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.
19.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Konferecja inaugurująca projket Miasto na detoksie. W środku ambasadorka projektu Katarzyna Bosacka

W październiku 2017 roku eksperci z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Środowiska gdańskiego Urzędu Miasta zaczną odwiedzać gospodarstwa gdańszczan biorących udział w projekcie Miasto na detoksie.

Stary telefon komórkowy w zbawkach? Do wyrzucenia!

- Mamy gotową ankietę, która pomoże podczas przeglądu mieszkania przez ekspertów - mówi Monika Piotrowska Szypryt rzecznik GIWK. - Koordynatorzy wejdą do łazienki, kuchni, sypalni, pokoju dziecięcego. Sprawdzą, jakie środki czystości używane są na co dzień w tych gospodarstwach, w jakich pojemnikach przechowywana jest żywność, jakich kosmetyków używa się do codziennej pielęgnacji. Zaglądną też do pokojów dziecięcych i przeglądną zabawki. Sprawdzą, czy nie ma wśród nich na przykład starego telefonu komórkowego, nieużywanych kluczy itp. Po tych wizytach uczestnicy projektu dostaną wskazówki, czego trzeba się pozbyć, bo jest szkodliwe, co można zamienić wykonując własny środek czyszczący.

W ramach Miasta na Detoksie dziesięć gospodarstw domowych podjęło wyzwanie polegające na zmianie codziennych nawyków. Rekrutacja do pilotażu odbywała się w lipcu i sierpniu 2017 roku. W pierwszym etapie rekrutacji zgłosiło się 24 gospodarstw, na podstawie przyjętych kryteriów koordynatorzy wybrali 12 rodzin do dalszych rozmów. Ostatecznie w pilotażu bierze udział dziesięć rodzin, w tym osiem rodzin z dziećmi i dwie singielki. Rodziny zamieszkują następujące dzielnice: Osowa, Oliwa, Zaspa Młyniec, Wrzeszcz Dolny, Śródmieście, Piecki Migowo, Ujeścisko Łostowice i Orunia - Św. Wojciech - Lipce.

Nz. Jedna z uczestniczek projektu Miasto na detoksie

Pół roku bez szkodliwej chemii

- Są pełni entuzjazmu, gotowi na zmiany - mówi o uczestnikach projektu Monika Piotrowska-Szypryt. - Różne motywacje skłoniły ich do udziału w projekcie: troska o zdrowie dzieci, rodzin czy kłopoty ze zdrowiem. Już niedługo dostaną zeszyty obserwacji, aby wpisywać do niego swoje spostrzeżenia, na przykład czy soda i ocet są w stanie dobrze zastąpić śroki ze sklepów. 
Uczestnicy przez pół roku pod okiem ekspertów spróbują wyeliminować lub ograniczyć ilość niebezpiecznych substancji używanych każdego dnia. Dzięki profesjonalnym badaniom możliwa będzie weryfikacja obecności potencjalnie szkodliwych substancji w domach i organizmach osób, które zgłosiły się do pilotażu i ocena stopnia narażenia na tzw. substancje endokrynogenne (mające negatywny wpływ na działanie układu hormonalnego). Już w październiku br po wizytach zespołu koordynującego uczestnicy otrzymają pierwsze zadanie - będą musieli zastąpić wskazane przez ekspertów jako toksyczne środki chemicze ekologicznymi lub wykonanymi przez siebie z naturalnych substancji.
Pilotaż kampanii Miasto na detoksie startuje w październiku, jego przebieg będzie relacjonowany na profilu fb/miastonadetoksie.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!