Oddajemy krew honorowo. Ambulans przyjeżdża i czeka

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. W czerwcu krwiobus odbywa kilkadziesiąt podróży po województwie w poszukiwaniu dawców krwi. Bywa oczywiście też w Gdańsku.
07.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Ambulans regularnie zatrzymuje się przy Urzędzie Miasta w Gdańsku. Najbliższy termin poboru krwi w tym miejscu to środa, 8 czerwca 2016

Krew potrzebna jest przez cały rok, najbardziej brakuje jej latem, bo jak mówią w stacjach krwiodawstwa: - Honorowi dawcy wyjeżdżają na urlopy i wakacje.

Dlatego tak bardzo ważni są nowi krwiodawcy. Między innym dlatego organizowane są na terenie całego województwa obwoźne zbiórki krwi. Najbliższe w Gdańsku w ambulansie odbędą się:

  • wtorek, 7 czerwca, godz. 9.00-14.00, Technikum Łączności, Podwale Staromiejskie 51
  • środa, 8 czerwca, godz. 8.30-13.00, Urząd Miasta, Nowe Ogrody 8/12
  • środa, 8 czerwca, godz. 10.00-14.00, Pomorska Izba Inżynierów Budownictwa, al. Rzeczypospolitej 4
  • piątek, 10 czerwca, godz. 8.30-13.30, Zespół Szkół Samochodowych, Elbląska 54/64


PEŁNY TERMINARZ WYJAZDÓW KRWIOBUSA W CZERWCU


Czy oddawanie krwi jest trudne?

- Nie jest trudne. Wystarczy przyjść do punktu krwiodawstwa stacjonarnego czy mobilnego. Na miejscu zostaniemy przebadani, wypełnimy ankietę. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to siadamy w fotelu i oddajemy krew - mówi Maciej Karcz, krwiodawca od ponad 20 lat.

Czy jest się czego obawiać?

- Nie ma, choć oczywiście małe napięcie może się pojawiać - uśmiecha się Karcz. - Oddaję krew regularnie dwa razy do roku i za każdym razem trochę się denerwuję. Dlaczego? Nie wiem. Po prostu. Może boję się ukłucia igły? Ale gdy panie pielęgniarki już tę igłę włożą do żyły, to już jestem spokojny.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy.

W dniu oddania krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien :

  • być wyspany i wypoczęty
  • być zdrowy, nie może posiadać objawów przeziębienia, np. katar, kaszel, opryszczka
  • spożyć lekki posiłek, np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem
  • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso, jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe
  • ograniczyć palenie papierosów, 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje zakaz palenia
  • nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi!!!
  • przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata)

Do miejsca poboru krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien zgłosić się z dokumentem zawierającym zdjęcie, numer PESEL oraz adres zamieszkania.


Czytaj także:  Krew potrzebna od zaraz 
 

WAŻNE

Całkowita objętość krwi krążącej w ludzkim organizmie dorosłego człowieka wynosi 5-6 litrów. Zdrowy dorosły człowiek kilkukrotnie w ciągu roku może bez uszczerbku dla zdrowia oddać krew lub jej składniki. Krew regeneruje się dość szybko. Zaledwie po kilku godzinach po oddaniu krwi lub jej składników objętość krwi wraca do normy a krwiodawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś jej dawcą, oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia.


Kandydat na dawcę oraz dawca zostanie zakwalifikowany do oddania krwi lub jej składników, gdy spełni następujące warunki:

  1. Odpowiada wymaganiom zdrowotnym pozwalającym na ustalenie na podstawie badań lekarskich i badań laboratoryjnych, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy w szczególności na skutek występowania przeciwwskazań stałych lub czasowych do pobrania krwi.
  2. Przedstawia dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL, a w przypadku obcokrajowców odpowiednik PESEL
  3. Włada językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Ponadto jego dane, jeżeli są dostępne, powinny znajdować się w centralnym rejestrze mieszkańców Polski.
  4. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi kwalifikowany jest przez lekarza do oddania krwi, osocza, zabiegów aferezy i innych zabiegów na podstawie wypełnionego kwestionariusza dawcy, badania lekarskiego oraz wyników badań laboratoryjnych.
  5. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi w obecności lekarza przed każdym zabiegiem pobrania krwi, osocza lub innym zabiegiem (w tym m. in. osocza metodą plazmaferezy, krwinek płytkowych i krwinek białych metodą aferezy automatycznej) wyraża w kwestionariuszu pisemną zgodę na określony zabieg.

Badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi obejmuje:

  • wywiad medyczny
  • skrócone badanie przedmiotowe



TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus