• Start
  • Wiadomości
  • Obcokrajowcy w Trójmieście: co im się podoba, a co by zmienili?

Obcokrajowcy w Trójmieście: co im się podoba, a co by zmienili?

Bezpieczne, stosunkowo tanie i rozwojowe, ale jednocześnie - równie nowoczesne, co konserwatywne. Takie jest Trójmiasto oczami obcokrajowców, którzy zamieszkali w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Co jeszcze wynika z badań?
24.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Bliskość Bałtyku to jeden z głównych powodów, dla których obcokrajowcy przyjeżdżają do Gdańska

Badanie internetowe wśród obcokrajowców zamieszkałych w 8. polskich miastach: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Trójmieście, przeprowadził na przełomie stycznia i lutego tego roku blog Morizon.pl, w ramach ogólnopolskiego projektu „Obok siebie”. W oparciu o odpowiedzi blisko 700. respondentów pochodzących z różnych krajów świata, a obecnie mieszkających lub przebywających na terenie jednego z badanych miast, powstał interesujący raport.

- Jakie zalety Trójmiasta doceniają obcokrajowcy? Czy Gdańsk, Sopot i Gdynia są tolerancyjne? Co obcokrajowcy najchętniej by tu zmienili? Każdego ciekawią te pytania, my postanowiliśmy znaleźć na nie odpowiedź - tłumaczą pomysłodawcy.

Zdecydowana większość zachęciłaby znajomych do przyjazdu do Trójmiasta

Jak wynika z raportu, coraz liczniej przyjeżdżający do Trójmiasta obcokrajowcy, zjawiają się tu przede wszystkim za pracą, ale także z powodów osobistych, takich jak mieszkający tu partner lub rodzina. Popularnością cieszą się także trójmiejskie uczelnie - ponad 10 proc. badanych przyjechało tu, żeby studiować, tyle samo skusiła bliskość morza.


Porto, Mediolan i Gdańsk - trzy najatrakcyjniejsze turystycznie miasta Europy w 2017 roku!

To właśnie piękne wybrzeże jest bowiem największą zaletą Trójmiasta ze wszystkich dostrzeganych przez obcokrajowców. Ale nie jedyną. Czyste powietrze i lasy, transport publiczny, możliwości na rynku pracy, liczne miejsca i okazje do spędzania czasu rozrywkowo i kulturalnie, a także uroda historycznych obszarów - to najważniejsze, zdaniem przyjezdnych, walory Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Na to pytanie respondenci mogli udzielić kilku odpowiedzi naraz...

Spośród najdotkliwszych wad, wymienianych przez badanych, była natomiast - i tu nie powinno być zdziwienia - nietolerancja. Aż 30 procent cudzoziemców skarży się na rasizm, ksenofobię i inne przejawy nieufności i nieprzyjaznego podejścia Polaków względem obcokrajowców.

Co ciekawe, nie wpływa to jednak za bardzo na poczucie bezpieczeństwa przyjezdnych, którzy łącznie ocenili Trójmiasto prawie na „piątkę” (ocena 4,8 w skali od 1 do 6). Czwórkę z plusem przyznali ocenianemu obszarowi za bycie rozwojowym, natomiast niewiele gorszą ocenę otrzymały koszty życia tutaj.

Najgorzej, poza tolerancją, badani ocenili miasto pod kątem ekologii (ocena 3,69 w skali od 1 do 6) i nowoczesności (3,64) - która zdaniem obcokrajowców występuje tu na równi z konserwatyzmem.


...podobnie jak w pytaniu o wady

To, co z pewnością może cieszyć, to wynik Trójmiasta na tle pozostałych badanych miast. Według ankietowanych to obszar, który może się pochwalić największym potencjałem, większym niż Warszawa czy Wrocław.

Cały raport z badania można obejrzeć na stronie Morizon.pl.



TV

Pracownicy magistratu oddali krew