• Start
  • Wiadomości
  • Nowe miejsca opieki medycznej nocą i w święta. Gdzie można skorzystać

Nowe miejsca opieki medycznej nocą i w święta. Gdzie można skorzystać

Od 1 października 2017 roku opiekę medyczną w nocy, święta i weekendy w Gdańsku będą świadczyć przede wszystkim szpitale i tylko dwie przychodnie. To wynik ustawy o tzw. “sieci szpitali”. Ale każdy mieszkaniec Gdańska może też szukać pomocy w podobnych placówkach w Trójmieście - rejonizacja nie obowiązuje.
28.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Od 1 października 2017 roku wchodzi w życie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwany popularnie "siecią szpitali" - mówi Mariusz Szymański, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. - Wprowadzenie "sieci szpitali" skutkuje zmianami w organizacji nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. Opiekę tę muszą teraz zapewnić szpitale I, II i III stopnia, w województwie pomorskim jest ich 18, oraz szpitale pediatryczne. Aby ułatwić dostęp do świadczeń pacjentom z miejscowości położonych daleko od szpitali lecznice mają też możliwość udzielania tego typu świadczeń przez podwykonawców.


Nocna i świąteczna dla "lżej" chorych
 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

- Trzeba pamiętać, że to dotyczy sytuacji, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu - przypomina Szymański. - A zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. W przypadku tego rodzaju świadczeń nie ma rejonizacji, czyli osoby dorosłe i dzieci pomocy medycznej mogą szukać w dowolnym punkcie świadczeń w Trójmieście.

Ale opieka nocna i świąteczna to też pomoc w - uzasadnionych przypadkach - w domu chorego. Pomoc wyjazdowa udzielana jest jednak przez właściwy punkt nocnej i świątecznej pomocy przypisany do konkretnego obszaru. Lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.


Nz. Szpitalny Oddział Ratunkowy w gdańskim szpitalu Copernicus. Nowa organizacja nocnej i świątecznej opieki medycznej ma odciążyć SORy, bardzo obłożone pacjentami

Dawne nocne przychodnie teraz w szpitalach

Najwięcej punktów świadczących nocną i świąteczną opiekę medyczną znajdzie się od października przy szpitalach. W rejonach, gdzie do szpitala jest dalej, te świadczenia będą wykonywać prywatne podmioty. 

- W szpitalach spółki Copernicus w Gdańsku obowiązki wynikające z “sieci szpitali” wymagały przystosowania nowych pomieszczeń, ich oznakowania i rozpisania konkursu dla lekarzy i pielęgniarek na te świadczenia - mówi Katarzyna Brożek rzecznik gdańskich szpitali Copernicus. - I to jest już zrobione. Jeden punkt NOCh znajduje się na parterze budynku przychodni przyszpitalnej przy ulicy Powstańców Warszawskich, drugi także w przychodni przyszpitalnej w budynku szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. 

- Ideą tych zmian była statystyka mówiąca, że większość pacjentów w razie choroby i tak wybierała izby przyjęć czy Szpitalne Oddziały Ratunkowe - tłumaczy Mariusz Szymański. - W wielu przypadkach pacjenci trafiali tam niesłusznie, bo ich stan nie wymagał bytności na SORze, jako nie zagrażający życiu i zdrowiu. Dzięki nowej organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej segregacja pacjentów sprawi, że będą trafiać do właściwych miejsc. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście od 1 października 2017 roku

  1. Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50
  2. Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku, ul. Powstańców Warszawskich 1/2
  3. 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117 dorośli (pow. 18 r.ż)

  4. Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4
  5. Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21 (nie zakończono jeszcze pełnego trybu konkursowego)
  6. NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1
  7. Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1
  8. Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1
  9. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 10

Ostateczna lista punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zostanie opublikowana przez pomorski NFZ w najbliższy piątek 29 września 2017 rok, po zakończeniu ewentualnych procedur odwoławczych.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim