Norweski potentat łososiowy zatrudni w Gdańsku sto osób

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że ten Rolls-Royce zaparkował w województwie pomorskim - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego podczas spotkania z firmą Marine Harvest ASA, największego na świecie producenta łososia atlantyckiego, która otwiera w Gdańsku centrum wsparcia biznesowego.
20.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk. Konferencja dotycząca otwarcia nowej inwestycji w Gdańsku - centrum wsparcia biznesowego Marine Harvest. Nz. John-Paul McGinley COO-Sales, ambasador Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik, wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski i Piotr Kapinos CFO

O lokalizacji centrum władze firmy nie chcą jeszcze konkretnie mówić - będzie to Gdańsk Wrzeszcz lub Gdańsk Główny. Pewne jest więc, że w naszym mieście powstanie centrum wsparcia biznesowego dla części spółek grupy kapitałowej wchodzącej w skład Marine Harvest ASA.

- Mamy w tej chwili trzy biura w Gdańsku, które zajmują się sprzedażą, finansami i IT, mamy też siedzibę do działań dystrybucyjnych naszych produktów na rynek polski - wylicza Piotr Kapinos, dyrektor finansowy Marine Harvest ASA. - Scentralizujemy te działania w jednym biurze. Głównym obszarem działalności centrum w Gdańsku będą procesy księgowe i wsparcie IT. Oprócz tego w nowej siedzibie znajdzie się dział sprzedaży obsługujący rynek polski i niemiecki. 

Oznacza to, że firma będzie szukać nowych pracowników.

- Będziemy szukać osób ze zróżnicowanymi kompetencjami, doświadczonych pracowników, którzy będą kierować zespołem, ale też osób rozpoczynających swoją karierę zawodową - zaznacza Kapinos.

Rekrutacja rusza za kilka dni, na początek firma planuje zatrudnić 30-40 pracowników, mają to być przede wszystkim osoby zajmujące się księgowością. Docelowo w centrum ma pracować sto osób.  

- Inwestycja jest dowodem na to, że w naszym regionie globalne marki mogą się stale rozwijać i to na wielu płaszczyznach, ponieważ znajdą tu świetnych pracowników o różnorodnych kwalifikacjach - uważa Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Marine Harvest ASA to największy na świecie producent łososia atlantyckiego, jeden ze znaczących dostawców produktów z ryb i owoców morza działający ponad 50 lat na rynku. Dziś firma zatrudnia ponad 12 tys. pracowników i posiada placówki w 24 krajach świata, m.in. w Norwegii, Szkocji, USA, Kanadzie, Japonii, Tajwanie, Chile, Irlandii i Polsce.

- Działając od ponad pół wieku, jesteśmy jedyną firmą na świecie, która może szczycić się posiadaniem pełnej kontroli nad łańcuchem wartości: od momentu produkcji karmy, poprzez hodowlę, przetwórstwo, po dostarczanie produktów do klientów - mówi John-Paul McGinley, dyrektor sprzedaży Marine Harvest ASA.


Marine Harvest ASA jest największym na świecie producentem łososia atlantyckiego i wiodącym dostawcą produktów z ryb i owoców morza. Firma planuje otwarcie w Gdańsku centrum wsparcia biznesowego. Nz. Ambasador Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik

Marine Harvest ASA na polskim rynku działa od kilku lat, początki jej działalności to kooperacja z polskimi firmami z branży przetwórstwa łososia atlantyckiego. Od 2012 roku firma jest właścicielem firmy Morpol - największego i jednego z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa łososia na świecie.

Na Pomorzu działają dziś trzy fabryki firmy Morpol: największa z nich w Duninowie koło Ustki, kolejne w Strzelinie i w Lęborku. W Gdańsku mieści się spółka dystrybucyjna, odpowiedzialna m.in. za sprzedaż na terenie Polski. We wszystkich pomorskich lokalizacjach Morpolu pracuje ponad 4 tys. pracowników.

- Połączyliśmy siły polskie i norweskie z zachowaniem odpowiedniej równowagi - dodaje marszałek Świlski. - Ta inicjatywa czyli centrum w Gdańsku dojrzewała w spokoju, dziś widzimy że warto ryzyko biznesowa podejmować. To dobra decyzja, a dla Pomorza, szczególnie ważna, bo dobra opinia, jest często warta wiecej niż reklama. Nasz region jest dziś jednym z kluczowych rynków przetwórstwa rybnego na świecie i pod kątem technologii, i wielkości produkcji. Ogłoszenie tej inwestycji pokazuje, że jest to rozwój wielowymiarowy. 



TV

Pracownicy magistratu oddali krew