• Start
  • Wiadomości
  • Nocne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA]

Nocne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA]

Gdański Teatr Szekspirowski to nie tylko miejsce dla wydarzeń, takich jak spektakle, koncerty, wernisaże czy spotkania z artystami, ale atrakcja sama w sobie. Zwiedziliśmy budynek nocą i sprawdziliśmy, czy jest tak samo intrygujący jak za dnia, jak wygląda w środku, gdy nikogo nie ma, i jaki widok rozpościera się z najwyższego punktu obserwacyjnego.
18.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak wygląda Gdańsk nocą z tarasu widokowego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Takiej okazji w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim nie ma na co dzień: nocne zwiedzanie budynku pod okiem przewodnika odbyło się w ramach III Pomorskiej Giełdy Inspiracji, będącej podsumowanie programu „Sieć Kultury 2017”.

Uczestnicy mieli możliwość dokładnie obejrzeć charakterystyczny budynek teatru, zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz. Zwiedzanie rozpoczęło się od „tajemnego” przejścia dla aktorów, następnie nocni spacerowicze zajrzeli do bufetu aktora, a stamtąd ruszyli na scenę, od strony ukrytego na co dzień przed wzrokiem publiczności zascenia, co samo w sobie było już dla wielu ciekawą atrakcją.


Sama scena, początkowo pogrążona w półmroku, jak na nocne zwiedzanie przystało, także była warta zobaczenia z bliska. Przypomnijmy, że Gdański Teatr Szekspirowski jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle nie tylko na scenie włoskiej (tradycyjny układ sceny), ale i na scenie elżbietańskiej, czyli dokładnie tak jak odbywało się to za czasów Szekspira (scena w tym przypadku jest wysunięta do przodu, widownia znajduje się naokoło).

Takie zwiedzanie jest także dobrą okazją, żeby być może wreszcie „upolować” upatrzone miejsce i przekonać się, jaki jest stamtąd widok na scenę. To wyjątkowa okazja, bo na spektakle w gdańskim teatrze, który może pomieścić nawet 1000 gości (w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia), najlepsze miejsca rozchodzą się błyskawicznie. Dzięki nocnemu spacerowi po opuszczonym budynku zwiedzający mogli się przekonać, czy wolą siedzieć na fotelach na parterze - jeśli tak to z przodu, czy z tyłu - czy na galeriach.

Podczas wycieczki przewodniczka opowiedziała o historycznych początkach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - czyli nieistniejącej już Szkole Fechtunku - i o nawiązującym do tradycji teatru elżbietańskiego (spektakle wówczas odbywały się „pod chmurką”) nowoczesnym otwieranym dachu, jakim nie może pochwalić się żaden inny teatr na świecie.


Zwiedzanie nie mogło obyć się bez oglądania z bliska charakterystycznych murów teatru. Nie wszyscy wiedzą, ale ten, wydawałoby się czarny budynek, w rzeczywistości jest szary - pokryty został wykonanymi na zamówienie antracytowymi cegłami, w ilości... 1 200 000 sztuk. Każdy ze zwiedzających na własne oczy mógł się przekonać, jak ta barwa wygląda na żywo, w chłodnym świetle lamp.

Wisienką na torcie był widok z góry - najwyższy dostępny dla odwiedzających taras teatru pozwala rozkoszować się panoramą zabytkowej części Gdańska, z wieżą Bazyliki Mariackiej na czele. Tutaj odbywają się m.in. wakacyjne pokazy filmowe w ramach cyklu Kino na Szekspirowskim.


Niestety - nocne zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbyło się w ramach wyjątku. Ale zarówno wnętrze budynku, jak i rozpościerający się widok z górnego tarasu wyglądają imponująco również za dnia. Wraz z przewodnikiem tajemnice placówki można poznać codziennie, o godz. 15. Zwiedzanie obejmuje serce teatru, czyli Salę Główną, galerie, foyer z makietą Szkoły Fechtunku, dziedzińce, przejście po murze i taras z widokiem na zabytkową część miasta. Oprowadzanie trwa godzinę i odbywa się w dwóch językach: polskim lub angielskim. Bilety można kupić bezpośrednio w kasie lub wcześniej przez internet: harmonogram zwiedzania i bilety.

Dodatkową propozycję teatr przygotował dla rodziców z dziećmi - raz w miesiącu organizowane jest tematyczne „Rodzinne zwiedzanie teatru”, łączące oprowadzanie z atrakcjami dla najmłodszych. Najbliższe zwiedzanie odbędzie się 25 lutego oraz 18 marca. Szczegóły: Rodzinne zwiedzanie teatru.



TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!