• Start
  • Wiadomości
  • Nie przechodźmy obojętnie obok śpiącego "pod chmurką" bezdomnego - może nie przeżyć mroźnych dni

Nie przechodźmy obojętnie obok śpiącego "pod chmurką" bezdomnego - może nie przeżyć mroźnych dni

Zima to trudny i niebezpieczny czas dla osób nie posiadających dachu nad głową. Od kilku dni panują niskie, sięgające -10 st. C., temperatury. Reagujmy, jeśli widzimy leżącą bądź śpiącą na ławce osobę - poinformujmy o tym Policję, Straż Miejską bądź Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Jeden telefon może uratować życie!
07.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W czasie zimy, i panujących mrozów, nie przechodźmy obojętnie obok bezdomnych osób!

W Polsce w ostatnich dniach jest już kilka śmiertelnych ofiar mrozów. W sobotę w Sopocie w jednej z altanek na ogródkach działkowych znaleziono zwłoki bezdomnego - zmarł prawdopodobnie z powodu wychłodzenia organizmu.

Noc spędzona na mrozie - na ławce, w altanie śmietnikowej, piwnicy czy nawet na klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się tragicznie. Jeden telefon do Straży Miejskiej, Policji czy MOPR w Gdańsku wielokrotnie uratował czyjeś życie. Dlatego warto z niego skorzystać w takiej sytuacji. - Przypominamy, że podczas zimy działania służb miejskich oraz Policji mają charakter pomocowy, a nie represyjny - podkreśla Ewa Wołczak, zastępca dyrektora MOPR ds. Rozwoju.
W Gdańsku działają noclegownie, schroniska, ogrzewalnia i noclegownia niskoprogowa, do której mogą trafić osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu do 1,5 promila. Powyżej tego wskaźnika są one przewożone do pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych.
Po interwencji służb mundurowych bezdomni przekazywani są pod opiekę profesjonalistów i otrzymują kompleksowe wsparcie. W bezpiecznym miejscu czeka na nich łóżko oraz gorący posiłek, a w razie potrzeby również specjalistyczna pomoc psychologa i pedagoga.
Osoba bezdomna może liczyć m.in. na pomoc w zorganizowaniu schronienia i żywności, pomoc w zorganizowaniu odzieży odpowiedniej do panujących warunków atmosferycznych, a także wsparcie finansowe, np. na zakup niezbędnych leków.

W noclegowniach i schroniskach są jeszcze wolne miejsca. Wszelkie informacje o osobach potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych, należy kierować do: Działu ds. Osób Bezdomnych MOPR, przy ul. Wolności 16, tel. 58 522 38 20 ( poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.30), Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112. Osoby bezdomne mogą także zgłaszać się osobiście - do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1, tel. 58 342 13 14.

Baza noclegowa dla osób bezdomnych w Gdańsku:
1. Noclegownia Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Żaglowa 1
2. Noclegownia Towarzystwa Wspierania Potrzebujących „Przystań” ul. Mostowa 1
3. Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Równa 14
4. Schronisko Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Starowiślna 3
5. Stowarzyszenie Opiekuńczo – Resocjalizacyjne „Prometeusz” ul. Sucharskiego 1
6. Pomorskie Centrum Pomocy Bliźniemu – Schronisko ul. Kochanowskiego 7a
7. Diecezjalny Dom Samotnej Matki ul. Matemblewska 9
8. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta „Dom brata Alberta” ul. Równa 14
9. Dom Wspólnotowy Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta ul. Przegalińska 135

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku