• Start
  • Wiadomości
  • Nie byłem wazonem - mówi ławnik z medalem od ministerstwa

Nie byłem wazonem - mówi ławnik z medalem od ministerstwa

Przedstawiciele organizacji ławniczych z Polski i zagranicy goszczą w Gdańsku na Europejskiej Konferencji Ławniczej. To pierwsza tego typu impreza organizowana w naszym kraju. Przy jej okazji, gdański ławnik Roman Berlik otrzymał medal “Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości”.
14.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Były ławnik sądowy Roman Berlik, mieszkaniec gdańskiego Chełmu, po odebraniu medalu w sali Dworu Artusa.

Nazwisko Roman Berlik wyczytano w sobotę, 14 maja, podczas uroczystego spotkania w Dworze Artusa. Szczupły starszy pan wstał z ostatniego rzędu krzeseł i nieco speszony ruszył w głąb sali, gdzie są mikrofony i miejsce przeznaczone dla znamienitych gości. Blisko sto osób, które znajdowały się w tym czasie w Dworze Artusa, zaczęło bić brawo.

- Przez 20 lat służyłem swoją wiedzą i doświadczeniem - mówił Berlik do zebranych. - Czasem się sędziom zawodowym narażałem…

Ławnicy sądowi rzadko mają w orzekanych sprawach zdanie inne niż zawodowi sędziowie - dlatego też ci ostatni mówią czasem prywatnie o swoich sądowych pomocnikach nieco lekceważąco, per “wazony”.

Berlik - były ławnik sądu pracy - zapewnił w rozmowie z Gdańsk.pl, że nigdy wazonem nie był.

- Bo chodzi o to, żeby ludziom pomagać - podkreśla Berlik. - Żeby nie zamykać oczu na niesprawiedliwość. Pomagałem w stanie wojennym, pomagałem jako ławnik i pomagam dzisiaj, choć już ławnikiem nie jestem, bo przekroczyłem siedemdziesiątkę… Raz czy dwa nawet zdarzyło się, że pani sędzia pod wpływem moich uwag zmieniła wyrok, który chciała ogłosić. Początkowo była wściekła, ale później nawet mi podziękowała. Teraz też pomagam ludziom, by odszkodowania dostali.

Roman Berlik ma 74 lata, z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, mieszka na gdańskim Chełmie. Jako ławnik dokształcił się pod kątem bezpieczeństwa i prawa pracy. Przez dwadzieścia lat nie opuścił ani jednej rozprawy, co Ministerstwo Sprawiedliwości oceniło jako ewenement. Ławnikiem sądu pracy przez te wszystkie lata był z rekomendacji NSZZ Solidarność. Mówi, że chyba właśnie dlatego umiał stawiać się sędziom: czuł, że ma do spełnienia ważną misję.

Medal pamiątkowy Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości.

Uhonorowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości gdański ławnik medal odebrał z rąk wiceministra Łukasza Piebiaka. Oklaski, które otrzymał w sobotę były wyjątkowe, bo brawo biło nie tylko gdańskie środowisko ławników, ale też inne miasta, a nawet kraje. W Europejskiej Konferencji Ławniczej uczestniczy 27 gości z Niemiec, Włoch, Finlandii, Węgier, Irlandii, Belgii, Austrii i Szwecji. Celem konferencji jest bowiem integracja środowisk ławników w Europie oraz wymiana doświadczeń.

- Dlaczego taką konferencję udało się zorganizować właśnie w Gdańsku? To zasługa prężności gdańskiego środowiska i w bardzo dużej mierze pomocy prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który udzielił nam pomocy organizacyjnej i finansowej - mówi Krzysztof Bartochowski, przewodniczący Rady Ławniczej Sądu Okręgowego w Gdańsku, członek władz Krajowej Rady Sędziów Społecznych.

W czasie uroczystości gdańskim ławnikom wręczono 52 dyplomy uznania podpisane przez prezydenta Gdańska - z okazji obchodów Europejskiego Dnia Ławnika, za “pracę i zaangażowanie na rzecz Rad Ławniczych”.

Goście konferencji przyjechali do Gdańska już w piątek, 13 maja. Jednym z punktów programu jest wycieczka po mieście. Zakończenie obrad i wyjazd zaplanowano na niedzielę, 15 maja.

Pierwszy z lewej Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej

W spotkaniu uczestniczył także Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki socjalnej. Na swoim profiu na FB napisał: 
Pierwszy raz w Polsce Stowarzyszenie Krajowa Rada Sędziów Społecznych i‪#‎ENALJ‬, pod patronatem i we współpracy z Sąd Okręgowy w Gdańsku iMiasto Gdańsk, organizują Europejską Konferencję Ławniczą. Gościmy niezawisłych sędziów społecznych - ławników z Polski oraz ich europejskich partnerów. Owocnych obrad i świętowania Europejskiego Dnia Ławnika życzę. Przed wręczeniem wyróżnień Prezydenta Miasta Gdańska Paweł Adamowicz miałem okazję przypomnieć, że to właśnie w Gdańsku podczas Zjazdu Solidarności rodziły się zręby Trybunał Konstytucyjny oraz, że Miasto wolności i solidarności stoi na straży prawa każdego człowieka.
Po zjeździe ławników, gościć będziemy sędziów z którymi dzielić się będziemy doświadczeniami Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej, ukoronowaniem prawniczych obrad będzie 25-lecie Trybunału Konstytucyjnego.
Podziękowałem w imieniu gdańszczan wszystkim ławnikom podejmującym się trudnej roli sędziego społecznego. Wasza praca jest wielkim wkładem w budowanie kultury prawnej, a nadzór społeczny w procedurach prawnych nieoceniony i niedoceniony. Tym bardziej cieszę się, że mogę dziś reprezentować przed wami Miasto, które o was pamięta i docenia waszą pracę.

TV

To przedszkole jest wzorem