• Najlepsi gimnastycy rywalizowali o medale Mistrzostw Polski. Dobre starty gdańszczan

W dniach 28-30 czerwca w Gdańsku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Sportach Gimnastycznych. Zawody rozgrywane były na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu: w Hali Widowiskowo-Sportowej oraz Hali Gimnastycznej Leszka Blanika.
02.07.2018
gimnastyka
W Hali Gimnastycznej Leszka Blanika odbywały się konkurencje gimnastyki sportowej mężczyzn i kobiet oraz akrobatyki

Indywidualne Mistrzostwa Polski w Sportach Gimnastycznych - III Festiwal Sportów Gimnastycznych zgromadziły około 400 zawodników i zawodniczek z blisko 50 klubów gimnastycznych.

Podczas zawodów rozegrano konkurencje w ramach gimnastyki sportowej mężczyzn: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze i drążek. Natomiast gimnastyka sportowa kobiet to: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia oraz ćwiczenia wolne. W ramach akrobatyki widzowie mogli obejrzeć dwójki oraz trójki kobiet, dwójki mężczyzn oraz dwójki mieszane, a także skoki na ścieżce kobiet i mężczyzn. W konkurencji trampolina zaprezentowano trampolinę kobiet i mężczyzn oraz skoki synchroniczne kobiet i mężczyzn. W ramach gimnastyki artystycznej juniorki i seniorki zaprezentowały układy ćwiczeń z obręczą, piłką, maczugami oraz wstążką.

Podczas zawodów bardzo dobrze spisali się zawodnicy sekcji gimnastycznej KS AZS AWFiS. W kategorii senior dominowali Adrian Łopatyński i Sebastian Gawroński. Łopatyński zdobył złoty medal w ćwiczeniach na kółkach, poręczach oraz drążku, a także wywalczył 3. miejsce na koniu z łękami. Gawroński zdobył złoty medal w ćwiczeniach wolnych oraz skoku, a ponadto został wicemistrzem Polski w konkurencji poręcze.

Po przerwie od startów spowodowanej kontuzją wicemistrzem Polski na koniu z łękami został Bartosz Czaja, również w kategorii senior.

gimnastyka 2

gimnastyka 3

W kategorii młodzieżowiec startowali Piotr Wieczorek, Dawid Węglarz oraz Dawid Burkowski. Piotr Wieczorek został multimedalistą w dniu finałów, zdobywając 5 medali, w tym dwa tytuły mistrza Polski (3. miejsce w wieloboju, a także w finałach 3. miejsce w ćwiczeniach wolnych, 1. miejsce na koniu z łękami, 1. miejsce na kółkach, 3. miejsce na drążku). Dawid Węglarz wywalczył 2 srebrne medale (kółka oraz drążek).

W zawodach wystartowało również 9 zawodników Międzyszkolnego Klubu Sportowego (MKS Gdańsk), którzy bardzo dobrze spisali się w kategorii młodzieżowca i juniora. W wieloboju srebrny medal zdobył Paweł Kaśków, a w finałach 2. miejsce w ćwiczeniach wolnych oraz 2. miejsce na koniu z łękami i 3. miejsce na kółkach. Zawodnicy MKS-u zatriumfowali na skoku w kategorii młodzieżowca: Sebastian Gutowski (1. miejsce), Jakub Krawczyk (2. miejsce) oraz Roman Włodarczyk (3. miejsce).

W kategorii juniora multimedalistą został Jan Wysocki: 3. miejsce w wieloboju, a w finałach 1. miejsce na ćwiczeniach wolnych, 1. miejsce na koniu z łękami, 2. miejsce na kółkach. W kategorii juniora złoty medal w finale na drążku oraz brązowy na koniu z łękami zdobył Daniel Siwiński.
Łącznie gdańscy gimnastycy zdobyli 33 medale, w tym 14 złotych.

Leszek Blanik (po prawej), najlepszy polski gimnastyk w historii - mistrz olimpijski, świata i Europy

Zawodnicy rywalizowali w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS (gimnastyka artystyczna i skoki na trampolinie) oraz w nowo wybudowanej Hali Gimnastycznej Leszka Blanika - Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym AWFiS (gimnastyka sportowa mężczyzn i kobiet oraz akrobatyka).

- Hala Gimnastyczna Leszka Blanika wraz z Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym AWFiS nie została jeszcze otwarta, natomiast udało nam się doprowadzić do tego, że największy Festiwal Sportów Gimnastycznych w Polsce w tej hali już zaistniał - powiedział rektor AWFiS prof. Waldemar Moska. - Halę będziemy otwierać w listopadzie tego roku, kiedy wzbogacimy nasze Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe. Chcemy połączyć aktywność sportową z działalnością dydaktyczną oraz z terapią dysfunkcji aparatu ruchu.