• Start
  • Wiadomości
  • „Na drodze Nadziei”. Wystawa, koncert i debata o sztuce i dobroczynności

„Na drodze Nadziei”. Wystawa, koncert i debata w Oliwskim Ratuszu Kultury

W piątek i sobotę, 20 i 21 lipca 2018 r. w Oliwskim Ratuszu Kultury, odbędzie się wystawa prac oraz debata z artystami, terapeutami, filozofami i duchownymi o związkach sztuki z dobroczynnością. Wydarzenie uzupełni koncert muzyki fado w wykonaniu Marzeny Nieczui-Urbańskiej, aktorki Teatru Wybrzeże.
19.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przepełnione liryzmem i ekspresją portugalskie pieśni zaśpiewa w piątek o godz. 20 Marzena Nieczuja-Urbańska
Przepełnione liryzmem i ekspresją portugalskie pieśni zaśpiewa w piątek o godz. 20 Marzena Nieczuja-Urbańska
Mateusz Ochocki/KFP

Wystawa jest pokłosiem plenerów, które od pięciu lat organizuje ksiądz Paweł Śmierzchalski - zakonnik zgromadzenia Ojców Marianów. Podczas nich artyści dyskutowali, wzajemnie się inspirując, a obecność w miejscach sacrum pomagała im odnieść się w sztuce również do wartości duchowych. Każdy z uczestników przekazał później co najmniej jedną pracę na rzecz prowadzonego przez księdza Domowego Hospicjum. W ten sposób powstała kolekcja kilkudziesięciu prac autorstwa ponad 20 uznanych artystów.

Organizatorzy wydarzenia „Na drodze Nadziei” uznali, że w tym roku nadszedł czas na podsumowanie i sprawdzenie słuszności połączenia idei pomocy i sztuki. Powstała koncepcja wydarzenia, które zgromadzi wszystkich plenerowiczów i ich prace w jednym miejscu. Zdecydowano, aby zorganizować je w Gdańsku.

Dwudniowe wydarzenie „Na drodze Nadziei” odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Ks. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk Oliwa) w piątek i w sobotę, 20 i 21 lipca 2018 r.

Rozpocznie się wernisażem, w piątek 20 lipca, o godz. 19, który uświetni koncert muzyki fado o godz. 20. Przepełnione liryzmem i ekspresją portugalskie pieśni usłyszymy w wykonaniu Marzeny Nieczui-Urbańskiej z zespołem. Artystka śpiewa fado od 15 lat. Specjalnie dla niej powstały poruszające polskie teksty. W roku jubileuszu artystka planuje premierę kolejnego spektaklu. Na koncert wstęp jest wolny.

W sobotę, 21 lipca o godz. 17 odbędzie się spotkanie i dyskusja z artystami, terapeutami, filozofami i duchownymi. Tematem otwartej debaty będzie ma być związek sztuki z ideą dobroczynności. Organizatorzy planują dyskutować o tym “jak czasach narastającego konsumpcjonizmu, wzbogacić ideę pomagania o element filozoficzny i etyczny”.

Organizatorami wydarzenia „Na drodze Nadziei” są Fundacja Mlecznego Brata i Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Ojców Marianów.

Na wystawie zobaczymy prace takich artystów, jak:

Prof. Kiejstut Bereźnicki – malarstwo, Natalia Babicz Bereźnicka – malarstwo, Maria Bereźnicka – Przyłęcka – malarstwo, Prof. Barbara Szubińska – malarstwo, Prof. Zofia Dąbrowska – rzeźba, dr hab. Ewa Wasyłyk – malarstwo, dr hab. Tomasz Matusewicz – malarstwo, dr hab. Małgorzata Kopczyńska -Matusewicz – rzeźba, Prof. Grzegorz Ratajczyk – malarstwo, Wojciech Plust – malarstwo, dr Adriana Majdzińska – rzeźba, Sylwester Ambroziak – rzeźba, Jan Bonawentura Ostrowski – malarstwo, Katarzyna Orthwein – malarstwo, Filip Kalkowski – malarstwo, Joanna Rusinek – malarstwo, Alicja Domańska -malarstwo, Katarzyna Bułka-Matłacz – rzeźba, dr Aneta Jaźwińska – malarstwo, Joanna Sierko – malarstwo, Monika Krzakiewicz – malarstwo, Rostyslaw Woronkow – malarstwo, Robert Listwan- malarstwo, Stanisław Chomiczewski- malarstwo.

Wydarzenie dofinansowane z budżetu Miasta Gdańska w ramach projektu małych grantów.

Wstęp na wydarzenia wolny. Szczegółowe informacje https://www.ratuszkultury.pl/

TV

120-letnia kamienica jak nowa