• Start
  • Wiadomości
  • NIEPODLEGŁA 1918-2018. Cały rok świętowania stulecia Niepodległości Polski w Gdańsku i na Pomorzu

NIEPODLEGŁA 1918-2018. Cały rok świętowania stulecia Niepodległości Polski w Gdańsku i na Pomorzu

Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 roku odbędzie się w Gdańsku i województwie pomorskim cała seria wydarzeń celebrujących stulecie odzyskania Niepodległości. Pierwsza debata w Gdańsku, już we wtorek, 7 listopada, z udziałem Adama Michnika. Parada Niepodległości tradycyjnie, 11 listopada, od godz. 9.00, start na ulicy Podmłyńskiej.
02.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Parada Niepodległości w Gdańsku w 2016 roku

Miasto Gdańsk i województwo pomorskie przygotują całą serię wydarzeń - spotkań, debat, wystaw, parad, sesji naukowych i specjalnych wydawnictw - by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodłegłości w 1918 roku. 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił w czwartek, 2 listopada, na konferencji w Ratuszu Głównego Miasta: - Inaugurujemy dziś pomorsko - gdańskie obchody stulecia odzyskania Niepodległości. Robimy to oddolnie, samorzutnie, bez instrukcji z góry. Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 będziemy mówić dużo o Polsce, o naszej przeszłości i teraźniejszości: o Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, o Witosie, o pracy organicznej na Pomorzu, w Wielkopolsce. O trudnym okresie międzywojnia między 1918 a 1926 rokiem. O mniejszościach narodowych, o kościołach, związkach wyznaniowych. Chcemy refleksji nad naszą ojczyzną. Nie chodzi nam jedynie o sentymentalne wspominki. Będziemy z dumą śpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Pierwszą Brygadę. Ale w XXI wieku, w wieku wiedzy i gwałtownego rozwoju technologii, chcemy, aby nasz patriotyzm był nowoczesny, aby czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości.

Zobacz fragmenty konferencji:

Po wystąpieniu Adamowicza zaprezentowano logotyp Stulecia Niepodległej. Oto on:

Niepodległa 1918-2018. Projekt Adama Ignaciuka, który przygotował zwycięską propozycję w konkursie

Będą komiksy dla młodzieży

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk powiedział: - Najwięcej incjatyw będzie w Gdańsku, ale samorządy na Kaszubach, Kociewiu, na Żuławach i ziemi słupskiej też włączą się w obchody. Będziemy edukować młodzież w szkołach i instytucjach kultury. Powstaną specjalne wydawnictwa, komiksy, zeszyty historyczne. Zdygitalizujemy teksty z tamtych czasów. Będą specjalne seanse filmowe, konkursy i wystawy.

W Komitecie Honorowym Obchodów Stulecia Niepodległości na Pomorzu zasiadają: Paweł Adamowicz, Bogdan Borusewicz, Jerzy Gwizdała, Aleksander Hall, Andrzej Januszajtis, Olga Krzyżanowska, Joanna Muszkowska - Penson, Mieczysław Struk, Jacek Taylor i Lech Wałęsa.

Wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz powiedział: - Wielu ludzi musiało o naszą niepodległość zabiegać i dobrze, że bohaterowie lokalnego poziomu będą przypominani. Warto wydobyć i opisać te historie z Kaszub i innych miejsc z Pomorza.

Profesor Andrzej Januszajtis: - Ja pamiętam II RP, bo miałem 11 lat jak się wojna zaczęła. Pamiętam słabość II RP, pamiętam klęskę wrześniową, pamiętam paniczną ucieczkę tłumów z Warszawy, ucieczkę urzędników państwowych. Ale nie przypominajmy tylko ran i złych momentów, lecz także momenty jasne. W 1918 rok Paderewski przyjeżdża do Gdańska, spotkać się z gdańską Polonią - o takich właśnie momentach warto pamiętać.

Od lewej: prof. Andrzej Januszajtis, Paweł Adamowicz i Bogdan Borusewicz

Czy wciąż rządzą nami "trumny Dmowskiego i Piłsudskiego"?

W ramach obchodów stulecia Niepodległości, zaplanowano w Gdańsku całą serię debat o Polsce wtedy i dziś. Wojciech Duda, szef projektu Gdańskich Debat Obywatelskich, zapowiedział spotkania z wybitnymi historykami, artystami, redaktorami.

Duda: - Uczestnikami tych debat będą najwybitniejsi intelektualiści w kraju. Problemy naszych czasów nie powstały teraz, one są zakorzenione w naszej przeszłości. Stąd hasło debat: “Polska! Polska! - ale jaka?” Zastanowimy się, czy wciąż rządzą nami "trumny Dmowskiego i Piłsudskiego"? Dziś stajemy się niestety narodem w niewoli dawnych stereotypów, mitów i wyobrażeń. Nie chcemy jednak, żeby historia władała nami bez refleksji. Nasza przeszłość jest żywa, trzeba o niej mówić. 

Pierwsza z cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich już 7 listopada (wtorek) o godz. 18 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Jej bohaterem będzie Adam Michnik - redaktor naczelny “Gazety Wyborczej”. Wstęp wolny. 

4 grudnia kolejna debata, tym razem z udziałem profesora Andrzej Friszke. Później kolejne debaty o miejscu Polski w Europie, ale także problematyka konstytucyjna, czy rozmowa o szansach polskiej demokracji w Europie. 


Dokładny program Gdańskich Debat Obywatelskich „Polska! Polska! - ale jaka?”

Czas: listopad 2017 – listopad 2018

Miejsce: zawsze Ratusz Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)

Godzina: zawsze 18:00

Moderator: Jerzy Sosnowski

Program:

  • 7 XI 2017 Dwie Niepodległości – 1918 / 1989 – wyzwania i bilans (Adam Michnik)
  • 4 XII 2017 Dwie Polski – jak opisać nasze dzieje 1918 – 2018? (Andrzej Friszke)
  • 9 I 2018 Polskie konstytucje (Aleksander Hall)
  • 13 II 2018 Polska w Europie (Aleksander Smolar)
  • 13 III 2018 Naród i rewolucja (Andrzej Leder)
  • 10 IV 2018 Mity polityczne – wczoraj i dziś (Marcin Napiórkowski)
  • 8 V 2018 Maj 1926 – utracone szanse polskiej demokracji (Wiesław Władyka)
  • 12 VI 2018 Obywatele RP. Swoi i obcy (Krzysztof Czyżewski)
  • 11 IX 2018 Kościół w Polsce (Adam Szostkiewicz)
  • 9 X 2018 Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 – 2018 (Stefan Chwin)
  • 6 XI 2018 1918 – 2018 – Kultura polska w kulturze świata (Krzysztof Pomian)

Gdzie stanie Maszt Niepodległości?

W Gdańsku ma stanąć też Maszt Niepodłegości. Mieszkańcy zdecydują gdzie dokładnie. Adamowicz tłumaczy: - Marzy nam się postawienie masztu olbrzymich rozmiarów z wielką flagą narodową. Czasem zawiśnie na nim flaga Gdańska, czasem Europy, ale w większości flaga biało-czerwona. Widziałem takie maszty w Waszyngtonie czy Madrycie. Chodzi nam o miejsce spektakularne. To nie będzie tanie, to musi być solidne. Mam nadzieję, że pójdą na to nie tylko środki miejskie, ale też z ofiarności gdańszczanek i gdańszczan. Fundacja Gdańska powinna być taką skarbonką. 11 listopada 2018 gdańszczanie wciągnęliby biało - czerwona flagę na ten maszt.

Adamowicz podał ewentualne miejsca, gdzie maszt mógłby stanąć: Grodzisko, Wzgórze Mickiewicza, Biskupia Górka, Ogród Różany, Pachołek. To od głosowania mieszkańców ma zależeć, gdzie ostatecznie maszt zostanie wziesiony.

Most Niepodległości na Wyspę Sobieszewską?

Adamowicz zaproponował też, żeby mostowi na Wyspę Sobieszewską, który ma być gotowy w przyszłym roku, nadać nazwę Mostu Niepodległości. Zachęcał, aby inne nowe inwestycje w województwie nazywać podobnie. 

Parada Niepodległości w 2016 roku


11 listopada: Parada Niepodległości i msza święta

11 listopada 2017 ulicami Gdańska przejdzie piętnasta już Parada Niepodległości. Jak zawsze zamierzamy Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy a nie dzieli. Okazją jest wielkimi krokami zbliżający się jubileusz 100 lecia odzyskania niepodległości. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń.

Spotykamy się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych (zapewnimy pamiątkowe śpiewniki).

Także tam w specjalnych punktach ekspozycyjnych uczestnicy Parady będą mogli zapoznać się z formami działalności spółek miejskich, które w formule popularnych programów typu “Jak to działa” zaprezentują to czym się zajmują na co dzień.

Miłośnicy lotnictwa, ale chyba i nie tylko, z zaciekawieniem zapewne odnotują możliwość przyjrzenia się z bliska prawdziwej awionetce, którą zaprezentuje Aeroklub Gdański.

Gdańska Straż Miejska natomiast pokaże swoje umiejętności i techniczne możliwości, dzięki którym stara się by na naszych ulicach było bezpiecznie.

Z zainteresowaniem spotkają się zapewne koszulki czy plakaty przygotowywane na miejscu z nadrukami wzorów, które na codzień można spotkać na pokrywach studzienek kanalizacyjnych.

Symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.

Tradycyjnie już odbędzie się Wieczór Niepodległości - rozpoczynany go w wigilię naszej rocznicy odzyskania wolności, czyli 10 listopada. Wieczór w czasie którego można radować się w tej wzniosłej chwili uczestnicząc np. w uroczystym obiedzie, kolacji, prywatce czy spotkaniu z przyjaciółmi: w kawiarni, restauracji pubie czy barze.

W specjalnie przystrojonych na tę okazje lokalach na terenie miasta serwowane będą oryginalne dania w specjalnych cenach. Ich przygotowaniu zawsze będzie towarzyszył jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi.

Dla uczestników Parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seriora Motława szaliki i kokardy narodowe.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XV Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Więcej informacji: www.paradaniepodleglosci.pl

Facebook Parady Niepodległości

Biało czerwone desery i inne polskie przysmaki

Zarówno piątkowy wieczór, 10 listopada, jak i sobotni dzień 11 listopada, będą pełne kulinarnych niespodzianek. Tradycyjnie gdańscy kucharze przygotują specjalne dania kuchni polskiej, a na stolach królować będzie m.in. gęś, kaczka, pierogi, dynia, żurek staropolski czy kapuśniak, oraz różnego rodzaju biało-czerwone desery czy drinki.

Jednym zdaniem – będzie można dobrze zjeść i to w specjalnej cenie.

Szukajmy więc restauracji z białą-czerwoną flagą przy wejściu.

Wieczór Niepodległości rozpoczynany w wigilię rocznicy odzyskania niepodległości, czyli 10 listopada. Warto więc zaplanować sobie wolny wieczór i spędzić go radośnie ze swoją rodziną i znajomymi w biało-czerwonej atmosferze.

Natomiast 11 listopada, po Paradzie Niepodległości, restauracje staną dla nas otworem do późnych godzin wieczornych.

Lista restauracji biorących udział w Wieczorze Niepodległości i ich menu.

TV

To przedszkole jest wzorem