• Start
  • Wiadomości
  • Muzyczna podróż w czasie. Festiwal ORGANy PLUS+ w kościele Św. Trójcy

Muzyczna podróż w czasie. Festiwal ORGANy PLUS+ w kościele Św. Trójcy

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty i techniki wykonawcze, wyjątkowa akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy w Gdańsku, wreszcie, muzyka niesłyszana nigdzie indziej w Polsce - tak prezentuje się wiosenna odsłona Festiwalu ORGANy PLUS+. Koncerty będą odbywały się od piątku do niedzieli (9-11 czerwca). Bilety, bardzo tanie, jeszcze są.
09.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Festiwal ORGANy PLUS+

- Festiwal ORGANy PLUS+ jest taką platformą koncertową, w ramach której prezentacje artystyczne odbywają się z poszanowaniem praktyki wykonawczej dawnych epok - mówi dyrektor naczelny festiwalu dr hab. Andrzej Szadejko. - Staramy się jak najbardziej zbliżyć nie tylko do tego, w jaki sposób muzyka była wykonywana przez artystów w dawnych czasach, ale także oddać sytuację akustyczną.

Taka wyjątkowa możliwość jest tylko w kościele pw. Św. Trójcy (Gdańsk, ul. Św. Trójcy 4), który dysponuje odpowiednią akustyką z dawnych czasów.

- Kościół, jako jeden z trzech, nie został zburzony w ciągu ostatniej wojny. Jest tutaj oryginalna akustyka sprzed 500 lat, na dodatek znajdują się tutaj takie elementy architektoniczne, jak zachowane jako jedyne w Polsce lektorium, czyli chór muzyczny, a także organy rekonstruowane według ścisłych zasad technologii wykonywania elementów z XVII i XVIII wieku. To wszystko umożliwia nam wejście w sytuację odbiorcy muzyki z tamtego okresu - możemy poczuć się przez moment jak ktoś, kto tych kilka wieków temu przyszedł do tego kościoła i słuchał muzyki, która w tamtym czasie powstawała i była wykonywana - tłumaczy Szadejko.

Festiwal, który w tym roku może pochwalić się już trzecią edycją, został podzielony przez organizatorów na dwie edycje: wiosenną i jesienną. Najbliższa odbędzie się od piątku do niedzieli 9-11 czerwca 2017 r. W programie znalazły się trzy koncerty poświęcone muzyce wokalnej. Podczas pierwszego wieczoru usłyszymy odkrycie ostatniego czasu - monodię zakonu krzyżackiego, która jest zachowana w manuskryptach i księgach chorałowych przechowywanych w Bibliotece Gdańskiej. Koncert wykona Schola Gregoriana Gedanensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego, a akompaniować będzie młody organista z Katowic, ale już uznawany za wybitnego improwizatora Tomasz Orlow.

Schola Gregoriana Gedanensis

Drugi koncert będzie poświęcony muzyce Jana Sebastiana Bacha.

- To koncert trochę w odniesieniu do obchodów 500-lecia Reformacji, bo trzeba pamiętać, że Reformacja na Pomorzu zaczęła się właśnie w Kościele św. Trójcy w Gdańsku - mówi Szadejko.

Koncert będzie wyjątkową okazją do wysłuchania motetów Bacha, wykonywanych z chóru muzycznego z dużymi organami, czego jak podkreśla dr. hab. Szadejko, nie można zrobić nigdzie indziej w Polsce. Wykonają je Goldberg Vocal Ensemble pod dyrekcją Szadejko, który wykona także Małe preludia chorałowe z Der III. Theil der Klavierübung Jana Sebastiana Bacha. - To opus magnum Jana Sebastiana Bacha na organy. Są to utwory bardzo rzadko wykonywane ze względu na trudności techniczne i interpretacyjne - podkreśla dyrektor. 

Oba koncerty rozpoczną się o godz. 19. Ostatni, niedzielny koncert odbędzie się o godz. 15 i będzie miał trochę lżejszą formułę. Wystąpi dwoje artystów ze Śląska: improwizator Julian Gembalski i sopranistka Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, którzy wykonają kantaty i utwory organowe Georga Friedricha Haendla.

Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia, czy warto się wybrać, to podpowiadamy, że warto. Znakomici wykonawcy i oryginalne niespotykane wykonanie pójdą bowiem w parze z tanimi biletami. Normalny bilet na jeden koncert kosztuje 20 zł, ulgowy - 10 zł. 

- Naszą ideą jest to, żeby, w przeciwieństwie do innych imprez w Gdańsku zajmujących się muzyką dawną, jak najwięcej ludzi z tego skorzystało. Sam kościół też jest do tego predystynowany, w ławkach jest 900 miejsc, więc nie będzie problemu z odbiorem. To festiwal otwarty na wszystkich odbiorców - tłumaczy Szadejko.

Więcej informacji o poszczególnych koncertach w ramach festiwalu: Festiwal ORGANy PLUS+ 2017 Wiosna



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet