• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Gdańska. Kolejne pamiątki wpływają od darczyńców

Muzeum Gdańska. Kolejne pamiątki wpływają od darczyńców

Ponad 120 eksponatów, rodzinnych pamiątek związanych z przedwojennym i powojennym Gdańskiem oraz Gdynią, trafiło do zbiorów Muzeum Gdańska. Podarowała je miastu, zmarła w tym roku, Elżbieta Laskowska z domu Berman. Kto chciałby również przekazać dary muzeum, może to zrobić do końca roku - akcja pozyskiwania zbiorów przez MG potrwa do końca 2018 r.
15.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród darów, które przekazała Elżbieta Laskowska muzeum są zdjęcia z lat 1936-1952, publikacje, pamiątki z czasów szkolnych, korespondencja prywatna...
Wśród darów, które przekazała Elżbieta Laskowska muzeum są zdjęcia z lat 1936-1952, publikacje, pamiątki z czasów szkolnych, korespondencja prywatna...
A. Gierszewski/Muzeum Gdańska

Wśród darów, które przekazała Elżbieta Laskowska znalazły się zdjęcia z lat 1936-1952, publikacje – w tym niemieckojęzyczny przewodnik po Gdańsku (z którym pani Elżbieta została sfotografowana), świadectwa, legitymacje, pamiątki z czasów szkolnych, korespondencja prywatna, przedmioty osobiste z czasów szkolnych oraz wycinki z gazet. W sumie jest to 126 eksponatów.

- Część z przekazanych darów zostanie wpisana na inwentarz, a część – głównie korespondencja i wycinki z gazet - zostanie wykorzystana jako materiały pomocnicze. Wpisane na inwentarz przedmioty zostaną zdigitalizowane i trafią pod koniec 2018 r. na portal www.dziedzictwo-gdansk.pl - tłumaczy Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.


Zdjęcie Elżbiety Berman z niemieckojęzycznym przewodnikiem po Gdańsku w ręku
Zdjęcie Elżbiety Berman z niemieckojęzycznym przewodnikiem po Gdańsku w ręku
A. Gierszewski/Muzeum Gdańska



Elżbieta Laskowska była córką Jerzego Bermana, który przyjechał do Gdańska ze Starachowic latem 1945 r. i pracował tu jako inspektor ds. mienia poniemieckiego. Zimą następnego roku dołączyły do niego żona Apolonia oraz córka Elżbieta. Rodzina zajęła czteropokojowe mieszkanie we Wrzeszczu na ulicy Roosevelta 112 w dzielnicy poniemieckich bloków, budowanych w czasie wojny dla robotników. W 2018 r. pani Elżbieta zadeklarowała chęć przekazania swoich pamiątek do Muzeum Gdańska i skontaktowała się z pracownikami Muzeum Gdańska.

13 sierpnia 2018 r. jej ostatnią wolę wypełnił zamieszkały w Stanach Zjednoczonych Krzysztof Laskowski – syn Elżbiety Laskowskiej.

 

Zdjęcia przekazane przez Elżbietę Laskowską
Zdjęcia przekazane przez Elżbietę Laskowską
A. Gierszewski/Muzeum Gdańska



Kolejne zbiory trafią do MG - 24 października 2018 r. Są to dary przekazane przez zamieszkałego w Izraelu Ido Katza. Dziadek Ido Katza, Selig Katz, który był gdańskim tapicerem, mieszkał przy Podwalu Przedmiejskim 34. W 1925 r. ożenił się z Erną z domu Friedeberg, również gdańszczanką. Obie rodziny były wyznania mojżeszowego. W 1932 r. w Gdańsku urodził się ich syn Walter Georg – ojciec Ido Katza.

Zbiórka pamiątek związanych z Gdańskiem trwa do końca tego roku. Przekazać je może każdy z intencją przekazania przedmiotów do zbiorów Muzeum Gdańska, bądź z intencją wykonania ich kopii cyfrowych.

Osoby zainteresowane współpracą mają do dyspozycji dwa numery kontaktowe +48 519 486 653 oraz +48 512 418 757 oraz e-mail:historia@muzeumgdansk.pl.

TV

120-letnia kamienica jak nowa