• Start
  • Wiadomości
  • Mozartiana 2017. Mozart, jakiego nie znacie - klasyczny, jazzowy, folkowy

Mozartiana 2017. Mozart, jakiego nie znacie - klasyczny, jazzowy, folkowy

Muzyka Mozarta grana przez orkiestrę, na akordeonie i szkockich dudach, w salonie, w parku i w katedrze. W sumie siedem dni z dziełami geniusza, 13 wydarzeń i ponad 200 artystów, w tym porównywana do Marii Callas rosyjska sopranistka Julia Leżniewa, i prawykonania dzieł Mozarta zrekonstruowane współcześnie. Festiwal Mozartiana odbędzie się od 20 do 27 sierpnia 2017.
20.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana po raz pierwszy odbył się w Gdańsku w 2006 roku

- Nieprzypadkowo Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana zaczął się w Oliwie, w 2006 roku. Jest bowiem rodzajem kontynuacji działań opatów cysterskich, którzy swój klasztor założyli 800 lat temu, tu rozpoczynając swoją działalność - mówi Jan Łukaszewski, inicjator festiwalu Mozartiana, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego. - To był zakoń niezwykły. Wprowadzili Europę w nowoczesny świat: byli wynalazcami (to oni skonstruowali pierwszy wóz strażacki), uprawiali ziemię, byli też mecenasami wszelkich sztuk. Jeden z najsłynniejszych polskich dziejopisarzy - Wincenty Kadłubek był właśnie cystersem. Oliwa była wówczas taką małą Florencją.

Mozart w salonie

Pierwsze koncerty festiwalu Mozartiana, które rozpoczynają się już w niedzielę, 20 sierpnia 2017, odbędą się w salonie w Domu Uphagena, gdzie usłyszymy wybitnego klawesynistę, wirtuoza, profesora z Cambridge, Martina Ennisa grającego zrekonstruowany przez siebie mozartowski utwór.

- Będziemy świadkami prawykonania utworu Mozarta, który jak wiadomo, wzorował się na mistrzach z Włoch i Niemiec, na Janie Sebastianie Bachu i jego synach, z którymi nawet się spotykał - mówi Łukaszewski. - Jeszcze jako dziecko, podczas koncertów Mozart improwizował fugi na zadany temat w wirtuozerski sposób, grywał niemodną już wtedy barokową muzykę polifoniczną. Później również pielęgnował tę tradycję baroku niemieckiego i włoskiego, często włączał fugi do religijnych swoich dzieł.

Reżyser Jerzy Bielunas, scenograf Mariusz Napierała i dyrektor festiwalu Jan Łukaszewski zapewniają, że będzie to wydarzenie niezwykłe

Korzystając z oryginalnych szkiców Mozarta, dodając pewne elementy w stylu mistrza, Martin Ennis złożył w całość utwór, którego pierwsze wykonanie odbędzie się w Gdańsku. 

- Wiele utworów Mozarta zostało w ten sposób zrekonstruowanych, ze słynnym Requiem na czele, które również na podstawie szkiców, ukończyli jego uczniowie - tłumaczy Jan Łukaszewski.

Kolejnych koncertów, w poniedziałek i we wtorek, wysłuchamy również w Domu Uphagena.

- W poniedziałek, 21 sierpnia, po raz pierwszy na festiwalu Mozartiana zabrzmi niekojarzony z muzyką Mozarta, ale przecież zbudowany na wzór organów - akordeon. Zagra na nim Maciej Frąckiewicz - zachęca Łukaszewski.

We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza Gdańska wypełnią brzmienia skrzypiec i fortepianu. Na scenie pojawią się - polska skrzypaczka mieszkająca w Wiedniu, Anna Gutowska oraz pianista, Antoni Lichomanow.

Mozart w parku - klasyka, jazz i folk

Mając nadzieję, że pogoda dopisze, od środy 23 sierpnia do soboty 26 sierpnia, organizatorzy zapraszają słuchaczy do Parku Oliwskiego. Tam, w plenerze, posłuchamy niecodziennych wykonań dzieł “cudownego dziecka”, również w stylu jazzowym i folkowym. Będziemy też świadkami oryginalnego spektaklu teatralno-muzycznego “Fantazja na oliwskie organy” w reżyserii Jerzego Bielunasa.

- Wchodząc do parku przekraczamy granicę czasu - mówi Mariusz Napierał odpowiedzialny za tegoroczną scenografię festiwalu. - Festiwal rozgrywać się będzie w kilku przestrzeniach parku: scena, wyspy, statyści... To tworzy klimat, w który chcemy słuchaczy wprowadzić i który będzie odświeżający dla ducha. Motywem przewodnim scenografii będzie zieleń, którą połączymy z elementami z epoki i elementami technologicznymi.

Plenerową odsłonę festiwalu otworzy w środę, o godz. 19, koncert słowackiej orkiestry Slovak Sinfonietta, której towarzyszyć będzie francuski trębacz Romain Leleu. Artysta nie zagra wprawdzie Mozarta, ale muzykę z jego czasów.

- Francuzi to prawdziwi wirtuozi trąbki, najwięcej geniuszy gry na tym instrumencie wywodzi się z Francji - zachęca Łukaszewski.

Gaba Kulka z zespołem zagrają w Parku Oliwskim już w środę

Nieco później, o godz. 21.30, przekonamy się jak interpretują XVIII-wieczne utwory - nagrodzona Fryderykiem w roku 2009 i nominowana do paszportu Polityki - Gaba Kulka i jej zespół. Gaba Kulka łączy jazz, rock z poetyckimi tekstami, choć sama określa swoją muzykę jako progresywny pop.

Dzień później czeka nas premiera spektaklu "Fantazja na oliwskie organy", który napisany został specjalnie dla festiwalu Mazartiana.

- To spektakl inspirowany pomysłem Jana Łukaszewskiego, który chciał opowiedzieć o wielkim, ostatnim opacie Jacku Rybińskim, o jego pasji i fascynacji sztuką zachodnioeuropejską tamtej epoki - opowiada reżyser Jerzy Bielunas. - Rybiński był wielkim melomanem, twórcą orkiestry i chóru. Napisaliśmy spektakl muzyczny, który rozpoczyna się fragmentami chorałów gregoriańskich.

Intryga opiera się na hipotetycznym spotkaniu opata z Mozartem. Postaci te przedstawią monumentalne, trzymetrowe marionety, a głosu opatowi użyczy wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz. Wystąpią też soliści Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran i Wojciech Gierlach - bas oraz Polska Filharmonia Bałtycka i Polski Chór Kameralny.

W czwartek wystąpi też jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, Artur Dutkiewicz. W piątek zaś zagra niezwykle barwny szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu, na oryginalnych szkockich instrumentach.

zespół Breabach zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu, na oryginalnych szkockich instrumentach

W czwartek i piątek warto przyjść "na Mozarta" do parku z dziećmi. O godz. 17, Aneta Głuch, aktorka i reżyser teatru lalek, dziekan wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie, przedstawi wyreżyserowany przez siebie program przeznaczony dla najmłodszego widza.

Wielki finał w Archikatedrze Oliwskiej

Koncert Finałowy odbędzie się jak zwykle w Archikatedrze Oliwskiej, w sobotę 26 sierpnia, o godz. 21. W murach świątyni wybrzmi Msza c-moll genialnego kompozytora. 

Sopranistkę Robin Johannsen usłyszymy podczas koncertu finałowego w Archikatedrze Oliwskiej w sobotę, 26 sierpnia

- Niektórzy muzykolodzy twierdzą, że Msza c-moll jest najwybitniejszym dziełem Mozarta. Niestety utwór ten również był oryginalnie niedokończony - tłumaczy Jan Łukaszewski. - Do wykonania dzieła zaprosiliśmy wybitnych artystów.

Usłyszymy więc sopranistkę Robin Johannsen – goszczącą na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych, Julię Leżniewą – rosyjską sopranistkę, która po raz pierwszy zaśpiewa w Gdańsku (oprócz partii drugiego sopranu w Mszy c-moll zaśpiewa także solowe Regina coeli), Lothara Odiniusa - niemieckiego tenora, laureata wielu prestiżowych nagród oraz polskiego śpiewaka i pedagoga – Wojciecha Gierlacha (bas).

Partię chóralną wykona Polski Chór Kameralny (organizator festiwalu), a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music z Wlk. Brytanii.

Julia Lezhneva po raz pierwszy zaśpiewa w Gdańsku

Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie maestro Jan Łukaszewski.

Festiwal odbywa się dzięki Miastu Gdańsk, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.


Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Wiemy, kto zagra [PROGRAM]

Festiwal Mozartiana. Dyrygent tłumaczy, dlaczego muzyka klasyczna jest dla każdego

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie