• Maszerowali z kijkami, z Bydgoszczy, Szczecina i nawet Zakopanego

Maszerowali z kijkami, z Bydgoszczy, Szczecina i nawet Zakopanego

W niedzielę, 25 września 2016 r. sympatycy marszów z kijkami wzięli udział w drugiej edycji imprezy Nordic Walking Gdańsk 2016. Była to jednocześnie ósma runda zawodów cyklu Pucharu Bałtyku. W stawce znaleźli się uczestnicy nie tylko z Trójmiasta, ale również z Bydgoszczy, Kwidzyna, Lęborka, Sierpca, Słupska, Szczecina a nawet z Zakopanego.
26.09.2016

Zawodnicy rywalizowali na malowniczej, zmodyfikowanej w porównaniu do wiosennej rundy trasie wytyczonej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, ze startem i metą w Matemblewie. Do wyboru były dwa dystanse 5 lub 10 kilometrów (odpowiednio 1 lub 2 pętle).

Na starcie stanęła spora grupa młodych zawodników, którzy dzielnie maszerowali w towarzystwie swoich rodziców a zwieńczeniem ich wysiłku był medal, który czekał na mecie na każdego kończącego zmagania. Najmłodszym uczestnikiem był zaledwie dwuletni Antoś Grudnowski! Najstarszy zawodnik imprezy był 75-letni Feliks Namsołek.

Na krótszym dystansie najszybszym zawodnikiem okazał się Piotr Brzozowski /Sławno - Aktywni Postomino/, który potrzebował na jego pokonanie 27 minut i 42 sekundy. Drugi był Tomek Knitter / Błękitni NW Dziemiany/ z czasem 28:02. Jako trzeci na mecie zameldował się Leonard Naczk / Chodzezkijami Lębork Team Lęborskie Kije/ - 28:24.

Najszybszą kobietą po 5. kilometrach była Julia Urbanowicz /Bytonia/ z wynikiem 29:57. Kolejna z pań, Małgorzata Kowza-Dzwonkowska /Gdańsk – Mama+Liliana/ straciła do zwyciężczyni ponad minutę – 30:59. Miejsce na podium wywalczyła również Saturnina Wilkołek-Szudarska /Dwa Kije Słupsk/ z czasem 31:08.

Na 10-kilometrowej trasie bezapelacyjnie najszybszy był Olgierd Depka-Prądzynski /Gdynia – Pendolino/, który pokonał ją w 54:17, ze średnią prędkością 11,05 km/h. Jego przewaga na mecie nad kolejnym zawodnikiem, Adrianem Tofilem /Gdynia – 56:12/ wyniosła prawie 2 minuty. Miejsce na podium uzupełnił Michał Piotrowski /Gdańsk - Face Nordic Walking Team/, który praktycznie przez cały dystans jak cień podążał za Adrianem Tofilem, a jego czas to 56:22.

Wśród pań zwyciężyła Adrianna Lipko /Gdynia – Pendolino/, która zameldowała się na mecie po 1:01:08. Tuż za nią finiszowała Adriana Tofil /Gdynia/ z czasem 1:01:17. Trzecie miejsce zajęła Joanna Stopa /Błękitni NW Dziemiany/ - 1:01:38.

Do ukończenia cyklu Pucharu Bałtyku pozostały jeszcze dwie rundy, w Kobylnicy oraz Łebie.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Patronat Honorowy: Polski Komitet Olimpijski, Marszałek Województwa Pomorskiego. Patronat medialny: Radio Gdańsk, gdansk.pl, trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki