• Start
  • Wiadomości
  • Masz niebanalny pomysł? Miasto zaprasza na spotkania z mentorami

Masz niebanalny pomysł? Miasto zaprasza na spotkania z mentorami

Niektórzy mają dopiero pomysł, niektórzy już działają, ale wszyscy potrzebują rady, konstruktywnej krytyki i konkretnych podpowiedzi od osób z doświadczeniem. Kilku innowatorów takie wsparcie właśnie otrzymało podczas pierwszego spotkania zorganizowanego przez miasto Gdańsk dla pomysłodawców i mentorów. Miejski projekt ma wyłuskać gdańszczan mających niebanalne pomysły i pomóc im je zrealizować.
08.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Michał Antoniuk: - Mój pomysł to wypożyczalnia handbike'ów czyli rowerów z napędem ręcznym

- Mam głowę pełną pomysłów, propozycji rozwiązań i bardzo konkretnych działań - mówi Krzysztof Skrzypski z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, który uczestniczył w spotkaniu 8 lutego 2017 roku. - Stowarzyszenie chce stworzyć miejsca pracy dla naszych podopiecznych, osób niepełnosprawnych intelektualnie, słabiej funkcjonujących. Myślimy o kawiarni, może ekopiekarni. Rozmawiałem z mentorami, podpowiedzieli jak skonstruować umowę, żeby prowadzić kawiarnię, dostałem kontakt od osoby, która już taką działalność prowadzi. Mam kontakty, propozycje, plany. I wszystko w jedno popoludnie. Bardzo polecam!

Spotkanie innowatorów i mentorów to cześć projektu BoostINNO (Boosting Social Innovation) realizowanego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku od lutego 2017. To cykliczne spotkania, na których pomysłodawcy i innowatorzy społeczni będą konfrontować swoje pomysły i przedsięwzięcia z osobami o różnorodnym i bogatym doświadczeniem zawodowym (tzw. mentorami). Jest to początek kompleksowego systemu wsparcia dla innowacji społecznych w Gdańsku.

AKTYWNIE DO PRZODU, HOSPICARE, Z_GŁOWA, INSPIRACJE, DBAM O MÓJ Z@SIĘG, STEELOVE COMPANY, #CZEMUNIE - to nazwy projektów - pomysłów zaprezentowanych przez innowatorów spolecznych podczas spotkania, na ich omówienie każdy miał pięć minut. Po prezentacji każdy z pomysłodawców przysiadał się do stolików, przy których siedzieli eksperci, biznesmeni, urzędnicy itp i przez kolejne kilka minut dyskutował o projekcie. 

- Mój pomysł to wypożyczalnia handbike'ów czyli rowerów z napędem ręcznym - mówił Michał Antoniuk z fundacji AKTYWNIE DO PRZODU. - W Gdańsku, na Pomorzu nie ma takiej możliwości dla osób niepełnosprawnych czy na wózkach, a jest to fantastyczna sprawa. To rehabilitacja fizyczna, ruchowa, psychiczna. Sam jestem niepełnosprawny, dla mnie taki rower to powrót do czasów kiedy byłem zdrowy i trenowałem kolarstwo szosowe. Wiem, że dla wielu osób w podobnej sytuacji, także tych których nie stać na zakup takiego roweru, wypożyczalnia to świetna alternatywa spędzania czasu wolnego, ale też ułatwienia w codzienności.

Każda z inicjatyw to niebanalny pomysł. Na przykład pod hasłem HOSPICARE kryje się aplikacja mobilna dla rodziców dzieci będących pod opieką hospicjum domowego, projekt Z_GŁOWA to wyszukiwarka rozwiazań dla rzeczy których chcemy się pozbyć, a nie wiemy jak, DBAM O MÓJ Z@SIĘG to także aplikacja mobilna służąca gromadzeniu danych dotyczacych korzystania z telefonów komórkowy.  

Dyskusje przy stolikach. 7 minut na pytania, rady, dyskusje, czasem też... tzw. kubeł zimnej wody

Dla innowatorów takie spotkania to możliwość przedyskutowania pomysłu pod kątem finansowym, rozwojowym, administracyjnym, nawiązanie kontaktu i otrzymanie cennych informacji i wiedzy, gdzie szukać wsparcia dla dalszych postępów, jakie osoby, organizacje czy instytucje mogą pomóc w dalszym rozwoju przedsięwzięcia, otrzymanie spisanej informacji zwrotnej od mentorów dla każdego innowatora i pomysłu

- Te spotkania to szukanie innowacji społecznych i opracowywanie pomysłów na ich wspieranie w naszym mieście - tłumaczy Magdalena Skiba kierownik Referatu Współpracy Lokalnej  i Innowacji Społecznych gdańskiego magistatu. - Szukamy innowatorów, miejsc, pomysłów które są nieoczywiste, a mają wysokie oddziaływanie społeczne. To też zdobywanie wiedzy o tym co decyduje, że dany pomysł ma rzeczywiste oddziaływanie społeczne.     

Dla miasta z kolei spotkania to możliwość zebrania informacji o potrzebach innowatorów społecznych i sugestii od mentorów nt. typu działań i inicjatyw jakie Miasto powinno podjąć by w Gdańsku pojawiło się więcej społecznych innowacji.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim