• Start
  • Wiadomości
  • Masz długi? Jesteś po eksmisji? Chcesz wziąć pożyczkę w parabanku? Czytaj Pocieszka na gdansk.pl

Masz długi? Jesteś po eksmisji? Chcesz wziąć pożyczkę w parabanku? Czytaj Pocieszka na gdansk.pl

Witaj, jestem Pocieszek - tak zaczyna się poradnik dłużnika, stworzony przez pracowników Centrum Treningu Umiejętności Społecznych w Gdańsku. Niewielka broszurka to konkretne rady dla osób zadłużonych, po eksmisji, informacje o dziedziczeniu długów i konsekwencjach kredytu w parabanku. Książeczkę można pobrać ze strony miasta.
14.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Spotkanie inauguracyjne Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w gdańskim UM w 2015 roku. Nz Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. integracji społecznej

 

- Zamiar był taki, aby w skondensowanej formie zebrać informacje przydatne osobie zadłużonej. A konkretnie mieszkańcowi lokali socjalnych lub komunalnych w Gdańsku - mówi Mariusz Wilk z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku, które prowadzi gdańskie Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. - W poradniku są informacje, jak dochodzi do zadłużenia, co robić kiedy dostaniemy decyzję o egzekucji komorniczej czy o eksmisji z zadłużonego mieszkania, jak przerwać ciągłe zadłużanie się itp.

To, co znalazło się w poradniku było konsultowane z pracownikami CTUS (tutaj trafiają osoby po eksmisji), z pracownikam Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

Poradnik powstał ponad rok temu, własnymi siłami opracowali go i wydali pracownicy CTUS, dwieście egzemplarzy trafiło m.in. do pracowników socjalnych MOPR, którzy rozprowadzali je wśród swoich podopiecznych, kolejne do biur obsługi mieszkańca, do siedzib GZNK, wszędzie tam gdzie mogą znaleźć się osoby zadłużone.

Poradnik dłużnika jest też dostępny na stronie gdansk.pl

 

Pocieszek, czyli poradnik dłużnika na 18 stronach

 

Przez 18-stronicową książeczkę czytelnika prowadzi Pocieszek, bohater wymyślony przez pracowników centrum, narysowany przez Marka Wilka. Ludzik w przystępny sposób tłumaczy problemy związane z zadłużaniem się, jego konsekwencje i wskazania, jak można poradzić sobie z konkretnym problemem. Pocieszek tłumaczy np. krok po kroku, co będzie się działo w przypadku zadłużenia mieszkania w GZNK.

- Czyli dowiemy się, że do lokatora najpierw przyjdzie pismo z numerami kont, na które można spłacać zadłuzenie. Dalej, że można starać się o rozłożenie zadłużenia na raty, umorzenie odsetek czy odroczenie płatności. W końcu, że jest możliwość odpracowania długo i może to ktoś zrobić za nas - opowiada Mariusz Wilk. - To są bardzo przydatne informacje, których osoby zadłużone nie mają. Nie wiedzą na przykład, że nie pojawiennie się w sądzie nie uchroni przed wyrokiem eksmisji. I ze warto przyjść na sprawę sądową, bo to szansa na wytłumaczenie, dlaczego doszło do takiej sytuacji i otrzymanie korzystnego orzeczenia sądu.


Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta zamierza wydać następny poradnik dotyczący nowych problemów związanych z zadłużeniem, a książeczka jest jednym z wielu działań w ramach Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, który rozpoczął się w 2015 roku.



TV

120-letnia kamienica jak nowa