• Start
  • Wiadomości
  • Malarz Krzysztof Gliszczyński z Nagrodą Prezydenta Gdańska. Spotkanie z artystą w piątek

Malarz Krzysztof Gliszczyński z Nagrodą Prezydenta Gdańska. Spotkanie z artystą w piątek

Od wielu lat związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa, prof. Krzysztof Gliszczyński obchodzi 30-lecie pracy twórczej. Podczas spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 na Dolnym Mieście, artysta zostanie wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Spotkanie odbędzie się 17 listopada o godz. 18. Wstęp wolny.
16.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Krzysztof Gliszczyński jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi III Pracownię Malarstwa


Krzysztof Gliszczyński jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Hugona Laseckiego, a także ważną postacią polskiej sceny artystycznej. Był założycielem i współprowadzącym w latach 1995 do 2002, Galerię Koło w Gdańsku. Dziś jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi III Pracownię Malarstwa.

- Porozmawiamy o twórczości artysty, o gdańskiej scenie artystycznej i o tym, co działo się przez ostatecznie 30 lat twórczo w jego życiu - mówi do Olga Jankowska z Łaźni 1. - Spotkanie z prof. Krzysztofem Gliszczyńskim odbędzie się w sali Parakina, gdzie zobaczymy też dwie dokumentacje jego prac.

W twórczości artysty kilka tematów wysuwa się na plan pierwszy. Są to czas i przemijanie, a przez to pamięć lub jej brak oraz kolor - czerwień.

Jedna z prac Krzysztofa Gliszczyńskiego


Iwona Ziętkiewicz w pracy krytycznej zatytułowanej “Obraz jako funkcja czasu” w 2002 roku pisała: “W sztuce Krzysztofa Gliszczyńskiego jak echo powracają przeszłość, tradycja, ślad, wędrówka, trwanie, przemijanie, przenikanie… Malowanie obrazów jest tu jak pisanie kolejnych rozdziałów traktatu filozoficznego o sensie twórczej aktywności człowieka świadomego istnienia antynomii ducha i materii, przy czym punkt ciężkości, jak wahadło, przesuwa się to w jedną, to w druga stronę”.

Przemijanie było też źródłem jego inspiracji przy tworzeniu autoportretów. Niemalże dziesięć lat temu, w 2008 roku, w Łaźni mogliśmy te prace pod znamiennym tytułem „Autoportret à retour. Urny i obrazy synergiczne”.

Krzysztof Gliszczyński był założycielem Galerii Koło w Gdańsku [na zdj.: wystawa prac artysty]

Kolejną fascynacją Krzysztofa Gliszczyńskiego jest czerwień. Kolor, który wraz z niebieskim i żółtym wchodzi w skład triady podstawowych kolorów w malarstwie.

Marta Smolińska w 2012 tak opisywała wystawę „Iosis et leucosis, czyli czerwienienie i bielenie”: “W pracach Krzysztofa Gliszczyńskiego, czerwień zostaje skonkretyzowana, wcielona w materię i włączona w strukturę układu, w którym eksplorowane i dynamizowane są najrozmaitsze jej właściwości (…) Czerwień, od wieków obciążona przebogatą tradycją symboliczną, dla Gliszczyńskiego staje się żywiołem, zapraszającym do odkrywania go na nowo; zarówno ze świadomością historii czerwieni, jak i zapominaniem tej historii, by zobaczyć ją zupełnie „na świeżo”, uruchomić jej potencjał jakby od zera.”

Niestety, z powodu trwającej w Łaźni wystawy “In Balance” nie będzimy mogli zobaczyć prac profesora na żywo, ale w tle obu prelegentów - laureata i prowadzącego spotkanie dr. Łukasza Guzka wyświetlone zostaną filmy dokumentujące jego prace.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Obraz synergiczny, Krzysztof Gliszczyński

Prof. Krzysztof Gliszczyński w latach 1995–2002 był założycielem i współprowadzącym Galerię Koło w Gdańsku. Jest pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawanej przez ZPAP w Gdańsku. W latach 2008–2012 był Dziekanem Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, a w latach 2012–2016 Prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy ASP w Gdańsku. Krzysztof Gliszczyński jest wielokrotnym stypendystą, między innymi Pollock Krasner Foundation z Nowego Jorku czy DAAD w Atelierhaus Worpswede, Ministra Kultury i Sztuki oraz Rady Miasta Gdańska. Laureat Nagrody w dziedzinie malarstwa na III Triennale Sztuki Pomorskiej w PGS w Sopocie,

Był wielokrotnie nagradzany za działalność artystyczną i pedagogiczną. W roku 2014 otrzymał Nagrodę Rektora I st. za budowanie wizerunku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w 2012 Nagrodę Rektora ASP w Gdańsku II st. za konsekwentne rozwijanie modelu kształcenia na Wydziale Malarstwa oraz dbałość o rozwój kadry. Oprócz wielu wyróżnień i nagród otrzymał odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska