Ludzie ocalili psa. Teatr Miniatura jedzie do Petersburga

Zrealizowany przez Teatr Miniatura pierwszy spektakl dokumentalny dla dzieci: „Baltic. Pies na krze” będzie pokazany w Rosji. Już 15 grudnia gdańszczanie dadzą dwa przedstawienia w Sankt Petersburgu. W siedzibie Teatru we Wrzeszczu spektakl będzie do obejrzenia w styczniu.
10.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Baltic. Pies na krze” to spektakl oparty na głośnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w 2010 roku. Tytułowy bohater, kundelek, został zauważony w styczniu, gdy dryfował na kawałku kry przez Wisłę. Przemarznięte i przerażone zwierzę udało się uratować dzięki akcji przeprowadzonej na wodach Zatoki Gdańskiej przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica. Historia znana była na całym świecie, ponieważ nagrania z akcji ratunkowej obiegły zarówno polskie, jak i zagraniczne media.


Opowieść o człowieczeństwie

Wszystko to opisała Barbara Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”. Posłużyła ona Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu do stworzenia jednego z pierwszych spektakli dokumentalnych adresowanych do dzieci.

- Historia psa, który płynie na krze i wypływa na środek morza, nie przyciągnęła mojej uwagi tylko z tego powodu, że jest bardzo interesująca i w jakiś sposób irracjonalna - mówi dyrektor Teatru Miniatura i zarazem reżyser spektaklu, Romuald Wicza-Pokojski. - Bardzo ważne jest to, że staramy się być teatrem, który realizując swoją sztukę daje nadzieję, a myślę, że ta historia bardzo dużo mówi o człowieczeństwie. Innym aspektem jest to, że interesują nas historie lokalne, które mają potencjał globalnego oddziaływania, a ta historia właśnie taką była.

Choć spektakl ma charakter dokumentalny - znalazł się w nim także fragment filmu z akcji ratunkowej - reżyser nadał opowieści bajkowy, chwilami magiczny klimat i zostawił widzom duże pole dla wyobraźni. Stworzył przedstawienie z przesłaniem dla dzieci, jednak emocje i odwołania do uniwersalnych prawd odnajdą w nim również młodzież i dorośli - dlatego powinno się w jego przypadku mówić raczej o spektaklu familijnym. Jak podkreśla Wicza-Pokojski nie jest to zabieg przypadkowy: - Sztuka dla dzieci nie powinna się równać sztuce infantylnej. Idąc za Korczakiem, który jest jednym z naszych przewodników, dziecko to jest taka sama istota jak dorosły. Różnica między nami tkwi tylko i wyłącznie w zdobytym doświadczeniu


Była już Bośnia i Białoruś

Spektakl opowiadający o losach uratowanego zwierzaka miał premierę w grudniu 2012 roku. Teraz, po raz pierwszy, zostanie wystawiony w Rosji - w Sankt Petersburgu w Teatrze Interjernym.

- Staramy się jeździć po świecie i reprezentować Gdańsk na arenie międzynarodowej. Jest to ważne także dla nas, w kontekście własnej konfrontacji z innymi teatrami i innymi kulturami. „Baltic. Pies na krze” był już grany w Bośni i na Białorusi, gdzie spotkał się z dużym zrozumieniem i uznaniem krytyków. Widzowie także podchodzili do niego za każdym razem z wręcz z euforią, przyjmując go owacją na stojąco - mówi Wicza-Pokojski.

W mieszczącym się przy ulicy Newski Prospekt 104 Teatrze Interjernym w Sankt Petersburgu spektakl będzie wystawiony dwa razy: we wtorek 15 grudnia o godz. 12 i 15. Pokazy spektaklu zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”.

W Teatrze Miniatura (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 16) spektakl będzie można zobaczyć od 8 stycznia 2016 r. (o godz. 10). Kolejne pokazy do końca miesiąca odbędą się w następujące dni: 9 stycznia, godz. 12, 10 stycznia, godz. 17, i 12 stycznia, godz. 10. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 6. roku życia. Bilety: 17-21 zł.

TV

120-letnia kamienica jak nowa