• Start
  • Wiadomości
  • Łostowice-Ujeścisko. Prezydent i mieszkańcy dla dzielnicy

Łostowice-Ujeścisko. Prezydent i mieszkańcy dla dzielnicy

Korekty tras bądź rozkładów jazdy niektórych linii autobusowych i budowa kolejnych chodników. W środę, 4 listopada, takie potrzeby zgłaszali miejskim urzędnikom mieszkańcy dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. Było to kolejne z cyklu spotkań "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk".
05.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Paweł Adamowicz tłumaczy mieszkańcom dzielnicy założenia planów inwestycyjnych miasta do roku 2020.

Tłumów nie było, co pokazuje jak trudno jest zaktywizować społeczność lokalną do udziału w życiu dzielnicy. Na spotkanie, które zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 12, przyszło około 70 gdańszczan. Niewiele - biorąc pod uwagę, że ta dzielnica liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Zwrócił na to uwagę nawet prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

- Wysoka frekwencja na takich spotkaniach jest zazwyczaj efektem problemów. A tutaj, mieszkańcy najprawdopodobniej są zadowoleni, dlatego nie przyszli – ocenił prezydent Gdańska.

Tradycją tych spotkań stało się nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy. Tym razem wyróżniono Annę Staruszkiewicz z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Forum" oraz Danutę Gdaniec z Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

 

Co dla Łostowic - Ujeściska?

Cykliczne spotkania gdańszczan z władzami miasta i urzędnikami podzielone są na dwie części: ogólną, w trakcie której, na dużej sali, prezydent opowiada o inwestycjach zrealizowanych i planowanych w danej dzielnicy i część, w której mieszkańcy przechodzą do mniejszych czterech sal, gdzie czekają na nich wiceprezydenci odpowiedzialni w mieście za konkretne sprawy.

W trakcie ogólnej części prezydent Adamowicz poinformował mieszkańców o trwających konsultacjach społecznych poświęconych inwestycjom, które powinny zostać zrealizowane w Gdańsku do 2020 r. Przypomniał też o realizowanych już projektach. Miasto sfinansowało, w części, obecną budowę nowej strażnicy dla Straży Pożarnej przy ul. Jabłoniowej. Trwa też budowa nowoczesnego przedszkola przy ul. Dąbka.

Najwięcej pieniędzy na inwestycje drogowe w mieście, w najbliższych latach, trafić ma do południowych dzielnic Gdańska, w tym Ujeściska-Łostowic. Planowana jest tu budowa m.in. tzw. Nowej Warszawskiej wraz linią tramwajową oraz tzw. Nowej Bulońskiej, także z linią tramwajową. Do końca przyszłego roku w dzielnicy powinien powstać sąsiedzki Dom Kultury z biblioteką. Pod uwagę brana jest także budowa boiska wielofunkcyjnego w sąsiedztwie ulic Porębskiego i Wieżyckiej, a także kolejnego przedszkola – przy ul. Niepołomickiej bądź ul. Ofiar Grudnia 70.

 

Jak dojechać wygodniej?

Po części ogólnej mieszkańcy udali się na spotkania z wybranymi wiceprezydentami. W sali, w której dyżurował wiceprezydent Piotr Grzelak, odpowiedzialny m.in. za komunikację miejską, mieszkańcy prosili o zmiany tras bądź rozkładów jazdy niektórych linii. Chodziło m.in. o dodatkowe poranne kursy linii 118 i 164. Autobusy z tymi numerami, zdaniem mieszkańców, są z rana przepełnione. Obecny na miejscu wicedyrektor ZTM, Sebastian Zomkowski, obiecał, że Zarząd sprawdzi najpierw "napełnienie" tych kursów. Jeśli faktycznie okaże się zbyt duże, wprowadzone zostaną korekty.

Jedna z mieszkanek zasugerowała też, by wprowadzić dodatkowe wieczorne kursy linii 164. Jak tłumaczyła, po godz. 18 ma problem z bezpośrednim wydostaniem się z tej dzielnicy i wygodnym dojazdem na Jasień.

 

Nowe chodniki i biegacze

U wiceprezydenta Andrzeja Bojanowskiego pojawili się z kolei mieszkańcy wnioskujący o budowę nowych chodników, zwłaszcza przy tych ulicach, gdzie nie ma ich w ogóle bądź powstały tylko ich  fragmenty. Wiceprezydent przyznał, że nowe chodniki w tej dzielnicy, będą w wielu miejscach asfaltowe.

- Takie postulaty dostaliśmy od biegaczy. Bitumiczna nawierzchnia będzie zresztą przyjaźniejsza również dla rowerzystów i rolkarzy – podkreślał wiceprezydent Bojanowski.

Spotkanie z mieszkańcami trwało blisko dwie godziny.

 

Prócz rozmowy - konkrety

Spotkanie było poprzedzone spacerem prezydenta miasta po dzielnicy, w towarzystwie gospodarzy terenu. Ujeścisko i Łostowice Paweł Adamowicz zwiedził z tygodniowym wyprzedzeniem - w środę 28 października. Towarzyszyli mu radni dzielnicowi oraz pracownicy instytucji samorządowych odpowiedzialnych za inwestycje oraz utrzymanie infrastruktury miejskiej. Wizyta trwała półtorej godziny, było już po zmroku, gdy skończyli.

- Ujeścisko i Łostowice to część Gdańska, która bardzo dynamicznie się rozwija - mówi prezydent Adamowicz. - Tu powstają nowe osiedla, tutaj mieszka najwięcej młodych małżeństw i rodzi się najwięcej dzieci. Dlatego na Ujeścisku i Łostowicach miasto inwestuje w w przedszkola, szkoły i żłobki, a także coraz lepsze rozwiązania komunikacyjne.

- Czy takie wizyty są potrzebne? Bardzo - mówi Piotr Lachowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, który na co dzień prowadzi z żoną sklep. - Pańskie oko konia tuczy. Co powie prezydent, na pewno będzie wykonane.

Podczas spaceru uzgodniono listę ośmiu spraw do pilnego załatwienia.

1. Dokończenie remontu starej Łódzkiej. Chodzi o odcinek od ul. Przemyskiej do Płockiej, który ma być zrobiony w 2016 r.

2. Dwa niezbyt bezpieczne skrzyżowania mają być przerobione na ronda. Konkretnie: skrzyżowanie Łódzkiej z Warszawską oraz Warszawskiej z Cedrową. Do realizacji w 2016 r. Temat omówiono z radnymi dzielnicy wcześniej, gotowe są już plany.

3. Przy ul. Łódzkiej - ma być postawiona wiata przystanku autobusowego dla pasażerów jadących na Chełm. Realizacja na przełomie 2015 i 2016 r.

4. Przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z Piotrkowską, gdzie jest sygnalizacja świetlna - ma tam być wykonany lewoskręt, bez którego mocno utrudniony jest płynny przejazd samochodów. Ma być gotowy do końca 2016 r. na koszt dewelopera, który realizuje w pobliżu inwestycję.

5. Wykonanie zatoczki na przystanku autobusowym przy Piotrkowskiej. Jest tam zbyt wąski chodnik, co powoduje, że miejsce nie jest bezpieczne dla pasażerów - do zrobienia w najbliższych miesiącach.

6. Propozycja utworzenia przy SP nr 12 dodatkowych miejsc postojowych dla samochodów - wzdłuż ul. Człuchowskiej. Konieczne dla wygody rodziców podwożących lub zabierających dzieci ze szkoły i przedszkola. Realizacja w 2016 r. W planach jest również wybudowanie przy szkole ronda, które umożliwi bezkolizyjny rozjazd w różnych kierunkach - ma być zrobione w miejscu, gdzie tzw. stara Człuchowska będzie przechodziła w nową Człuchowską.

7. Ul. Wieżycka - odcinek ok. 200 m, od Unruga do Świętokrzyskiej. Jeździ się tam po płytach betonowych, brakuje pobocza dla pieszych. Inwestycja będzie zrealizowana w 2016 r. w ramach programu modernizacji dróg lokalnych.

8. Przejście dla pieszych między Świętokrzyską a Bieszczadzką - ok. 400 m dzikiej drogi gruntowej, przy krzakach, bez oświetlenia. Z przejścia korzystają m.in. dzieci uczęszczające do SP nr 86. Miejsce niebezpieczne, szczególnie w okresach, gdy wcześnie zapada zmrok. W III/IV kwartale będzie tam wykonane oświetlenie oraz nawierzchnia. W trybie pilnym mają być wykarczowane krzaki na poboczu, dla zwiększenia bezpieczeństwa przechodniów.

TV

Światowa stolica bursztynu