Lokalni Przewodnicy. Odkryj historię gdańskich dzielnic

Dolne Miasto, Nowy Port i Biskupia Górka bez tajemnic? To możliwe, dzięki otwartym wykładom i spacerom Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Spotkania poświęcone gdańskim dzielnicom od czasów historycznych aż do współczesności potrwają od 7 kwietnia do 16 czerwca 2016 r.
07.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak Lokalni Przewodnicy w ubiegłym roku uczyli się Biskupiej Górki.

„Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” to cykliczny projekt Instytutu Kultury Miejskiej, skierowany do mieszkańców lub miłośników Gdańska - w tym roku odbywa się już szósta edycja tego wydarzenia. Składa się z cyklu szkoleń w formie wykładów i spotkań, które przygotują uczestników do wcielenia się w rolę miejskich przewodników. Tak przygotowani mieszkańcy pod koniec czerwca 2016 r. rozpoczną alternatywne, bezpłatne oprowadzanie turystów po wybranych dzielnicach.

- Te spotkania po pierwsze są z myślą o Lokalnych Przewodnikach, którzy przed wakacyjnymi spacerami chcą zdobyć nową wiedzę, by oprowadzać jak najlepiej. Po drugie, są skierowane do wszystkich zainteresowanych - są bezpłatne i nie wymagają zapisów, odbywają się w formie wykładów lub spacerów - opowiada Jacek Górski, Lokalny Przewodnik ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta, które współorganizuje projekt.

Gośćmi spotkań będą osoby, które w nietuzinkowy sposób pokażą historię gdańskich dzielnic. Wśród nich będzie Paweł Konjo Konnak.

- To postać bardzo mocno związana z Dolnym Miastem - poprzez miejsca, w których udzielał się artystycznie. W dawnej Galerii C14 w okolicach Kościoła św. Barbary, miejscu, gdzie dziś znajduje się osiedlowy klub, Paweł Konjo Konnak przez kilka lat wspólnie ze znajomymi działał artystycznie, organizował koncerty, różnego rodzaju happeningi i wystawy - mówi Jacek Górski.

Lokalni Przewodnicy na Dolnym Mieście...

Konnak o nieistniejącym już dziś miejscu opowiadał podczas jesiennej odsłony cyklu. Wykład, który odbędzie się w kwietniu tego roku, będzie kontynuacją tamtej opowieści.

- Tym razem artysta opowie o Łaźni, które z dawnego miejsca kąpielowego zostało zaadaptowane na przestrzeń sztuki. Dowiemy się o historiach związanych z jego działalnością artystyczną na Dolnym Mieście. Jest osobą, która bardzo ciekawie opowiada i dzieli się mnóstwem anegdot ze swojego życia, więc będzie to z pewnością interesujące spojrzenie na nie tak bardzo odległą przecież historię tej dzielnicy - dodaje Górski.

Pierwszy wykład odbędzie się w czwartek 7 kwietnia 2016 r. na Dolnym Mieście. Profesor Jakub Szczepański opowie o budynku i historii Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na ulicy Jaskółczej, która przez kilkadziesiąt lat - jeszcze do 1975 roku - funkcjonowała jako miejska łaźnia. Następne wykłady na Dolnym Mieście będą m.in. opowieściami o nazwach ulic tej dzielnicy, pracach archeologicznych na ulicy Długie Ogrody czy w zajezdni tramwajowej.

... i w Nowym Porcie.

Od czwartku 14 kwietnia wykłady odbywać się będą także w Nowym Porcie, dokąd zawitają drugi rok z rzędu. Pierwsze spotkanie poprowadzi Aleksander Masłowski - licencjonowany przewodnik i tłumacz książki „Dawno temu w Nowym Porcie”. Gośćmi kolejnych będą Jakub Szczepański i Katka Blajchert, którzy opowiedzą o architekturze dzielnicy i codziennym życiu dawnych mieszkańców. Będzie również okazja, by zwiedzić Zajezdnię Tramwajową w Nowym Porcie.

We wtorek 26 kwietnia wykłady rozpoczną się na Biskupiej Górce. Bohaterem aż dwóch spotkań będzie budynek dawnego Schroniska Młodzieżowego im. Pawła Beneke, w którym mieści się dziś Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. Historyk Jan Daniluk opowie o elewacji i rzeźbie Neptuna, a Ryszard Kopittke, licencjonowany przewodnik po Trójmieście, zdradzi, jakie ciekawostki kryje wnętrze - a jest tam m.in. zabytkowy piec kaflowy.

Dla chętnych przygotowano spacer śladami fortyfikacji i umocnień obronnych dzielnicy i wykład poświęcony klubom sportowym Biskupiej Górki.


Zobacz także - TUTAJ


PROGRAM WYKŁADÓW Z PODZIAŁEM NA DZIELNICE:


Dolne Miasto

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1), godz. 17.30 (z wyjątkiem spaceru 11 czerwca):

- 7 kwietnia - Jakub Szczepański „Łaźnia na ulicy Jaskółczej” (wykład);

- 21 kwietnia - Paweł Konjo Konnak „Z Konjem o Łaźni na Dolnym Mieście” (spotkanie);

- 5 maja - Sebastian Zomkowski „Zajezdnia i tramwaje na Dolnym Mieście” (wykład);

- 19 maja - Marcin Stąporek „Historia nazw ulic na Dolnym Mieście” (wykład);

- 2 czerwca - Mirosław Mastalerz „Zawód Fortepianmistrz” (wykład);

- 11 czerwca - Remigiusz Bystrek „Spacer śladami kowalskich ozdób i wykończeń” (spacer, początek o godz. 12);

- 16 czerwca - Joanna Jarzęcka-Stąporek „Prace archeologiczne na ulicy Długie Ogrody” (wykład).


Nowy Port

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Strajku Dokerów 5), godz. 17.30:

- 14 kwietnia - Aleksander Masłowski „Nie tak dawno w Nowym Porcie” (wykład);

- 27 kwietnia - Jakub Szczepański „Architektura Nowego Portu” (wykład);

- 11 maja - Katka Blajchert „Dzielnica - stolica” (wykład);

- 4 czerwca - Zwiedzanie Zajezdni Tramwajowej w Nowym Porcie (spacer);

- 11 czerwca, Aleksander Masłowski „Szlakiem wspomnień Maxa Kiesewettera” (spacer).


Biskupia Górka

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna (ul. Biskupia 24), godz. 18 (z wyjątkiem spaceru 4 czerwca):

- 26 kwietnia - Jan Daniluk „Neptun i inne zdobienia zewnętrzne w schronisku im. P. Beneke” (wykład i spacer);

- 10 maja - dr Janusz Trupinda „Kluby sportowe na Biskupiej Górce” (wykład);

- 24 maja - Ryszard Kopittke „Zdobienia ceramiczne oraz piec kaflowy w schronisku im. P. Beneke” (wykład);

- 4 czerwca - Wojciech Ostrowski „Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce” (spacer, początek o godz. 12). Uwaga - liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (od 23 maja 2016 r.) pod adresem: przewodnicy.bg@gmail.com.


TV

Bajpas kartuski działa