• Start
  • Wiadomości
  • Lekcja empatii i biologii w jednym. Zobacz, jak gdańszczanie ratują żaby

Lekcja empatii i biologii w jednym. Gdańszczanie ratują żaby, by nie zginęły pod kołami aut

Tysiące płazów, które wędrują w wiosennym okresie godowym, nigdy nie dociera do stawu. W mieście czyha na nie wiele śmiertelnych pułapek, dlatego Gdańsk od 10 lat realizuje program czynnej ochrony płazów. W sobotę, 14 kwietnia, w Dolinie Królewskiej odbyła się akcja przenoszenia żab do zbiornika wodnego, by bezpiecznie mogły tam złożyć skrzek.
14.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Włączanie dzieci w akcję ratowania żab, to wspaniały pomysł, by uczyć najmłodszych - biologii i empatii

W 2008 roku Gdańsk rozpoczął pilotażowy program czynnej ochrony płazów na terenie Gdańska. Od tego czasu w akcji przenoszenia żab uczestniczy coraz więcej osób. W całej Polsce! Dlaczego ważne jest, aby pomagać tym płazom?

Po pierwsze, żaby są w Polsce pod ochroną. Po drugie, by dotrzeć do bezpiecznych sadzawek, gdzie będą się rozmnażać często na swej drodze pokonać muszą ulicę. Żaba nie wie, że to dla niej śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego człowiek idzie jej z pomocą. Argumentów, dlaczego warto pomagać żabom w migracji jest wiele.

- Żaby są prawie tym samym, co ludzie i trzeba im pomóc – powiedział kilkuletni Jaś, gdy zapytaliśmy go o powód udziału w akcji.

Żaby wpadają również w tzw. pułapki antropogeniczne, z których nie potrafią się wydostać. Takie pułapki to m.in. drogowe studzienki kanalizacyjne i deszczowe, kolektory, niezabezpieczone wykopy czy zbiorniki wodne ze stromymi brzegami.

Akcje przenoszenia żab to nie tylko dobry uczynek, ale także świetna lekcja biologii i empatii w jednym. Jednym z uczestników dzisiejszego wydarzenia była pan Piotr. biolog z zawodu, prywatnie tata dwójki dzieci, który podczas wydarzenia zaskarbił sobie sympatię chyba wszystkich zebranych osób. Nie tylko zbierał żaby, ale w przystępny i ciekawy sposób edukował dzieci i dorosłych, przytaczając ciekawostki na temat płazów.

To Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził akcję przenoszenia żab. Dzisiaj, naszym śladem podąża cały kraj

Pamiętajmy, że istnieje Płazi Patrol Interwencyjny, który przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia dotyczące wędrówek żab i zagrożeń, jakie napotykają one na swojej drodze. Z dyżurnymi patrolu można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 724 323 481.

W Gdańsku mamy 12 gatunków żab

Podobnie jak w latach ubiegłych, do akcji pomocy płazom włączyli się podopieczni i pracownicy zaprzyjaźnionej z miastem Fundacji Sprawni Inaczej. Pomagali też uczniowie szkoły podstawowej Fregata, urzędnicy gdańskiego magistratu oraz pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024