• Lechia dostaje trzy czerwone kartki i przegrywa w Poznaniu z Lechem

Lechia dostaje trzy czerwone kartki i przegrywa w Poznaniu z Lechem

W Poznaniu grało dwóch kandydatów do mistrzostwa Polski: zmiatający w tym roku kolejnych rywali Lech oraz lider ekstraklasy Lechia. Gdańszczanie grali dobrze przez większość spotkania. Niestety kwadrans przed końcem posypały się kartki: z boiska musieli zejść Grzegorz Kuświk i Sławomir Peszko, z ławki rezerwowych wyrzucony został Vanja Milinković-Savić.
05.03.2017

Przez większość czasu mecz w Poznaniu był bardzo wyrównany

- Przy odrobinie mądrości z każdej stron, ten mecz można było wygrać. Z takim przekonaniem wyszliśmy na ten mecz. Pod względem organizacji naszej gry byliśmy dobrze ustawieni, niemniej jeden i drugi zespół starał się robić akcje z niczego, brakowało trochę płynności - mówił już po spotkaniu w Poznaniu trener Lechii Piotr Nowak.

On oraz Nenad Bjelica chcieli się wzajemnie zaskoczyć. W składach na niedzielny, 5 marca, mecz nie obyło się bez niespodzianek. W wyjściowym składzie Lechii zabrakło dobrze grających ostatnio Simeona Sławczewa i Flavio Paixao a znalazł się Gino van Kessel. Do pierwszej jedenastki po chorobie wrócił Rafał Wolski, a pauzującego za kartki Mario Malocę zastąpił Joao Nunes. Z kolei w Lechu w podstawowym zestawieniu zabrakło miejsca dla Lasse Nielsena, Darko Jevticia, Macieja Gajosa i Dawida Kownackiego. Od początku zagrali za to Jan Bednarek, Łukasz Trałka, Szymon Pawłowski i Marcin Robak.

Największą niespodzianką - niestety dla Lechii - był ten ostatni, zapewne nr 1 w poznańskiej ekipie. Robak dwoił się i troił od samego początku, podawał dokładnie do Szymona Pawłowskiego, Radosława Majewskiego czy Macieja Makuszewskiego, także sam znajdował się w sytuacjach strzeleckich.

Pierwsza połowa była wyrównana. Choć lekką przewagę mieli biało-zieloni, to najlepszą akcję mieli gospodarze. W 15. minucie strzał wychodzącego sam na sam Pawłowskiego znakomicie wybronił Dusan Kuciak. Jego koledzy w ataku najbliżej byli bodaj w 41. minucie, gdy w polu karnym z lewej nogi strzelał van Kessel. Strzał został zablokowany.

Nerwowo zrobiło się tuż po gwizdku sędziego, kończącego pierwszą połowę. Na murawie pojawił się trener Bjelica. Starli się piłkarze obu zespołów po tym, jak Peszko coś tam tłumaczył (pouczał) Tomaszowi Kędziorze. W tłum zawodników wpadł także największy z graczy, ponad dwumetrowy Vanja Milinković-Savić. Po chwilowej przepychance wszyscy zeszli do szatni. W przerwie sędzia Szymon Marciniak ogłosił, że za zaistniałą sytuację żółtymi kartkami ukarani zostali Kędziora i Nielsen w Lechu oraz Peszko i Milinković-Savić z Lechii a trener Bjelica dalszą część meczu obejrzy z trybun.

Cztery kartki w jednej chwili. To nie był koniec. Kartek, w tym czerwonych, było tego dnia w Poznaniu zdecydowanie więcej.

Po zmianie stron podopieczni trenera Nowaka niestety zbyt często pozwalali gospodarzom podchodzić pod własną bramkę. Pierwszym ostrzeżeniem była akcja z 64. minuty. Świetnie strzelał Robak, ale jeszcze lepiej odbijał Kuciak. Do dobitki doszedł Majewski i w tym przypadku nasz Słowak był bez szans. Czujni byli sędziowie, którzy wychwycili nieznaczny spalony. Nadal było 0:0.

W 69. minucie wszystko już było prawidłowo. Z prawej strony dośrodkowywał Trałka, w środku pola karnego piłkę przejął Robak i wyłożył ją Majewskiemu. Ten z dziesiątego metra strzelił pewnie obok interweniującego Kuciaka. 0:1.

Biało-zieloni zamiast odrabiać straty zaczęli tracić - i to masowo - zawodników. Najpierw - po dwóch faulach - w ciągu dwóch minut dwie żółte kartki a w konsekwencji czerwoną zobaczył Grzegorz Kuświk. Chwilę później z boiska za uderzenie Kędziory łokciem z boiska wyleciał Peszko. Czerwony kartonik zobaczył też pyskujący zza linii bocznej boiska Milinković-Savić.

- Po czerwonych kartkach nie wyglądało, jakbyśmy grali o dwóch piłkarzy mniej. Kartki to emocje, a emocje były konsekwencją tego, co działo się na boisku. Czasami są takie mecze. Powinniśmy być trochę bardziej wyrachowani i mądrzejsi. Ale nie tylko my - szkoleniowiec Lechii po meczu. - Czy kartki były słuszne? Od oceny są dziennikarze. Ja powiem tylko, że w takim meczu na szczycie powinien zwyciężyć futbol. Tak się niestety nie stało. Jestem jednak dumny ze swoich piłkarzy. Mimo przeciwności losu pokazali się z dobrej strony.

- Powinniśmy wygrać wyżej, w końcówce mieliśmy swoje szanse, ale nie potrafiliśmy ich wykorzystać. Z drugiej strony, przeciwnik nawet w dziewiątkę mógł nam zagrozić po stałych fragmentach gry, lecz na szczęście zachowaliśmy czujność - stwierdził z kolei trener poznaniaków.

Mimo straty trzech punktów biało-zieloni nadal utrzymali pozycję lidera Lotto Ekstraklasy. Mają 46 punktów, kolejni w tabeli są: Jagiellonia Białystok (45 punktów), Lech (44) i Legia Warszawa (42). W sobotę, 11 marca, podpopieczni trenera Nowaka zagrają na wyjeździe z Ruchem Chorzów.

Peszko za czerwoną kartkę będzie pauzował w dwóch meczach: najbliższym z Ruchem oraz z Legią Warszawa, który odbędzie się 19 marca (niedziela) w Gdańsku.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramka: Majewski (69.)

Żółte kartki: Kędziora, Nielsen, Tetteh, Trałka, Bednarek - Peszko, Milinković-Savić, Kuciak, Wolski, Kuświk, Janicki

Czerwone kartki: Kuświk (75. za drugą żółtą), Peszko (77. za faul), Milinković-Savić (77. za dyskusje z sędzią)

Lech: Putnocky - Kędziora, Bednarek, Wilusz, Kostevych - Makuszewski, Tetteh, Trałka, Majewski (70. Jevtić), Pawłowski (75. Gajos) - Robak (82. Kownacki)

Lechia: Kuciak - Wojtkowiak (82. Haraslin), Nunes, Janicki, Wawrzyniak - van Kessel (66. F. Paixao), Borysiuk (83. Sławczew), Wolski, Krasić, Peszko - Kuświk

NASZA RELACJA MINUTA PO MINUCIE

90'+6 Koniec meczu. LECHIA PRZYGRYWA W POZNANIU 0:1. OSTATNIE 20 MINUT GRA W DZIEWIĄTKĘ.

90'+5 Sławczew z rzutu wolnego, Kuciak pod bramką Lecha, strzelał główką Nunes. Broni Putnocky. Oblężeni bramki Lechii. Wrócił Kuciak i fantastycznie bronił. Dobitkę Kostevycza wybija obrońca Lechii.

90'+4 Gdańszczanie znowu wychodzą z piłką. Strasznie ciężko. Są zmęczeni, no i jest ich o dwóch mniej. Ale zyskują kilka metrów terenu.

90'+3' gdańszczanie ruszają, Krasić do Flavio... piłka u piłkarzy Lecha, którzy natychmiast wracają na połowę gości.

90 + 1 rzut wolny dla Lecha. Jevtić bezpośrednio na bramkę, pół metra nad poprzeczką.

90' Sędzia doliczył aż 6 minut.

89' Akcja pod bramką Lecha. Wolski strzela z ośmiu metrów. Zablokowany. Gdyby trafił, byłaby sensacja.

87' Wolski uderzony (przypadkowo?) przez Kędziorę, pomocnik Lechii pada na murawę, sędzia Marciniak nie gwiżdże. Gospodarze popędzili do przodu, Trałka z trzeciego metra... Kuciak.

84' Kownacki blisko zdobycia gola, piłka wybita na rzut rożny. Chwilę później Trałka - też blisko.

83' Na boisku pojawiają się Lukas Haraslin za Grzegorza Wojtkowiaka i Simeon Sławczew za Ariela Borysiuka.

80' Robak atakuje, Kuciak broni. Łapie się na udo.  Oby nie było kontuzji. Lechia nie ma rezerwowego bramkarza.

78' Lechia gra w dziewięciu przeciwko jedenastu. Przegrywa 0:1.

77' czerwona kartka dla Peszki za uderzenie łokciem w Kędziorę. Ten sam los spotyka awanturującego się przy bocznej linii boiska Milinkovicia-Savicia!!!!

76' Kuświk fauluje Tetteha w walce o piłkę a potem kopie Bednarka. Dwie żółte kartki w odstępie dwóch minut. Kuświk wyrzucony z boiska.

74' Wawrzyniak w kontrze wrzuca w pole karne z lewej strony. Piłka na róg. Rzut rożny, piąstkuje bramkarz Kolejorza.

73' Krasić róbuje ruszyć, ale zatrzymany prze z Robaka. Szybka kontra gospodarzy. Jevtic wpada w pole karne. Pbrońcy Lechii tym razem na posterunmu.

70' Niebezpiecznie. Majewski gol dla Lecha!!! Świetnie z prawej strony wgrywał Trałka, Robak przedłużył i Majewski nie pilnowany z siódmego metra. Kuciak próbował, był bliski obrony. 0:1

68' Oba zespoły szarpią w środku pola.

66' Flavio wchodzi za van Kessela.

65' Rzut wolny Lechii z 25 metrów z prawej strony boiska. Piłkę bez problemów łapie Putnocky.

63' W końcu Lechia z przodu. Tylko na chwilę, bo poznaniacy znowu przed polem karnym gdańszczan. Piłka w siatce! Sędzia nie uznaje gola! Strzelał Pawłowski, bronił Kuciak. Dobitka Majewskiego. Sędzia Marciniak zdecydował, że ze spalonego. Gdańszczanie muszą ruszyć do ataku, bo Lech się rozpędza.

62' Przewaga Lecha, który znowu groźnie przed polem karnym. Tym razem niewielki spalony.

60' Ależ szczęście gdańszczan. Po stracie Janickiego, Tetteh wgrywał do przodu, piłkę w doskonałej sytuacji zgubił Marcin Robak. Za chwilę poprawiał jeszcze Tetteh - niecelnie.

58' Żółta kartka dla Trałki.

57' Wawrzyniak świetnie do van Kessela, obrońca Lecha wybija na rzut rożny. Korner wybija Wolski. gola nie będzie.

56' Rzut wolny dla Lecha z okoo 30 metrów. Strzał Majewskiego niezbyt silny, ale po rykoszecie. Piłka w rękach Kuciaka.

54' Gdańszczanie próbują wyjść z akcją. Daleko Wawrzyniak, ale piłkę przejmują gospodarze. Starcie Tetteha z Wolskim. Obaj dostają po żółtej kartce. Będzie więcej spokoju?

53' Aut dla Kolejorza. Jeszcze jeden. Piłka w środku boiska.

51' Trałka wpada w pole karne. na szczęście Kuciak przy asyście Nuneza. rzut rożny i żółta kartka dla bramkarza Lechii za dyskusję z sędzią. Rzut rożny wybroniony przez gdańszczan.

50' Zatrzymany Majewski w środku pola.  Wolski długie podanie, ale na posterunku Putnocky.

47' Niebezpiecznie. Trałka blisko bramki... Rzut rożny, z którego nic nie wynika.

46' Rozpoczęli. Poznaniacy od środka.

W przerwie meczu sędzia Marciniak zdecydował, że trener Bjelica pozostałą część meczu obejrzy z trybun. Tomasz Kędziora i Lasse Nielsen w Lechu oraz Sławomir Peszko i Milinković-Savić z Lechii otrzymali żółte kartki.

45' + 1 Koniec pierwszej połowy. Wielkie zamieszanie. Na murawie pojawił się trener poznaniaków Nenad Bjelica. Starli się piłkarze obu zespołów po tym, jak Peszko coś tam tłumaczył (pouczał) Kędziorze. Wpadł w tłum także najwiekszy Vanja Milinković-Savić. Po chwilowej przepychance wszyscy zeszli do szatni. Po przerwie będzie pewnie gorąco. Na razie mecz bardzo wyrównany, chyba z lekką przewagą Lechii.

45' Minuta doliczona.

44' Kędziora do Makuszewskiego, były gracz Lechii minał Wawrzyniaka, wpadł w pole karne. Szczęśliwie dla gdańszczan, piłka mu zeszła i po słabym uderzeniu poleciała obok bramki Kuciaka.

43' Kontra Lecha, zatrzymana.

41' Ależ blisko!!! Kuświk z lewej strony pola karnego na prawą, do piłki doszedł van Kessel, strzela z lewej nogi. Zablokowany. Potem jeszcze z kilkunastu metrów Borysiuk. Też zablokowany.

40' Korner krótko rozegrany, kilka podań, nie ma zagrożenia.

39. Borysiuk długie podanie, niestety do nikogo. Za chwilę piłka wraca do gdańszczan. Wolski strzela z około 25 metrów, Putnocky broni, rzut rożny.

36. Nieporozumienie Majewskiego z Kostevyczem na połowie Lechii. Z autu wyrzuca Wojtkowiak, rzucił tak, że dwóch graczy Lecha - Wilusz i Kostevycz - się zderzyło w wyskoku. Przerwa w grze.

35' Trochę gry w środku boiska.

33. Daleka wrzutka Kolejorza, za pole karne wychodzi Kuciak. Gracz Lecha na spalonym. Dla Dusana i tak brawa za czujność.

31' Peszko rozpędza się z lewej strony pola karnego, wślizg Kędziory. Tylko rzut rożny. Piłka do Peszki, ten jednak w nogę przeciwnika. Przypadkowo, nie będzie więc kartki dla pana Sławka.

29' Gdańszczanie znowu w ataku. Wojtkowiak wpada w pole karne z piłką, podaje do Peszki. Znowu zablokowany. Szybka kontra Lecha, Majewski przed polem karnym do Pawłowskiego, ale dobrze wychodzi Kuciak. Ufff... Ach ten Dusan.

28' Tłok w polu karnym Lecha, van Kesssel próbuje strzelić - jest blokowany.

27' Lechia w ataku, piłka poszła na prawą stronę, Wojtkowiak próbował ją opanować, ale ubiegł go jeden z poznańskich defensorów.

25' Peszko z lewej strony wrzuca w pole karne. Tam jednak tylko obrońcy Lecha.

24' W końcu gdańszczanie z przodu. Kuświk próbuje, ale jest blokowany. Piłkę z autu wyrzuca Wojtkowiak. Wolski na lewą stronę boiska. nic z tego nie będzie, piłka wraca do środkowej strefy.

20' Znowu akcja poznaniaków, prawą stroną pędzi Pawłowski, na szczęscie dobrze spisuje się Nunes. Pik poza boiskiem.

18' Rzut rożny Lecha, tetteh strzela, do piłki dochodzi Bednarek. Poprzecza. Sedzia odgwizduje spalonego - gola i tak by nie było. Lech ma przewagę.

17' Akcja do przodu Lechii. Wolski z prawej strony pola karnego piłkę przerzuca na lewą stronę, niestety obrońcy Lecha przejmują podanie.

15' Pawłowski wychodzi w środek pola karnego. Nie pilmnowany! Kuciak broni!

14' Kędziora wrzuca z prawej strony, w polu karnym zamiezanie, piłka wylatuje za bramke

13' Piłkę stracił van Kessel, na szczęście jego błąd naprawił Wojtkowiak.

11' Rzut wolny dla Lecha po faulu Grzegorza Wojtkowiaka. Sytuacja kończy się rzutem rożnym. Bez większego zagrożenia.

9' Jeśli ktoś się spodziewał - a takich było bardzo wielu - na szybki i atrakcyjny mecz, może czuć się zdegustowany. Strzela z dystansu Rafał Wolski. Niecelnie

7' Aziz Tetteh zza pola karnego, ale niecelnie. Dusa Kuciak spokojnie od własnej bramki.

5' Grzegorz Kuświk zapowiadał, że może trzeba Lechowi szybko strzelić gola. Na razie się na to nie zanosi. Obie drużyny mają przed sobą sporo respektu. Choć piłkarze Lecha częściej na połowie Lechii.

4' Lechiści mają problem z wyjściem z własnej połowy, wysoki presing poznaniaków.

3' Próbuje Lech, ale gdańszczanie blisko rywali.

18.00 Zaczęli. Od środka Lechia.

17.58 Piłkarze na boisku, sędzia Szymon Marciniak rzuca monetą.

- To będzie nie tylko mecz pierwszych jedenastek, ale też rezerwowych, którzy mogą wejść i zmienić oblicze meczu - mówił dzień przed niedzielnym spotkaniem trener Piotr Nowak.

I chyba zaskoczył składem, bo w pierwszezj jedenastce nie znalazł się żaden z braci Paixao (Flavio tylko na ławce rezerwowych, Marco leczy kontuzję) i dobrze grający tydzień temu Simoen Sławczew. Nie ma pałzującego za kartki Mario Malocy. W rezerwie Lechii także Milinković-Savić, Sławczew, Mila, Haraslin, Chrapek, F. Paixao, Stolarski.

W składzie Lecha dwóch byłych graczy biało-zielonych: Łukasz Trałka i Maciej Makuszewski.

Składy:

Lech: Putnocky - Kędziora, Bednarek, Wilusz, Kostewycz - Trałka, Tetteh, Makuszewski, Majewski, Pawłowski - Robak

Lechia: Kuciak - Nunes, Wojtkowiak, Janicki, Wawrzyniak - Borysiuk, - van Kessel, Wolski, Krasić, Peszko - Kuświk

Początek meczu na stadionie przy ul. Bułgarskiej o godz. 18.00.