Krew potrzebna od zaraz!

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku na czerwono świecą się „lampki” przy brakujących grupach krwi. – W przypadku grup zero sytuacja jest tragiczna – mówi Małgorzata Szafran z gdańskiego RCKiK. – Czekamy na każdego krwiodawcę, liczy się każda ilość oddanej krwi!
20.08.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Latem krwiobusy wyjeżdżają w miasto niemal codziennie.

Brakuje krwi z sześciu na osiem grup. Stan alarmowy jest w przypadku czterech: 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh+, B Rh-.

– Na dziś mamy tylko 50 jednostek krwi 0 Rh plus – tłumaczy Małgorzata Szafran. – Aby normalnie pracować, powinniśmy mieć przynajmniej trzy razy tyle. Brakuje krwi właściwie wszystkich grup, ale naprawdę dramatyczna sytuacja jest z grupami zero. Swoimi zapasami dzielą się z nami centra ze Słupska i Olsztyna, ale to nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

Z tego powodu gdańskie centrum krwiodawstwa pracuje intensywnie przez całe wakacje, organizując prawie codziennie w Trójmieście lub w terenie akcje pozyskiwania krwi. Jednak mimo intensywnych działań – komunikatów, apeli, festynów, podstawiania krwiobusów – wciąż nie udaje się pozyskać odpowiedniego zapasu, bo miesiące wakacyjne to od lat bardzo trudny czas dla centrów krwiodawstwa.

– Krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, znikają też studenci, którzy chętnie zgłaszają się do punktów pobrań. Wszyscy więcej podróżujemy, nie myśląc o potrzebach szpitali i stacji pogotowia – dodaje Małgorzata Szafran. – Coraz mniej mamy też dawców rodzinnych, którzy oddają krew w chwili, kiedy ich bliski trafia do szpitala. Wakacje są trudne także dlatego, że w tym okresie jest więcej niż zwykle wypadków komunikacyjnych, często bardzo dramatycznych, z kilkorgiem poszkodowanych, którzy potrzebują co najmniej kilkunastu jednostek krwi.

– A szpitale pracują przecież normalnie – wtóruje Ewa Książek-Bator, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. – Czasem nawet intensywniej niż w innych miesiącach, bo wielu chorych planuje zabiegi czy operacje właśnie na okres letni.

Najwięcej krwi „zużywają” oddziały kardiochirurgii, ortopedii, chirurgii, hematologii czy położnictwa. Ale trzeba też pamiętać, że w Gdańsku, w UCK, znajduje się ośrodek przeszczepowy serca, nerki i szpiku, w którym odpowiedni zapas krwi jest warunkiem przeprowadzenia operacji.

– Dlatego nasz szpital współpracuje z wieloma stacjami krwiodawstwa w Polsce – dodaje Książek-Bator. – Nie możemy sobie pozwolić na całkowity brak dostępu do krwi. Mimo to latem nie raz musimy przekładać lub nawet wstrzymywać operacje.  

Oddanie krwi nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zabrać ze sobą dowód lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem, wieczorem ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu, zjeść lekkie śniadanie i stawić się w RCKiK w Gdańsku przy ul. Hoene Wrońskiego 4 lub w którymś z oddziałów terenowych

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca otrzyma wyniki badania krwi i dzień wolny od pracy.



Zajrzyj do przewodnika krwiodawcy

W lipcu 2015 r. przed Urzędem Miejskim w Gdańsku stanął krwiobus. Zobacz relację:

TV

Pracownicy magistratu oddali krew