• Start
  • Wiadomości
  • Kolędy wypełniły Kościół Św. Mikołaja. Już po raz ósmy

Kolędy wypełniły Kościół Św. Mikołaja. Już po raz ósmy

Najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego wypełniały w czwartkowy wieczór bazylikę św. Mikołaja. Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy gościł u gdańskich dominikanów już po raz ósmy.
29.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy w Kościele Św. Mikołaja w Gdańsku

Tradycja tych muzycznych spotkań sięga 2009 roku, kiedy to zespół z towarzyszeniem orkiestry i solistów wykonał Magnificat Jana Sebastiana Bacha. Tym razem śpiewakom towarzyszyła Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Orkiestra i chór pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zaprezentowały słuchaczom cykl kolęd w wirtuozerskim opracowaniu polskiego kompozytora Macieja Małeckiego.

Chórzystom towarzyszyli muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

- W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dokonałem twórczego opracowania kolęd i rzecz nazwałem „Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową”. Zadanie było niełatwe, istnieją bowiem dziesiątki różnych opracowań i trudno coś oryginalnego dodać od siebie, by nie zatracić ducha pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych (...) „Cicha noc” nie jest wprawdzie polską kolędą, ale na tyle wrosła w naszą tradycję, że bez obaw można było umieścić ją w programie, a także posłużyć się jej tytułem i nadać go całemu koncertowi. Ów tytuł to również pomysł Jana Łukaszewskiego – mówi Maciej Małecki.

Koncert Bożonarodzeniowy u gdańskich dominikanów

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 prowadzony jest przez jego brata Jana - dyrygenta i dyrektora artystycznego również Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, wykładowcy kursów mistrzowskich, profesora sztuk muzycznych. uznawanego za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Z jego inspiracji odbyły się też m.in. Międzynarodowe Sympozja Muzyki Chóralnej, Dni Bachowskie, Festiwal Chopin w Gdańsku.

Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego

Repertuar chóru jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej, dokonał niemal 620 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki czy Paweł Łukaszewski.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej