Kiełpino Górne. Nowa przychodnia i szpital jednego dnia

Gabinety lekarzy rodzinnych i specjalistów, dwie sale operacyjne, sala pobytowa z 16 łóżkami. W sobotę, 19 grudnia 2015 r., otwarto Dom Medyczny „Otomińska” z myślą o pacjentach z Kiełpina Górnego, Otomina, Karczemek, a także Kokoszek czy Banina.
19.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po części oficjalnej mieszkańcy ruszyli na zwiedzanie budynku. To jedyna okazja, by zajrzeć do wszystkich gabinetów, a nawet nowych sal operacyjnych.

 

Dom Medyczny „Otomińska” wybudowało przy ul. Otomińskiej 15C Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku. W czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni 2,4 tys. mkw. dwa górne piętra zajmuje oddział szpitalny z blokiem operacyjnym (dwie sale wyposażone w specjalny aparat rentgenowski) i salą pobytową z 16 łóżkami dla pacjentów. Od lutego 2016 r. będą tu wykonywane głównie zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne i okulistyczne.

Na parter i pierwsze piętro wprowadziła się dawna przychodnia „Otomińska”, która mieściła się w wynajmowanym przez NCM pawilonie w Kiełpinie Górnym. Od stycznia 2016 r. pacjenci będą mogli korzystać z opieki lekarzy rodzinnych i specjalistów, m.in chirurga, ginekologa, ortopedy, stomatologa. Zarząd spółki chce sprowadzić do przychodni jak najwięcej specjalistów, dziś bowiem okoliczni mieszkańcy szukają ich nawet w Żukowie. W planach jest zatrudnienie kardiologa, neurologa, pulmonologa, laryngologa i diabetologa.

Nowa przychodnia znajduje się przy ul. Otomińskiej 15C, na zachód od obwodowej.

 

- Lokalizację wybraliśmy nieprzypadkowo - mówi Mikołaj Ruciński, zastępca dyrektora NCM ds. medycznych. - Te dzielnice rozwijają się bardzo dynamicznie, w promieniu 10 km od nowej przychodni powstaje dużo osiedli mieszkaniowych. Ich mieszkańcy muszą mieć  zapewnioną opiekę medyczną i w podstawowym, i w specjalistycznym zakresie. Myślę, że z naszych świadczeń skorzystają mieszkańcy Otomina, Kiełpina, Karczemek, Banina, Popowa, Leźna i innych pobliskich miejscowości i dzielnic Gdańska. Nowej przychodni potrzebuje w tych okolicach nawet ok. 20 tys. osób.

Nie wszystkie świadczenia będą bezpłatne dla pacjentów.

- Zapotrzebowanie na usługi zabiegowe jednego dnia są bardzo duże - informuje dyrektor Ruciński. - Niestety, kontrakt NFZ pokrywa tylko 30 proc. wykonywanych przez nas zabiegów chirurgicznych. Za część zabiegów płacą więc ubezpieczyciele komercyjni lub sami pacjenci, którzy nie chcą czekać kilka lat np. na operację zaćmy.  

Tak jest także z zabiegami ortopedycznymi, choć czas oczekiwania nie jest tak długi, jak w przypadku zaćmy. Mimo to wielu pacjentów decyduje się na płatną artroskopię kolana, biodra, łokcia czy barku. Te i inne zabiegi ortopedyczne i okulistyczne będą również wykonywane w nowej przychodni.

DM „Otomińska” to już dziesiąta przychodnia, którą zarządza Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku. Inne działają m.in. we Wrzeszczu, na Zaspie, Przymorzu, Żabiance, w Oliwie oraz Osowej. Ostatnia inwestycja kosztowała spółkę ok. 10 mln zł.


TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!